WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Умови проростання насіння. Будова плодів, їх класифікація. Значення плодів у житті людини - Реферат

Умови проростання насіння. Будова плодів, їх класифікація. Значення плодів у житті людини - Реферат

рослин. Глибоко висіяне насіння дасть пізні сходи, а мілко загорнуте може зовсім не прорости. В усіх випадках насіння слід загортати у вологий шар грунту. У разі мілкого загортання насіння озимих культур вузол кущіння утворюється ближче до поверхні грунту, що збільшує загрозу вимерзання.
Для кращого проростання насіння слід розміщувати на твердому ложі, де кращий доступ вологи з нижніх шарів грунту, а також прикривати пухкою землею для кращого надходження повітря та вільного виходу сходів на поверхню.
За наявності комплексу сприятливих умов схоже насіння починає проростати і перетворюватися на проросток. Під час проростання і на перших етапах розвитку зародок живиться гетеротрофне, використовуючи запас поживних речовин ендосперму або сім'ядоль.
У насіння всіх рослин проростання починається видовженням зародкового корінця, виходом його через пилковхід таперетворенням на головний корінь рослини. Потім витягується стебельце разом із сім'ядолями і, нарешті, починає рости брунька, даючи початок головному стеблу. Така послідовність розвитку зародка біологічно виправдана, тому що корінець, який вступає в ріст раніше, прикріплює проросток до субстрату і постачає його водою та мінеральними речовинами. Витягуючись, стебельце виносить на світло перші органи проростка сім'ядолі. Лише після цього можливі формування і ріст надземних частин молодої рослини.
Проростки дводольних і однодольних рослин відрізняються одні від одних і своїми надземними частинами. У дводольних є дві сім'ядолі, які нагадують листочки, а в однодольних їх немає. Щиток зародка однодольних, який вважається єдиною сім'ядолею їх насінин, під час проростання зародка зникає, тобто використовується зародком для живлення.
У частини дводольних під час проростання сім'ядолі виносяться над поверхнею грунту і стають першими фотосинтезуючими листками. Це надземний тип проростання (гарбуз, клен). У інших сім'ядолі залишаються під землею і є джерелом живлення проростка (горох). Автотрофне живлення починається після появи пагонів із зеленими листками над грунтом. Це підземний тип проростання.
3. Утворення плодів. Плід формується із зав'язі маточки після запліднення (вишня, виноград та ін.) і є характерною ознакою квіткової рослини. У деяких рослин (особливо тих, що мають нижню зав'язь, - яблуня, груша та
ін.) в утворенні плода беруть участь також інші частини квітки (квітколоже, оцвітина). Плід захищає насіння на всіх етапах його дозрівання від висихання, холоду, механічних пошкоджень і сприяє його поширенню. Саме через наявність плода квіткові рослини називають покритонасінними.
Під час формування плода стінки зав'язі розростаються і утворюють оплодень, що складається з трьох шарів: зовнішнього, середнього і внутрішнього. У різних рослин співвідношення товщини й щільності всіх трьох шарів різне і є видовою ознакою. Зовнішній шар зазвичай тонкий, а середній може бути товстим, соковитим і м'ясистим, із значним вмістом цукру (вишня, абрикос) або олії (маслини). Внутрішній шар тонкий; нерідко він видозмінюється і перетворюється на кам'янисту тканину - кісточку (слива, вишня, абрикос). Зелені плоди багаті на хлорофіл. Під час дозрівання колір плодів змінюється, що є пристосуванням до поширення.
Розрізняють такі типи плодів:
Сухі і соковиті плоди різняться за вмістом води та поживних речовин. Зовнішня шкірочка зав'язі, що зберігається на плодах, часто утворює різні вирости, придатки у вигляді шипів, волосків, крилаток. Соковиті плоди мають добре розвинений, м'ясистий середній шар оплодня і одну або кілька насінин. Вони можуть бути простими і складними. Прості мають одну або багато насінин і утворюються з однієї маточки. Простий однонасінний плід - кістянку мають вишня, абрикос (мал. 60). Внутрішній шар
Складні соковиті плоди утворюються або з кількох окремих квіток, як супліддя у шовковиці, або з кількох маточок однієї квітки, як багатокістянка у малини. Після дозрівання супліддя обпадає цілком, а багатокістянка може розсипатися на окремі плоди.
Сухі плоди не мають соковитої м'якоті і містять одну, кілька або багато насінин. Сухі нерозкривні плоди, як правило, однонасінні. Це горіх (ліщина, дуб), що має твердий, здерев'янілий оплодень. Сім'янка (соняшник) має шкірястий оплодень, що складається з двох плодолистиків, близько прилягає до насінини, але не зростається з нею. У зернівки (пшениця, жито) стінки тонкого шкірястого оплодня щільно зростаються з насіниною, тому можна сказати, що зернівка одночасно є і плодом, і насіниною.
Сухі розкривні плоди мають кілька або багато насінин, їхні стінки можуть бути здерев'янілими, шкірястими або перетинчастими. Це листянка - багатонасінний одногніздий плід, розкривається по шву зростання плодолистика (півонія, сокирки, калюжниця). Біб - одногніздий багатонасінний плід, розкривається двома лушпинами по черевному і спинному швах. Насіння прикріплюється до черевного шва. Під час достигання плода лушпини часто скручуються і розкидають насіння (бобові, мімозові). Стручок - двогніздий багатонасінний плід, утворений двома плодолистиками і поздовжньою плівчастою перегородкою. Насінини прикріплені з обох її боків. Розкривається двома лушпинами від основи до верхівки, лушпини обпадають (капуста, редька, свиріпа). Розрізняють ще плід стручечок - стручок, довжина якого перевищує ширину менш як у чотири рази (грицики, рижій). Коробочка - багатонасінний плід, що утворюється з одного або кількох плодолистиків. Часто коробочки бувають одногніздими (мак, кукіль, коронарія), двогніздими (блекота, вероніка) або багатогніздими (смілка, первоцвіт). Коробочки розкриваються дірочками (мак), зубчиками (смілка) або поздовжніми тріщинами (молочай, фіалка).
Крім перелічених типів плодів, характерних для найпоширеніших рослин, є й інші.
Описана класифікація плодів штучна, оскільки враховує в основному лише їхні морфологічні ознаки. Робляться спроби створення природної, еволюційної класифікації плодів.
4. Склад плодів і насіння. Плоди і насіння багаті на вуглеводи, білки, жири, мінеральні солі, органічні кислоти, вітаміни та ін. Залежно від того, яких

 
 

Цікаве

Загрузка...