WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рефлекси - Реферат

Рефлекси - Реферат

рефлексів (про них йтиметься далі). Слід пам'ятати, що такий поділ рефлексів значною мірою умовний, оскільки вони так тісно взаємопов'язані, що стають невіддільними, і в чистому вигляді їх виділити важко.
Безумовні рефлекси разом з умовними забезпечують пристосованість організмів до умов життя.
Прикладами безумовних рефлексів є харчові, захисні, статеві, больові, ковтання, блювання, чхання, кашлю, мигання, саморегуляція функцій органів і систем тощо. В перші моменти після народження дитина здатна дихати, харчуватися за допомогою ссання тощо.
Вміння володіти переважно правою чи лівою рукою - також безумовний рефлекс. Інстинкти - не що інше, як сукупність послідовних різноманітних безумовних рефлексів. Деякі безумовні рефлекси використовують у медичній практиці для визначення стану здоров'я людини колінний, черевні, мигальний, смоктальний тощо. З них колінний рефлекс відомий, мабуть, кожному, хто був у лікаряневропатолога. Лікар стукає спеціальним молоточком по сухожилку м'яза, нижче надколінка. При цьому скорочується розгинач гомілки і розгинається колінний суглоб. Так само викликають ахіллесів рефлекс: під час удару по ахіллесовому сухожилку виникає підошовне згинання стопи. Черевний рефлекс спостерігається як скорочення черевної стінки в місці подразнення при проведенні штриха чимнебудь твердим по шкірі вище пупка. Мигальний рефлекс виявляється скороченням колових м'язів ока в разі освітлення або раптової появи предмета в полі зору. За цими та іншими рефлексами лікарі визначають стан нервової системи.
Упродовж життя природжені рефлекси можуть змінюватись і стають невпізнанними. Слід зазначити, що у людини, на відміну від тварин, прояв безумовних рефлексів відбувається за участю кори великого мозку.
Рефлекторна діяльність нервової системи, що складається з безумовних і умовних рефлексів, зумовлює всю різноманітність функцій організму, у тому числі пам'ять, мислення і поведінку.
Умовні рефлекси - складні пристосувальні реакції, що виробляються в процесі життя на основі безумовних. На відміну від безумовних, умовним рефлексам не властива сталість. Вони можуть утворюватися і зникати залежно від конкретних умов. Тому їх називають умовними, тобто для їх формування потрібні умови. Ці рефлекси утворюються за участю кори великих півкуль. Про це свідчать досліди на тваринах, у яких видаляли кору. Вони майже втрачали здатність утворювати умовні рефлекси, але зберігали безумовні та раніше вироблені умовні.
Утворення і біологічне значення умовних рефлексів (див. мал. 122). І. П. Павлов в експериментах на собаках виробляв у них умовні рефлекси в спеціально обладнаних камерах, куди не проникали сторонні звуки. Найбільше в його лабораторії була вивчена рефлекторна діяльність травних залоз, на які заздалегідь накладали фістули, що давало змогу збирати травні соки і враховувати їх кількість, час початку виділення тощо.
Вироблення умовного рефлексу здійснювали так. Піддослідну тварину ставили в станок. Коли тварині давали їжу, можна було спостерігати, як виділяється з фістули слина. Це прояв безумовного - харчового - рефлексу. Потім за 30 с до годування перед собакою вмикали електричну лампочну. Тварина реагувала на раптовий спалах світла, повертаючи до нього голову (прояв орієнтувального рефлексу), однак до моменту приймання їжі слина з фістули не виділялась, бо світло лампочки на цьому етапі досліду було байдужим подразником відносно функції травлення. Після кількаразового поєднання вмикання лампочки і годування світло перетворювалось на подразник, який сигналізував, що за ним з'явиться їжа, тобто світло ставало умовним подразником, і у відповідь на цей подразник з фістули виділялась слина. В інших дослідах годування поєднували із звуками труби, почухуванням шкіри тварин тощо. Ці подразники з безумовних ставали умовними.
З описаних дослідів видно, що умовні рефлекси утворюються на базі безумовних. Безумовний рефлекс слиновиділення виникає у відповідь на їжу, отже, їжа - безумовний подразник. Світло спочатку є байдужим подразником, однак при повторному його вмиканні перед годуванням воно стає умовним подразником.
Механізм утворення умовного рефлексу в описаних вище дослідах можна уявити так. У початкових дослідах збудження смакових рецепторів язика під час годування надходили по доцентрових нервах до центрів смакової чутливості, що розміщені не лише у відділах стовбура мозку, а й у корі (кіркове представництво). Після аналізу і синтезу збудження в центрах травлення імпульси по відцентрових нервах надходять до травних залоз, де відбувається виділення травних соків. У цьому шляху можна бачити частини рефлекторної дуги, яку було описано вище. Однак це ще безумовнорефлекторна діяльність.
Коли перед годуванням тварини вмикали світло, то подразнювались рецептори сітківки ока, від яких по доцентрових нервах збудження надходило в підкірку, а потім і в кіркові центри зору, де й виникало збудження. При поєднанні вмикання світла і годування одночасно збуджувались два центри кори - травлення і зору. Збудження іррадіювало (поширювалось), і між центрами утворювався тимчасовий зв'язок. Саме через нього збудження з центру зору потрапляло до центру травлення, а потім - до травних залоз. Цим можна пояснити виділення слини у відповідь на вмикання лампочки навіть у разі, якщо їжу не давати.
У людини умовні рефлекси утворюються впродовж життя за звичайних умов, проте їх можна виробити і в спеціальних експериментах. Наприклад, натискання на очні яблука супроводжується уповільненням скорочень серця, що є безумовним рефлексом. Якщо ж цей рефлекс викликати в поєднанні з будьяким байдужим подразником, то з часом при дії байдужого подразника, без натискання на очні яблука, частота скорочень серця стає меншою. Утворюється умовний рефлекс. Так само можна виробити умовні рефлекси, які змінюють дихання, перистальтику кишок, звуження судин тощо.
У лабораторії І. П. Павлова встановлено, що умовний рефлекс можна виробити тільки тоді, коли байдужий подразник передує безумовному. В інших поєднаннях умовні рефлекси не утворюються, а якщо утворюються, то слабко, і швидко згасають. Важливо, щоб умовний подразник біологічно був слабшим, ніж безумовний.
Умовним подразником може бути й час. Так, якщо годування робити в один і той самий час, то при настанні цього періоду з'являються ознаки підвищення секреції травних залоз, виникає і зростає апетит. Про це не слід забувати при організації режиму харчування і не порушувати час приймання їжі. Увесь розпорядок дня, ритм трудового дня, сон і бадьорість підпорядковані умовним рефлексам разом з безумовними. Не випадково працюється продуктивніше, якщо витримується розпорядок дня, праці. Це створює помірний спосіб життя, що дужесприятливо впливає на підтримання стану психічного й фізичного здоров'я.
Умовні рефлекси можна виробляти на базі не лише безумовних, а й раніше утворених умовних, які добре сформувались і є стійкими. В цьому разі раніше створений рефлекс виконує роль безумовного подразника. На базі такого умовного рефлексу можна виробляти і третій рефлекс. Проте у тварин це зробити вже важче. У людини ж можна виробити 50-100 умовних рефлексів, що опираються один на одного. Прикладом цього є робота оператора, який стоїть за пультом керування, пілотів, космонавтів,

 
 

Цікаве

Загрузка...