WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → 1. Клас скребні: особливості будови і фізіології органів тіла. 2. Кільчасті черви: будова і фізіологічні особливості органів тіла. 3. Багатощетинкові: - Реферат

1. Клас скребні: особливості будови і фізіології органів тіла. 2. Кільчасті черви: будова і фізіологічні особливості органів тіла. 3. Багатощетинкові: - Реферат


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з біології
1) Клас скребні: особливості будови і фізіології органів тіла
Скребні (акантоцефали, колючоголові), клас хробаків типу немательмінтів. Довжина 1-65 см. Понад 500 видів, паразитують у кишечнику хребетних. Можуть викликати загибель риб, птахів і ссавців. Відомі випадки зараження людини.
Тіло скребнів має циліндричну чи веретеноподібну форму. Розмір їх коливається в широких межах (від 1,5 мм до 68 см). Зовні тіло паразитів покрите шаром кутикули, під яким розташовуються м'язи.
Внутрішня порожнина зайнята органами могутньо розвинутої статевої системи.
Орган фіксації - хоботок, озброєний гачками. Скребні роздільностатеві. У самців є два насінники з вивідними протоками, 4-6 цементних залоз, статева бурса і статевий орган (пеніс).
Молоді самки мають два яєчники, матковий дзвін, матку, вагіну із зовнішнім статевим отвором. В міру дозрівання самок яєчники розпадаються на яйцеподібні клітки, що вільно плавають у порожнині тіла, після запліднення яких відбувається формування і дозрівання яєць.
Назовні яйця виходять через особливий м'язовий орган - матковий дзвін. Він з'єднується з трубчастою маткою, що переходить у вагіну, що відкривається жіночим статевим отвором у задній частині тіла самки.
Яйця скребнів виділяються в зовнішнє середовище зрілими. Вони покриті товстою оболонкою. Є і екскреторна система.
Нервова система в скребнів побудована примітивно; вона представлена двома гангліями, нервовими стовбурами і периферичними нервовими закінченнями. Травна, кровоносна і дихальна системи в колюче-голових хробаків відсутні. Розрізняють різні види скребнів по величині тіла, кількості і формі гачків на хоботку, цементних залоз у самців і будівлі яєць. Усі скребни ведуть паразитичний спосіб життя. Вони частіше паразитують у свиней і птахів.
Скребни - біогельмінти. У колючоголових хробаків, які паразитують у тварин, проміжними хазяїнами є різні комахи (жуки), а в пташиних скребнів - ракоподібні (частіше бокоплави). Виділені паразитами яйця містять личинку-акантор, на одному з полюсів якої розташовані ембріональні гаки. В організм проміжних хазяїнів яйця паразитів попадають разом з кормом (органічними залишками), де личинка скребня розвивається, проходячи послідовно стадії преакантелли й акантелли. Інвазійна личинка скребня називається акантеллою. Дефінітивні господарі заражаються акантоцефалезами при поїданні проміжних господарів, у тілі яких знаходяться акантелли.
Найбільш розповсюджені акантоцефалези: макраканторінхоз свиней, поліморфоз і філіколлез птахів.
2) Кільчасті черви: будова і фізіологічні особливості органів тіла
Тип Кільчасті черви, або Кільчаки, охоплює близько 9000 видів вищих червів. Ця група тварин має велике значення для розуміння шляхів філогенезу вищих безхребетних. Кільчасті черви характеризуються вищою організацією порівняно з плоскими й круглими червами. Вони живуть у морських і прісних водах, а також у грунті. Тип поділяють на кілька класів: Малощетинкові, Багатощетинкові, П'явки.
Тіло кільчаків складається з 90-600 сегментів. Деякі з них досягають великих розмірів - понад 2 м. Сегменти зовні однакові. Кожний сегмент, крім переднього, на якому розміщений ротовий отвір, має маленькі щетинки. Це залишки редукованих параподт (рухливих виростів стінки сегмента з щетинками - локомоторних органів багатощетинкових червів).
У кільчастих червів є добре розвинений шкірном'язовий мішок, що складається з одного шару епітелію і двох шарів м'язів: зовнішнього шару кільцевих м'язів і внутрішнього шару, утвореного поздовжніми м'язовими волокнами.
