WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Онтогенез - Реферат

Онтогенез - Реферат

мезодермальних кишень, що вростають між першим і другої зародковими листками, формуючи вторинну порожнину тіла.
Рис. Гаструляція й утворення комплексу осьових органів у ланцетника (поперечний розріз). А, Б, В- стадії гаструли;
Г - формування зачатків осьових органів - нервової трубки, хорди, кишкової трубки:
/ - ектодерма, 2 - ентодерма, 3 - зачаток мезодерми, 4 - порожнина кишки, 5 - нервова пластинка, б - нервова трубка, 7 - хорда, 8 - порожнина тіла
Подальша дифференцировка кліток зародка приводить до виникнення численних похідних зародише-вих листків-органів і тканин.
Диференційовка або диференціювання - це процес виникнення і наростання структурних і функціональних розходжень між окремими клітками і частинами зародка. З морфологічної точки зору диференціювання виражається в тім, що утворяться кілька сотень типів кліток специфічної будівлі, що відрізняються друг від друга. З біохімічної точки зору спеціалізація кліток полягає в.синтезі визначених білків, властивих тільки даному типу кліток. Біохімічна спеціалізація кліток забезпечується диференціальною активністю генів, тобто в клітках різних зародкових листків -зачатків визначених органів у систем - починають функціонувати різні групи генів. При подальшоому диференціюванні кліток, що входять до складузародкових листків, з ектодерми утворяться: нервова система, органи почуттів, епітелій шкіри, емаль зубів; з ентодерми - епітелій середньої кишки, травні залози - печінка і підшлункова залоза, епітелій зябер і легень; з мезодерми - м'язова тканина, сполучна тканина, кровоносна система, бруньки, полові залози й ін. У різних видів тварин ті самі зародкові листки дають початок одним і тим же органам і тканинам. Це значить, що вони гомологічні.
У хордових незабаром послу гаструлянии невелика ділянка спинний ектодерми у виді пластинки занурюється в глиб зародка, прогинається й утворить нервову трубку з порожниною усередині, заповненою рідиною. З кліток ектодерми розвиваються шкірні покриви з їхніми похідними (волосс, нігті, пера, копита) і органи почуттів. З верхньої частини ентодерми утвориться хорда, з нижньої частини - епітелій, що вистилає середні відділи кишечнику, травні залози й органи подиху. З ектодерми, розташованої над хордою, розвивається нервова трубка. З мезодерми утворяться м'язи, кістяк, кровоносна система, полові залози, органи виділення і власне шкіра - дерма.
Ембріональний розвиток тварин чи відбувається в материнському організмі, чи в зовнішнім середовищі.
Гомологія зародкових листків гнітючого більшості тварин - один з доказів єдності тваринного світу.
Ембріональна індукція. Ембріональну індукцію можна визначити як явище, при якому в процесі ембріогенеза один зачаток впливає на інший, визначаючи шлях його розвитку, і, крім того, сам піддається индуцирующему впливу з боку першого зачатка.
Зародкові листки, їх похідні
(Т.А. Козлова, В.С. Кучменко. Біологія в таблицях. М.,2000)
Назва листка Похідні кожного листка
ЕКТОДЕРМА Покриви тіла (зовнішній епітелій, шкірні залози, рогові луски, поверхневий шар зубів), нервова система, передній і задній відділи кишечнику
ЕНТОДЕРМА Епітелій середньої кишки і травні залози, епітелій дихальної системи
МЕЗОДЕРМА Усі м'язові, сполучні тканини, канали видільних органів, кровоносна система, частина тканин полових органів
Ембріональний розвиток
(Т.А. Козлова, В.С. Кучменко. Біологія в таблицях. М.,2000)
стадія зиготи ділення гаструляція первинний гісто-і органогенез гісто- і
органогенез
Одноклітковий зародок
Формування багатокліткового одношарового зародка - бластули
Формування дво- чи трьохшарового зародку - гаструли Формування осві структури зародку Диференціювання тканин, формування органів зародку
Постембріональний період розвитку
У момент народження чи виходу організму з яйцевих оболонок закінчується ембріональний і починається постембріональний період розвитку.
Постембріональний розвиток може бути прямим чи непрямим і супроводжуватися перетворенням {метаморфозом). При прямому розвитку з яйцевих оболонок чи з тіла матері виходить організм невеликих розмірів, але в ньому закладені всі основні органи, властиві дорослій тварині (плазуючі, птаха, ссавці).
Постембріональний розвиток у цих тварин зводиться в основному до росту і статевого дозрівання - дорепродуктивний період; розмноженню - репродуктивний період і старінню - пострепрвдуктивний період.
В організмів з малим змістом жовтка в яйці непрямий розвиток супроводжується утворенням личинкової стадії.
З яйця виходить личинка, звичайно улаштована простіше дорослої тварини, зі спеціальними лічинковими органами, відсутніми в дорослому стані.
Личинка харчується, росте, і, згодом личинкові органи заміняються органами, властивими дорослій тварині.
При неповному метаморфозі заміна личинковах органів відбувається поступово, без припинення активного харчування і переміщення організму (сарана, амфібії). Повний метаморфоз включає стадію лялечки, у якій личинка перетворюється в доросла тварина - імаго (метелика).
Значення метаморфозу. 1) личинки можуть самостійно харчуватися і ростуть, накопичуючи клітинний матеріал для формування постійних органів, властивих дорослою твариною; 2) вільноживучі личинки прикріплених чи паразитичних, тварин відіграють важливу роль у розселенні виду, у розширенні ареалу їх мешкання; 3) зміна способу життя чи середовища мешкання в процесі індивідуального розвитку в результаті того, що личинкові форми деяких тварин живуть в інших умовах і мають інші джерела харчування, ніж дорослі особи, знижує інтенсивність боротьби за існування усередині виду.

 
 

Цікаве

Загрузка...