WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Клас Птахи - Реферат

Клас Птахи - Реферат


Реферат з біології
Клас Птахи
Птахи - невід'ємна частина природи на ділянці дошкільного закладу.
Птахи походять від плазунів, але мають більш високу організацію, пов'язану з пристосуванням до повітряного способу життя. Тіло птахів покрите пір'ям, що виконує в основному три функції: забезпечує теплоізоляцію; забезпечує обтічність тіла; утворює несучі площини.
Кістки скелета у птахів пневматичні, наповнені повітрям, і це полегшує масу птахів у польоті. Серце чотирикамерне, є два кола кровообігу, що сприяє кращому насиченню тканин киснем і поживними речовинами через зв'язок з активними енерговитратами у польоті.
Дихання птахів здійснюється за допомогою легень і пов'язаних з ним повітряних міхурів.
Органи травлення також побудовані своєрідно. Дзьоб птахів пристосований до різноманітних складних рухів і, незважаючи на відсутність зубів, це сприяє різноманітності кормів, які використовують птахи. Глотка, стравохід переходять у шлунок, який у птахів своєрідно влаштований. Він складається з залозистого і м'язового. Добре змочена травними ферментами їжа перетирається у шлунку завдяки ритмічним скороченням його стінок. Перетиранню їжі допомагають камінці, що потрапляють до шлунка і відіграють роль жорнів. Отже, м'язовий шлунок виконує таку саму роль, що і зуби під час пережовування їжі. Дрібно перетерта їжа проходить у кишки, а та, що не перетравлюється (кістки, хітин, волосся), у багатьох птахів збивається у щільний клубок (погадку) і через стравохід і ротову порожнину викидається.
Швидкість травлення у птахів дуже висока. Наприклад, у горобців від заковтування гусені до виділення з екскрементами неперетравлених решток проходить лише 15-20 хв. Висока швидкість перетравлення зв'язана з інтенсивним обміном речовин ( температура тіла птахів +42°С).
Птахи поїдають багато їжі, яка часто складає 50-80 % їхньої маси. Особливо це стосується дрібних пташок, які без їжі гинуть через 15-ЗО год.
Для птахів характерна добре розвинута нервова система, що забезпечує досить досконалу пристосувальну поведінку. Загальна маса головного мозку більша, ніж у плазунів. Дуже добре розвинутий мозочок - центр координації і рівноваги.
З органів чуття найкраще розвинутий зір. Птахи розрізняють усі кольори та їхні відтінки. Гострота зору в них у декілька разів вища, ніж у людини. Поряд з зором, важливим органом орієнтації і спілкування є слух.
Завдяки досконалому розвитку нервової системи можливості пристосувальної поведінки у птахів значні, хоч основа їхньої поведінки регулюється складними безумовними рефлексами (піклуванням про потомство, будівельними інстинктами тощо).
Птахи розмножуються шляхом відкладання яєць. У більшості птахів тією чи іншою мірою виявлено статевий деморфізм. Найбільше він виявляється у багатьох куриних, коли самці значно більші від самок, більш яскраво забарвлені, інші мають більш гучний голос і складну пісню.
У більшості видів самець і самка на період розмноження утворюють пару: у орлів, гусей, великих чапель пари зберігаються кілька років, іноді до загибелі одного з партнерів; у деяких, наприклад у качок, лише в період відкладання яєць. Усіх цих птахів називають моногамами. У полігамів пари не утворюються навіть на короткий час, самець парується з кількома самками. До таких належать глухарі, тетеруки.
Розмноження у всіх птахів починається шлюбними іграми, які дуже різноманітні: це - гучні пісні горобиних пташок, барабанний дріб дятла, що стукає по сухому сучку.
У період токування здійснюється будівництво гнізда. У моногамів його будують обидва партнери, або тільки самка, а самець іноді підносить будівельний матеріал. У полігамів гніздо будує тільки самка.
