WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Вступ в біологію - Реферат

Вступ в біологію - Реферат

замкнутих сполучнотканинних мішечків різних розмірів, що наповнені синовіальною рідиною. Вони розташовуються у місцях найбільшого тертя - навколо сухожилків, під м'язами, під шкірою тощо. Інколи синовіальні сумки сполучаються з порожниною суглоба та між собою.
Сесамовидні кістки є допоміжними утворами м'язів і суглобів. Вони розміщуються у товщі сухожилків деяких м'язів, поблизу місця приєднання їх до кісток. Сесамовидні кістки піднімають сухожилок над кісткою або суглобом, збільшуючи кут прикріплення сухожилка, а отже і силу м'яза.
Найбільша сесамовидна кістка - колінна чашечка, значно менша - горохоподібна кістка зап'ястка, а також кісточки біля основ перших фаланг великих пальців на кисті і стопі.
М'язи людини зовні і за своєю будовою принципово нічим не відрізняються від м'язів тварин.
5. Функція м'язів
М'язи виконують безліч функцій, що стосуються найрізноманітніших сторін життєдіяльності організму. Вони забезпечують усі рухові процеси в організмі. Так з участю м'язів відбувається переміщення крові по судинах, вмісту травного тракту, дихальні рухи грудної клітки тощо. Завдяки скороченню м'язів людина переміщується в просторі, виконує фізичну роботу, висловлює свої думки і почуття.
М'язи виконують роботу у зв'язку із здатністю скорочуватися. Скорочуються ж вони завдяки наявності особливих скоротливих елементів, які називаються міофібрилами.
Скорочуючись, м'яз стає коротшим і товщим, при цьому він виконує певну механічну роботу. Величина виконуваної роботи залежить від сили його скорочення і довжини, на яку м'яз коротшає. Сила м'яза пропорційна кількості м'язових волокон, з яких він побудований, а точніше - площі поперечного перерізу всіх м'язових волокон м'яза.
Мал. Схематичне зображення м'яза:
м'яз (а) складається з м'язових волокон (б), кожне з них містить міофібрили (е). Міофібрила (г) складається з товстих і тонких мюфіламентів (д). На рисунку показано один саркомер, обмежений з двох боків лініями (Zсмужки): / - ізотропний диск; А - анізотропний диск; Н - ділянка з меншою анізотропністю. Поперечний розріз міофібрили (е) дає уявлення про гексагональне розміщення товстих (міозинових) і тонких (актинових) міофіламентів
Фізичні навантаження розвивають м'язи, сприятливо впливають на організм людини, роблять людину витривалою, дужою, працездатною. Фізичні навантаження корисні для всіх, незалежно від віку, професії, стану здоров'я. Вони благотворно впливають на центральну нервову систему, обмін речовин, а значить і на опірність організму до захворювань і передчасне старіння.
Останнім часом вчені і лікарі все більше уваги приділяють проблемі впливу фізичної активності людини на її здоров'я. Сучасний спосіб життя, особливо у містах, сприяє розвитку гіподинамії (гіпокінезії), тобто зниження м'язової діяльності людини. Гіподинамія поряд з іншими несприятливими факторами, такими як великі навантаження, які припадають на нервову систему сучасної людини, забруднення зовнішнього середовища, шкідливі звички (наркоманія, паління, надмірне вживання алкоголю), недотримання режиму харчування, роботи, відпочинку тощо поступово призводять до порушення обміну речовин, а з часом і до виникнення ряду небезпечних захворювань, широко розповсюджених на сучасному етапі: нервової системи, серця, кровоносних судин та ін.
Розумовий і фізичний розвиток, ріст і формування організму дітей також зумовлені їхньою м'язовою діяльністю. М'язовій діяльності належить провідна роль у розвитку нервової системи, скелета, м'язової системи і внутрішніх органів.
Отже, щоб забезпечити нормальний розвиток дітей, школярів необхідно їх залучати до помірних гімнастичних вправ і посильної фізичної праці вдома, в садку, на городі, на пришкільній ділянці тощо.
У м'язах відбувається інтенсивний обмін речовин з перетворенням хімічної енергії поживних речовин на механічну і теплову. Енергія утворюється під час розщеплення аденозинтрифосфорної кислоти (АТФ), що міститься в м'язах, а також за рахунок дуже складних окисних процесів. Мається на увазі розщеплення складних органічних речовин, зокрема глікогену, до вуглекислого газу і води, що відбувається в м'язах за умови наявності кисню. Близько 30% утвореної енергії використовується для механічної роботи, а 70% її перетворюється в тепло. Тобто більша частина хімічної енергії м'язів виділяється у вигляді тепла і йде на зігрівання організму. Тому коли людина працює, їй стає жарко. Отже, м'язи є потужним генератором тепла і беруть участь в підтриманні постійної температури тіла.
М'язи впливають на розташування і функції внутрішніх органів, сприяють течії крові і лімфи, беруть участь в обміні речовин. Крім того, м'язи - один із найважливіших аналізаторів, що сприймає положення тіла в просторі і взаємне розташування його частин.
М'язи в живому організмі постійно перебувають в стані деякого напруження. Такий стан часткового скорочення називається тонусом м'язів. Тонус м'язів знижується під час пригнічення свідомості (наприклад у період сну або під дією наркозу), але повністю зникає лише після смерті. Як і вся діяльність м'язів, їх тонус регулюється нервовою системою. Особливість такого скорочення полягає в тому, що воно не супроводжується втомою.
Ступінь розвитку та сила м'язів у різних людей неоднакові, оскільки залежать від особливостей конституції, статі, професії, віку та інших факторів. Наприклад, сила м'язів у чоловіків більша, ніж у жінок; у похилому віці - менша, ніж у молодому.
М'язова система становить значну частину загальної маси тіла людини. Якщо у новонароджених маса становить 23% маси тіла, а у 8 років - 27%, то в 17-18 років вона досягає 43-44%, а у спортсменів з добре розвинутою мускулатурою - навіть 50%.
Анатомічною одиницею скелетної м'язової системи є м'яз.
6. Опорно-руховий апарат
Одним з важливих моментів пристосування організму до навколишнього середовища є рух. Він здійснюється системою органів, до яких належать кістки, їх з'єднання і м'язи, що об'єднані в єдине ціле - апарат руху, або опорнорухову систему. Усі кістки, з'єднані між собою різними видами сполучної тканини, утворюють скелет - пасивну частину апарату руху, а прикріплені до кісток скелетні м'язи - його активну частину.
Кістково-м'язова система підтримує людину у вертикальному положенні (кістки хребта і нижніх кінцівок). Захисну функцію виконують кістки черепа, хребта, грудної клітки, таза, а також м'язиживота, захищаючи від впливу зовнішніх факторів головний і спинний мозок, легені, серце та органи черевної порожнини. Рухову функцію виконують кістки і м'язи кінцівок, хребет, м'язи спини і грудей.
Кровотворну функцію виконують переважно плоскі кістки, в яких міститься червоний кістковий мозок. Як депо деяких мінеральних солей і мікроелементів, скелет бере участь у мінеральному обміні (солей кальцію, заліза, фосфору), а м'язи, депонуючи глікоген, - у вуглеводному обміні.
Скелет людини, хоча й подібний до скелета тварин, має певні особливості, що пов'язано з прямоходінням та трудовою діяльністю. Скелет людини поділяють на скелет тулуба, скелет верхніх і нижніх кінцівок, скелет голови - череп (мал. 102).
Скелет тулуба складається з хребта і грудної

 
 

Цікаве

Загрузка...