WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рослини – загальна характеристика - Реферат

Рослини – загальна характеристика - Реферат

квітки називається квітколожем. До нього прикріплюються всі частини квітки: чашечка, віночок, тичинки і маточка. Квітколоже може бути плоским, опуклим або угнутим.
Частина стебла, що несе на собі квітку, називається квітконіжкою. Квіти, що не мають квітконіжки, називаються сидячими.
У багатьох рослини у квітконіжці буває ще один або два маленьких верхівкових листочки, які називаються приквітками. У окремих рослин приквітків багато (камелія), у деяких їх зовсім нема. Наявність чи відсутність приквітків - характерна ознака родин, родів або видів.
Чашечка складається з зелених чашолистків ( вільних або зрощених) і захищає всі останні частини квітки, особливо в стані бутона.
Віночок - сукупність пелюсток, у більшості рослин яскраво забарвлених. Колір пелюсток зумовлений пігментами, що належать до антоціанів, флавонів. За формою віночок буває правильним, якщо через нього можна провести ще одну вісь симетрії (хрестоцвіті, гвоздичні) і неправильним - якщо тільки одну. Є неправильні віночки, через які не можна провести жодної осі симетрії. За будовою віночок буває вільно- або зрослопелюстковим.
Віночок захищає маточки і тичинки та приваблює комах. Що сприяє переносному запиленню. Чашечка і оцвітина складають разом оцвітину. Оцвітина буває подвійною; простою віночковидною - тюльпани, лілії, конвалії, кропива. Є квітки, що не мають оцвітини; їх називають голими.
Тичинка складається з тичинкової нитки і прикріпленого до її верхівки пиляка, в якому розвиваються мікроспори, а з них - пилок. Тичинкова нитка буває вузько циліндричної форми, плоска, пластинчаста або м'ясиста. У деяких рослин ( фіалка, магнолія) вона коротка або зовсім не розвивається.
Пиляк складається з двох поздовжніх половинок, з'єднаних між собою в'язальцем, до якого прикріплюється тичинкова нитка. Форма пиляка, а також характер прикріплення його до тичинкової нитка ( частіше прикріплений нерухомо, рідше гойдається, як у лілії, злаків) - ознака виду рослин. Кожна половинка пиляка у більшості росини розділена на два пилкових гнізда ( пилкові мішки), всяких розвиваються мікроспори, а потім пилок. Мікроспори звичайно ще в середині проростають і дають чоловічий гаметофіт, що називається пилком, або пилковим зерном. Початок проростання мікроспори пов'язаний з мітотичним поділом, внаслідок якого утворюєтьсямаленька репродуктивна клітина ( з неї розвивається спермії) і велика вегетативна клітина ( з неї розвивається пилкова трубка).
Маточка - закрите вмістилище для насінних зачатків, яке утворюється внаслідок зростання одного або кількох плодолистиків.
Маточка складається з зав'язі, в якій містяться насінні зачатки і насінини, що з них розвиваються; стовпчика ( одного або кількох) і приймочки, на яку потрапляє і де проростає пилок. Іноді стовпчик нерозвинений, і тоді приймочка називається сидячою. Квітка може мати одну або кілька маточок. Кількість маточок Визначають по кількості зав'язей. Відносно положення щодо інших части квітки розрізняють зав'язь верхню ( шипшина), середню (бузина) та нижня (яблуня, груша). Зав'язі бувають одногніздими, двогніздими, багатогніздними. В гнізді зав'язі може бути один чи багато насінних зачатків, що залежить від виду рослини. Насінний зачаток закладається на внутрішніх стінках зав'язі у вигляді бугорків, місце прикріплення їх до стінок зав'язі називається плацентою. До плаценти зачаток прикріплюється сім'яніжкою.
Насінний зачаток має один або два покриви - інтегументи, які на верхівці не змикаються і утворюють отвір - мікропіле ( або полковхід). Під інтегументами розташований багатоклітинний нуцелюс ( ядро насінного зачатка), що оточує зародковий мішок. На мікропілярному кінці зародкового мішка знаходяться три клітини велика (яйцеклітина) та дві синергіди, на протилежному кінці - три клітини антиподи. В центрі зародкового мішка знаходиться вторинне ядро, яке утворилося в результаті злиття двох полярних ядер.
Запліднення - процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин. Під час запилення пилок потрапляє на приймочку. Починає розвиватися пилкова трубка, яка росте через тканини приймочки і стовпчика в напрямку, зав'язі. Пилкова трубка потрапляє у зав'язь і через мікропіле потрапляв в насінний зачаток, доходить до зародкового мішка. В місці контакту пилкової трубки з зародковим мішком стінки зародкового мішка ослизнюється і пилкова трубка проходить усередину. Досягши яйцеклітини, пилкова трубка розривається, з неї виходять два спермії, а вегетативна клітина пилкової трубки руйнується. Один із сперміїв зливається з клітиною, утворюючи диплоїдну зиготу, з якої розвивається зародок нового рослинного організму . Другий спермій зливається з вторинним ( диплоїдним) ядром, в результаті чого утворюється триплоїдна клітина, яка дає початок ендосперму.
Плід. В результаті подвійного запліднення з насінного зачатка формується насінина. Вона складається з зародка та запасних поживних речовин, укритих насінною шкірою. Зародок ядра розвивається із заплідненої яйцеклітини. З вторинного ядра зародкового мішка розвивається ендосперм. Синергіди та антиподи дегенерують. Інтегументи перетворюються в шкіру насінини, а нуцелюс у більшості випадків витрачається як поживна рослина при формуванні зародка насінини, рідко перетворюючись у поживну тканину - перисперм.
Після запліднення також розростається і зав'язь. Стінка її видозмінюється і утворює оплодень, що оточує насінину. Зав'язь перетворюється в плід. У багатьох рослин в утворенні плоду беруть участь і інші частини квітки: квітколоже, основи тичинок, пелюстки, чашолистки.
В оплодні розрізняють зовнішню гонку частину, або шкірочку, внутрішню плівчасту, шкірясту чи навіть здерев'янілу і середню, що знаходиться між першими двома і має різний стан. Плід захищає насінину від різних несприятливих факторів.
За характером утворення розрізняють плід справжній, утворений лише з однієї маточки; несправжній, в утворенні якого беруть участь інші частини квітки - квітколоже, оцвітина; збірний - утворений з кількох маточок однієї квтки.
За будовою плоди поділяються на сухі - з сухим, дерев'янистим оплоднем і соковиті - з м'ясистим оплоднем.

 
 

Цікаве

Загрузка...