За ступенем фізіологічної зрілості пташенят у момент вилуплення птахів поділяють на дві групи: вивідкові і пташникові. Вивідкові пташеняти опушені, зрячі і відразу ж можуть бігати, добувати корм. У пташникових пташенята народжуються сліпими, безпомічними.
Тривалість життя птахів недостатньо вивчена. Однак е дані, що у дрібних горобиних птахів вона досить тривала і досягає 10-20, у мартинів - 36 років, але середня тривалість життя значно менша. В перший рік життя смертність птахів дуже висока - 30-50 %, що пов'язано з недостатнім індивідуальним досвідом. У дорослих птахів смертність нижча.
Тепер господарська діяльність людини стала для багатьох видів птахів згубним фактором: надмірне полювання, зміна ландшафтів, забруднення навколишнього середовища нафтою, гербіцидами, інсектицидами.
Птахи мають важливе значення в природі, оскільки заселяють усі ландшафти. Вони представляють кінцеву ланку в ланцюгу живлення. Досить значна їхня роль у розповсюдженні насіння ряду рослин (дуба, горобини, малини). Під час сезонних міграцій птахи беруть участь у глобальному біологічному кругообігу речовин. У житті людини птахи відіграють позитивну і негативну роль. Позитивна пов'язана з винищенням шкідливих комах, мишовидних гризунів, насіння бур'янів. Багато птахів є об'єктами промислового полювання. Величезне естетичне значення птахів завдяки їх забарвленню, мелодійному співу.
Негативне значення пов'язане з тим, що в певні періоди деякі корисні птахи (шпаки, граки) можуть шкодити, знищувати вишні, виноград, паростки кукурудзи тощо. Почастішали випадки зіткнення птахів з літаками, що іноді призводить до аварії. Птахи сприяють переміщенню збудників деяких небезпечних хвороб: грипу, енцефаліту та інших.
У роботі з дошкільниками птахи є одним з найцікавіших об'єктів спостережень. Організація практичної діяльності, пов'язаної з підгодовуванням птахів у зимовий час, є важливим засобом виховання бережливого і любовного ставлення до братів наших менших.
Розгляд птахів починаємо з тих рядів, які найчастіше можуть зустрітися під час проведення навчально-виховної роботи з дітьми.
Ряд Горобцеподібні. До цього ряду належить найбільша кількість птахів в Україні - понад 130, а тому горобцеподібні найчастіше зустрічаються на ділянках дошкільних закладів, у найближчому оточенні.
Ряд Горобцеподібні об'єднує великих - крук і дрібних - корольок пташок, різних за характером живлення (є комахоїдні, зерноїдні, всеїдні). Спільними ознаками в них є те, що горобцеподібні птахи моногамні, пташенята у них вилупляються безпомічними, сліпими: майже всі горобцеподібні ретельно будують гнізда.
У більшості горобцеподібних птахів добре розвинуті голосові зв'язки, і вони хороші співаки. В Україні поширені співучі горобцеподібні, які належать до 21 родини. Розглянемо лише ті з них, що найчастіше зустрічаються в роботі з дошкільниками.
Родина Воронові. Представники цієї родини - це птахи, що найчастіше зустрічаються біля осель, особливо взимку. Завдяки тому, що ці птахи крупні, вони добре помітні. До них належать грак, ворона, галка, сорока, крук, сойка.
Чи не найчастіше в багатьох містах зустрічається грак (див. табл. XIV, 1) - це птах з чорним з синюватим металевим відтінком оперенням. В Україні граки зимують, але це ті з них,які взимку прилітають з північних областей. Ті граки, що живуть влітку в Україні, на зимівлю відлітають у інші країни.
Розглядаючи з дітьми грака, треба звернути увагу, як гарно на сонці виблискує металевим блиском його пір'я. Навчити дітей відрізняти граків від інших воронових легко за суцільним чорним забарвленням та

 
 

Цікаве

Загрузка...