WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Онтогенез - Реферат

Онтогенез - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"ОНТОГЕНЕЗ"
Онтогенезом називають сукупність процесів, що протікають в організмі, з моменту утворення зиготи до смерті. Його підрозділяють на два етапи: ембріональний і постембріональний.
Ембріональний період
Ембріональним вважають період зародкового розвитку з моменту утворення зиготи до виходу з яйцевих оболонок чи народження, у процесі зародкового розвитку ембріон проходить стадії ділення, гаструляція, первинного органогенезу і подальшого диференціювання органів і тканин.
Ділення. Діленням називають процес утворення багатоклітинного одношарового зародку - бластули.
Для ділення характерно: 1) розподіл кліток шляхом мітозу зі збереженням диплоїдного набору хромосом; 2) дуже короткий мітотичний цикл; 3) бластомери не диференційовані, і в них не використовується спадкоємна інформація; 4) бластомери не ростуть і надалі стають все менше; 5) цитоплазма зиготи не перемішується і не переміщається.
Перша борозна ділення проходить у меридіональній площині, що з'єднує обидва полюси - вегетативний і анімальний, - і поділяє зиготу на дві однакові клітки. Це стадія двох бластомерів.
Друга борозна також мерідиональна, але перпендикулярна першій. Вона розділяє обидва бластомера, що виникли в результаті першого розподілу, надвоє - утворяться чотири подібних бластомери.
Наступна, третя, борозна ділення - широтна. Вона пролягає трохи вище екватора і поділяє всі чотири бластомери відразу на сімох кліток. Надалі борозни ділення чергуються.
В міру збільшення числа кліток розподіл їх стає неодночасним. Бластомери все далі і далі відходять від центра зародку, утворюють порожнину. Наприкінці ділення зародок приймає форму пухирця зі стінкою, утвореної одним шаром кліток, що тісно прилягають друг до друга. Внутрішня порожнина зародка, що спочатку з'єднувалася із зовнішнім середовищем через щілини між бластомерами, у результаті їх щільного змикання стає зовсім ізольованою. Ця порожнина зветься первинною порожниною тіла - бластоцеля. Завершується ділення утворенням одношарового багатоклітинного зародка - бластули.
.
Рис. Повне і рівномірне ділення
Ділення заплідненої яйцеклітини може відбуватися по-різному. Яйце ланцетника дробиться цілком і має рівні по розмірі бластомери. Такий тип ділення називається повним, рівномірним. У риб, земноводних і деяких інших тварин ділення також повне, але нерівномірне: бластомери на вегетативному полюсі (де сконцентрований жовток) більш великі, чим на протилежному анімальному полюсі (де розташовується ядро в оточенні цитоплазми)
Третій тип ділення характерний для яйцеклітин птахів, рептилій, у яких жовтка багато, і називається дискоїдалъним. Тут у ділення втягується тільки ядро і тонка ділянка цитоплазми, у результаті утвориться зародковий диск (жовток яйця при цьому не дробиться).
У яєць членистоногих (жовток зосереджений у центрі яйцеклітини) ділення поверхневе - бластомери розташовуються по периферії яйця, де вузькою смужкою залягає цитоплазма, що покриває жовток.
При повному дробленні (наприклад, у ланцетника на стадії 32 бластомери) зародок має вид шовковичної ягоди і називається морулой. Приблизно на стадії 64 бластомерів у ньому формується порожнина, а бластомери розташовуються в один шар, утворити стінку зародка. Ця стадія зародка називається бластулою. Незабаром починається процес виникнення двошарового зародка - гаструляція.
Зародок на цій стадії складається з явно розділених шарів кліток, так званих зародкових листків: зовнішнього, чи ектодерми і внут-реннего, чи ентодерми.
Для гаструляції характерно: 1) переміщення клітинних мас; 2) початок використання наслед-ственного матеріалу кліток зародка і поява перших ознак дифференцировки кліток; 3) клітинний розподіл виражений слабко; 4) поява перших тканин
Існує кілька способів гаструляції. Перший -імміграція - спостерігається в кишечнополостних: після утворення бластули деякі клітки стінки тіла зародка іммігрують у глиб порожнини і поступово заповнюють її. Потім він примикають зсередини до зовнішнього шару кліток і виникає двошаровий зародок-гаструла. Гаструляція в ланцетника і деяких інших тварин протікає шляхом інвагінації. Слідом за утворенням бластули весь вегетативний полюс втягується усередину, прилягає до анімального полюса, і зародок стає двошаровим: зовнішній зародковий листок називається ектодермой, внутрішній - ентодермой. Ця стадія зародка має первинний рот - бластопор, що веде в первинну кишку. Двошарові тварини - губки і кишечнополостні - на цьому закінчують свій зародковий розвиток. У наступному клітки їх ектодерми і ентодерми диференціюються і виникає кілька клітинних типів.
В амфібій гаструла утвориться по-іншому: більш дрібні бластомери з боку анімального полюса наповзають поверх великих бластомеров вегетативного полюса, так що двошаровий зародок виходить шляхом обростання дрібними бластомерами великих. У членистоногих бластомери в ході ділення відокремлюють від себе дочірні клітки усередину порожнини, де вони утворять другий шар зародка - ентодерму. Цей спосіб виникнення гаструли називається розщепленням. Різні способи формування двошарового зародка в різних видів тварин обумовлені кількістю і характером розподілу жовтка в яйці. Однак строго відособлених типів гаструляції не спостерігається, їхній підрозділ умовно.
Первинний органогенез. Після завершення гаструляції в зародка утвориться комплекс осьових органів: нервова трубка, хорда, кишкова трубка. Починаючи з плоских хробаків в еволюції тваринного світу наступило велике ускладнення: у зародку закладається третій зародковий листок - мезодерма. У хордових це відбувається шляхом отшнуровивания від ентодерми

 
 

Цікаве

Загрузка...