WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рослини – загальна характеристика - Реферат

Рослини – загальна характеристика - Реферат

тканину, рідку сітку жилок, низький осмотичний тиск клітинного соку. Це татарське зілля, або аїр, філодендрон розкішний, бегонія і традесканція.
За умовами життя і особливостями будови до них подібні рослини з зануренням у воду або такими, що плавають на її поверхні, листками - гідрофіти (стрілолист, частуха).
Мезофіти - рослини, що ростуть в умовах достатнього зволоження. Осмотичний тиск клітинного соку їх листків - 10-15 атм. Такі листки легко в'януть. В процесі пристосування до посушливих умов зростання будова листків цих рослин може змінюватися в бік ксероморфізму. До мезофітів належить більшість лугових злаків і бобових - пирій повзучий, лисохвіст лучний, конюшина лучна, люцерна синя. З польових культур - пшениці, кукурудза, овес, горох соя, коноплі, майже всі плодові, багато овочевих - морква, помідори. Капуста.
Стебло - це вегетативний орган рослини, що з'єднує між собою корінь і листки. Основними функціями стебла є передача поживних речовин з кореня в листки і навпаки; Збільшення поверхні рослини шляхом галуження; утворення та найвигідніше розташування листків; утворення квіток; нагромадження і зберігання поживних речовин у багаторічних рослин та у видозмінених стеблах інших рослин; вегетативне розмноження.
Ділянка стебла, що несе листок, називається вузлом. Віддаль між вузлами називається міжвузлям. Кут між листками і стеблом - пазуха листка. Листок, у пазусі
якого є брунька або пагін, називається покривним. На верхівці стебла знаходиться верхівкова брунька, з якої розвивається пагін.
Пагін -нерозгалужене стебло з листками і бруньками, що розвинулося з верхівкової бруньки ( або бруньки зародка) протягом одного вегетаційного періоду. Брунька є характерним утвором стебла. Є бруньки пазушні, що утворюються в пазусі листків, додаткові, або адвентивні, які можуть виникати на будь-якій частині рослини з будь-якої групи живих клітин.
Брунька - складається з стеблової і листкової частини. Стеблова частина називається конусом наростання, що є твірною тканиною, клітини якої постійно здатні до поділу. Конус наростання з усіх боків укритий лусками, які згодом можуть перетворюватися в справжні листки. У зимуючих бруньок верхні луски стають твердими, вкриваються кутикулою чи волосками, або смолистими клейкими виділеннями, що щільно склеюють лусочки. При розпусканні бруньок зовнішні луски опадають, залишаючи невеликий рубчик. По цих кільцях можна визначити величину приростів.
Форма стебел може бути циліндричною ( в більшості випадків), тригранною( у осоки), чотиригранною ( у губоцвітів), багатогранною ( у зонтичних, багатьох кактусів), сплюснотою, або плоскою. Є стебла деревні ( у дерев, чагарників, напівчагарників) і трав'янисті.
Стебла переважної більшості рослин прямостоячі. Стебло, яке несе лише одне суцвіття називається стрілкою. У таких рослин міжвузля майже не розвинені, листки утворюють прикореневу розетку.
Стебла, що стеляться по землі і можуть укорінюватися за допомогою додаткових коренів, називаються повзучими. Повзуче стебло з короткими міжвузлями - батіг, з довгими - вусики, або столони. Стебло, яке стелиться по землі, але не вкорінюється називається сланким.
Стебла, за допомогою яких рослина піднімається (в'ється) на підпірках, називаються лазячими, або виткими. Рослини, що мають таке стебло, об'єднані в групи ліан.
Перидерма. Первинна покривна тканина (епідерміс) функціонує недовго. Замість неї утворюється вторинна покривна тканина - перидерма, яка складається з трьох шарів клітин: корки ( зовнішній шар), коркового камбію ( середній шар), фелодерми (внутрішній шар). Для здійснення обміну з оточуючим середовищем на перидермі є сочевички.
Первинна кора - складається з двох шарів: коленхіми ( шар під перидермою) - механічна тканин; паренхіми первинної кори ( може виконувати запасаючу функцію).
Вторинна кора - ( або луб, флоема). Типова будова лубу: ситовидні трубки, клітини-супутники, луб'яна паренхіма і луб'яні волокна. Луб'яні волокна утворюють шар, що зветься твердим лубом; всі останні елементи утворюють м'який луб.
Камбій - твірна тканина. За рахунок поділу і диференціації його клітин зовні утворюються клітини лубу (вторинна кора), а всередині - клітини деревини. Як правило, клітин деревини утворюється значно більше, ніж клітин кори ( співвідношення 4:1). Ріст стебла в товщину відбувається за рахунок клітин камбію. Діяльність камбію припиняється взимку, навесні поновлюється.
Деревина ( ксилема) - основна частина стебла. Складається вона з судин (трахей), трахеїд, деревної паренхіми, деревних волокон. За рік утворюється одне кільце деревини. Межа між річними кільцями добре помітна, тому що весняна деревина, яка утворилась після пробудження діяльності камбію, складається з великих тонкостінних клітин, осіння - з менших, більш товстіших клітин. Перехід від весняної деревини до осінньої поступовий, від осінньої до весняної - завжди раптовий. За річними кільцями рослини можна визначити вік рослини. У рослини тропічних, які ростуть протягом цілого року кільця непомітні.
Серцевина - це центральна частина стебла. Зовнішній шар її (пери медулярна зона) складається з живих паренхімних клітин, центральна - з великих, часто відмерлих. Між клітинами серцевини можуть бути міжклітинні простори. В живих клітинах серцевини відкладаються запасні поживні речовини.
Серцевий промінь - ряд паренхімних клітин, що починаються від серцевини і проходять у радіальному напрямку через деревину і луб до первинної кори. Функції їх - провідна та запасаюча.
Квітка - видозмінений вкорочений пагін, пристосований до утворення мікро- і мегаспор, гамет та перехресного запилення. Різні вчені по-різному визначають квітку. Більшість ботаніків вважають характерними ознаками квітки наявність маточки, тичинок, оцвітини. Інші вважають характерною ознакою квітки утворення спор і гамет, перехресне запилення та утворення й розвиток насінини, а іноді і плоду. Більшість ботаніків дотримують першої точки зору: квітка є тільки у Покритонасінних.
Квітка, як правило, закінчує головний або бічний укорочений пагін. Якщо квітка закінчує бічний пагін, вона виходить з пазухи листка. Який називається покривним.
Вісь

 
 

Цікаве

Загрузка...