Між шкірном'язовим мішком і кишками знаходиться вторинна порожнина тіла, або целом, яка утворюється під час ембріогенезу всередині мезодермальних мішків, що розрослися. Морфологічно вона відрізняється від первинної порожнини наявністю епітеліальної вистилки, яка з одного боку прилягає до стінки тіла, а з другого - до стінок травної трубки. Листки вистилки зростаються над і під кишками, утворюючи брижу, яка ділить целом на праву й ліву частини. Поперечні перегородки ділять порожнину тіла на камери, кількість яких відповідає кількості члеників. Целом заповнений рідиною.
Поява вторинної порожнини тіла забезпечує кільчастим червам вищий, ніж у інших червів, рівень процесів життєдіяльності. Целомічна рідина, омиваючи органи тіла, разом з кровоносною системою постачає їм кисень, а також сприяє видаленню продуктів життєдіяльності та переміщенню фагоцитів.
Травна система починається ротовим отвором на передньому кінці тіла і закінчується відхідником на останньому членику. Кишка складається з трьох відділів: переднього (ектодермального), середнього (ентодермального) і заднього (ектодермального). Передня кишка у дощового черв'яка представлена кількома відділами: глоткою, стравоходом, волом і м'язовим шлунком. Починається передня кишка ротовим отвором, далі йде овальна мускулиста глотка. Глотка переходить у вужчий і довший стравохід, у стінках якого розміщені вапнякові залози. У деяких хижих кільчаків є хітинові щелепи, призначені для захоплення здобичі. На рівні 14-16го сегментів стравохід розширюється і утворює воло. З вола їжа переходить у так званий м'язовий шлунок, де й перетирається. Від шлунка майже до заднього кінця тіла тягнеться середня кишка, де під дією ферментів їжа перетравлюється і всмоктується. В стінці кишки з'являються шари м'язів, що забезпечують її самостійну перистальтику. Неперетравлені рештки переміщуються в коротку задню кишку і викидаються назовні через відхідник.
Дихальна система. У дощового черв'яка газообмін відбувається через багату на кровоносні судини шкіру; у деяких морських кільчаків є зябра.
Видільна система. В кожному членику дощового черв'яка є парний орган виділення, який складається з лійки і тоненьких трубочок. Продукти життєдіяльності з порожнини тіла потрапляють у лійку. Від лійки йде канадець, який переходить у сусідній сегмент, робить кілька петель і відкривається на бічній стінці тіла. Лійка і канадець мають війки, рух яких зумовлює переміщення виділюваної рідини. Такі органи виділення називають метанефридіями.
Кровоносна система. У більшості кільчастих червів вона замкнена. Уздовж усього тіла над органами травлення тягнеться спинна судина, а під ними - черевна. На передньому й задньому кінцях тіла вони сполучені між собою. В кожному сегменті є кільцева судина, яка сполучає спинну й черевну судини. У передній частині тіла є кілька товщих кільцевих судин, це так звані "серця". За рахунок ритмічних скорочень "сердець" і спинної кровоносної судини забезпечується рух крові по спинній судині від задньої частини тіла до передньої, по черевній судині - навпаки, а по кільцевих судинах - від спинної до черевної судини. Кров у дощового черв'яка червона, в ній є гемоцити з гемоглобіном.
Нервова система складніша, ніж у плоских і круглих червів. Навколо глотки є навкологлоткове кільце: надглотковий і підглотковий вузли та перемички, що їхсполучають. На черевному боці розміщені два нервових стовбури, які мають у кожному членику потовщення - ганглії, з'єднані між собою перемичками. У багатьох кільчаків відбувається зближення правого й лівого нервових стовбурів, внаслідок чого утворюється черевний нервовий ланцюжок.
З органів чуття у кільчастих червів є вусики, вічка, органи рівноваги, які частіше розміщені на головному сегменті.
Регенерація. Як і гідра та війчасті черви, кільчаки здатні до регенерації, тобто відновлення втрачених частин тіла. Якщо дощового черв'яка розрізати на дві частини, то у кожної з них відновляться втрачені органи.
Статева система складається з жіночих гонад (яєчників), що являють собою комплекс статевих клітин,

 
 

Цікаве

Загрузка...