WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Земноводні - Реферат

Земноводні - Реферат

близько 280 видів. Належать тритони, саламандри, протеї та інші.
Тритон звичайний (довжина тіла 8-11 см) зустрічається у зоні листяних та змішаних лісів і в лісостепу, населяючи невеликі водойми. У самців у період розмноження на хвості виростає гребінь, який є додатковим органом дихання. Самка у квітні-травні відкладає від 60 до 700 яєць, з яких через 2-3 тижні з'являються личинки. Личинковий період триває 60-70 днів. Дорослі тритони після розмноження, а молоді після завершення метаморфозу перебираються на сушу, де тримаються вологих затінених місць. Вдень ховаються у різні укриття, активні вночі. Живляться різноманітними безхребетними, здебільшого личинками комарів. Зимують на суші під листям, у норах гризунів, забираються у погреби. Ворогами тритонів є вужі, гадюки, лелеки, чаплі.
Саламандра плямиста зустрічається у західних областях України. Живе у вологих листяних лісах. Живиться безхребетними. Зимує на суші у різноманітнихукриттях. Самка народжує у воді від 2 до 70 личинок. Ворогів мало завдяки отруйним виділенням шкірних залоз.
До ряду Безногі належать 56 видів червуг, поширених у тропіках. Тіло вкрите слизом, видовжене, здебільшого з кінцевими перехватами. Живляться безхребетними ґрунту.
Ряд Безхвості земноводні включає найбільш високоорганізованих амфібій, що поширені на всіх континентах, крім Антарктиди. Тіло коротке, хвоста немає. Запліднення зовнішнє.
Родина Справжні жаби - одна із найсильніших. Характерною особливістю їх є наявність зубів на верхній щелепі.
Жаба озерна (довжина тіла до 17 см) поширена на всій Європі. Живиться комахами, проте нападає і на дрібних хребетних. Поїдає також пуголовків та мальків риб.
Жаба ставкова (довжина тіла до 10 см) поширена у водоймах широколистяних та змішаних лісів. Активна здебільшого вдень.
Бурі жаби після розмноження залишають водойми і тримаються у вологих місцях на суші.
Представники родини Ропухи найменш пов'язані з водою і зустрічаються навіть у пустині. Тіло незграбне; шкіра багата на залози, що виділяють отруйних секрет. Зубів не мають.
Ропуха звичайна або сіра (довжина тіла до 20 см). Населяє ліси, сади, городи, поля, луки. У гори підіймається до 3000 м. Живиться жуками, клопами, мурашками, слимаками.
Ропуха зелена (довжина тіла до 14 см). Стійка до високих температур. Живиться комахами та їхніми личинками, молюсками, червами. Здобич відшукує на землі. Зимує на суші.
До ряду безхвостих належать також кушки та джерелянки, які мають отруйні залози та яскраві плями на черевці.
Екологія земноводних.
Поширення та спосіб життя. Амфібії живуть у різних екологічних умовах. Є серед них водні форми, які ніколи не виходять на сушу. Це переважно хвостаті земноводні. Дихають вони як за допомогою зябер, так і за допомогою легенів, підіймаючись на поверхню води і заковтуючи повітря. В окремих представників легені повністю зникають і газообмін відбувається крізь шкіру або слизову оболонку ротової порожнини. Водні форми мають видовжене тіло, довгий хвіст з добре розвиненим плавцем. Кінцівки ж навпаки, розвинені слабо. Більшість амфібій ведуть напівводяний спосіб життя. Розмножуються вони і розвиваються у воді, багато з цих тварин і зимують у водоймах.
Серед земноводних є види, які більшу частину свого життя проводять на деревах. Це переважно жителі вологих тропічних лісів, які і розмножуються на деревах, відкладаючи яйця у дупла та на великі листки, де збирається вода. Наші квакші ведуть деревний спосіб життя, але розмножуються у водоймах.
Восени всі земноводні наближаються до місць зимівлі. Зелені жаби, а також трав'яна зимують у водоймах, збираючись групами у глибоких промерзаючи місцях або зариваючись у мул. Гостроморді жаби і квакші здебільшого зимують на суші, але частина особин може зимувати у водоймах. Ропухи, джерлянки, часникові жаби, тритони, саламандри проводять зиму на суші, забираючись у ями, нори гризунів, під коріння, пеньки та ін. У суворі зими, коли земля глибоко промерзає, велика їх кількість гине. У напівпустинях і пустинях земноводні впадають у літню сплячку. Під час оціпеніння всі життєві процеси дуже сповільнюються.
У неволі при хорошому утриманні зафіксовано таку тривалість життя земноводних: жаби трав'яної - 18, джерлянки - 29, ропухи - 36 років. У природних умовах тривалість життя земноводних коротша і становить 3-6 років.
Роль і значення земноводних. Їх охорона.
Усі земноводні корисні для людини. Живлячись безхребетними, вони помітно знижують чисельність комах - шкідників, кровососів, переносників захворювань людини і тварин. Серед хвостатих земноводних України найпоширенішим є тритон звичайний, чисельність якого досить велика. У його харчовому раціоні переважають комари. Видовий склад кормів червоночеревої джерлянки свідчить про велику її користь для рибного господарства. Вона поїдає ворогів риб. Жаби ставкові також знижують велику кількість цих комах.
Певне значення мають амфібії як кормова база риб, птахів, хутрових звірів. У ряді країн - Франції, Італії, Пд-Сх Азії, Америці - окремих земноводних (саламандр і жаб) використовують у їжу. У США є ферми, де розводять жабу-бика. На світовому ринку 1 кг жаб коштує вдвічі дорожче, ніж 1 кг осетрових риб.
Жаби, тритони, аксолотлі є об'єктами медико-біологічних досліджень.
На основі вивчення будови в функціонування зорового аналізатора жаби біоніки створили прилад ретинатрон, який на аеродромах разом із радіолокаторами дає змогу добре розрізняти рухому об'єкти (літаки), стежити за ними.
Земноводні можуть завдавати і деякої шкоди: переносити небезпечні хвороби, поїдати мальків риб.
У деяких країнах Західної Європи у результаті діяльності людини чисельність земноводних різко скоротилася. Тому у Польщі, Англії, ФРН та деяких інших країнах ці тварини охороняються законом.
Окремі види стали нечисленними і в нашій країні. Повсюдно потребують охорони плямиста саламандра, жаба прудка, ропуха очеретяна, тритони карпатський та гірський які занесені до Червоної книги.

 
 

Цікаве

Загрузка...