WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рослини – загальна характеристика - Реферат

Рослини – загальна характеристика - Реферат

здатні розсувати часточки грунту.
Клітини кореневого чохлика живі, часто містять зерна крохмалю. Клітини зовнішнього шару чохлика злущуються. В міру їх відмирання чохлик відновлюється зсередини за рахунок клітин, що утворюються точкою росту.
Мінеральні солі засвоюються рослинами з грунту. Фізіологічна роль мінеральних речовин дуже велика. Вони є основою для синтезу складних органічних сполук, а також факторами, що змінюють фізичний стан колоїдів, тобто безпосередньо впливають на обмін речовин та будову протопласта; виконують функцію каталізаторів біохімічних реакцій; впливають на тургор клітини і проникливість цитоплазми; є центрами електричних і радіоактивних явищ у рослинних організмах.
Дослідженнями встановлено, що нормальний розвиток рослин можливийтільки при наявності в поживному розчині трьох неметалів - азоту, фосфору, і сірки та чотирьох металів - калію, магнію, кальцію та заліза. Кожний з цих елементів має своє значення і
не може бути замінений іншим. Це мікроелементи, їх концентрація в рослині становить10 - 10-2%. Для нормального розвитку рослин потрібно також мікроелементи, концентрація яких у клітині становить 10-3 - 10-5%. Це бор, кобальт, мідь, цинк, марганець, молібден. Всі ці елементи є в грунті, але часом у недостатній кількості. Тому в грунт вносять мінеральні та органічні добрива.
Листок - це надзвичайно важливий орган рослини. Основними функціями його є фотосинтез і транспірація.
Листок складається з листкової пластинки і черешка, який за зовнішнім виглядом нагадує стебло, але за походженням є частиною листка. Листки з черешками називаються черешковими, без них - сидячими ( у наперстянки).
У багатьох рослин нижня частина листка розширена і охоплює стебло, утворюючи піхву;У цілого ряду рослин з основи листка утворюються особливі вирости - прилистки, що мають вигляд плівок, лусочок, маленьких листочків, колючок і розташовані парами.
Листкові пластинки розрізняються за формою контурів, за формою розсіченості, за розмірами: від кількох міліметрів до 10 - 15мм, навіть 20м (у пальм).
У рослин листопадних тривалість життя листків не більша кількох місяців, у вічнозелених у більшості випадків 1,5-5 років ( сосна, плющ, олеандр), у деяких - до 15 років (бразильська араукарія). Розмір і форма листків є спадковою ознакою.
Прості листки мають лише нерозгалужений черешок і пластинку ( яблуня, береза), складні - кілька малих листочків, розміщених на основному, нерідко розгалуженому черешку.
Часто буває важко встановити, простий чи складний даний листок. У таких випадках необхідно провести спостереження під час листопаду: простий листок завжди відпадає цілком, а складний - окремими частинами ( акація).
Жилки - це провідна пучки, що з'єднують листок із стеблом. Функції їх - провідна (постачання листків водою та мінеральними солями і відведення з них продуктів асиміляції) та механічна ( вони є опорою для листкової перенхіми та захищають листки від розривів).
Розрізняють такі видозміни листків: колючки ( кактуси, барбарис); лусочки (аспарагуси); " вусики" (горох, вика); філодії - перетворення черешка в плоске листоподібне утворення; своєрідно видозмінені листки комахоїдних рослин. Листки видозмінюються залежно від умов росту і в зв'язку з пристосуванням рослин до виконання певних функцій ( так, вусики є пристосуванням рослин до того, щоб витися по підпорках; колючки і філодії - пристосуванням до посушливих умов, зменшення площі випаровування; зміна будови листків комахоїдних рослин пов'язана із особливостями їх живлення).
Під листкорозміщенням розуміють спосіб розміщення листків на пагоні. Листки укріплені на вузлових вузлах. Розрізняють три основних типи листкорозміщення : чергове, або спіральне - коли від вузла відходять лише один листок ( береза, яблуня); супротивне - коли від вузла відходять два листки, розміщені один проти одного, причому в більшості випадків листки двох сусідніх пар відходять у взаємно перпендикулярних площинах і не затінюють один одного ( глуха кропива); кільчасте - коли від вузла відходять три або більше листків ( елодея, вороняче око, хвощі).
Звичайно розташування , величина і навіть форма листків бувають пристосовані до умов освітлення. Якщо дивитися в напрямку падаючого світла на пагін, укритий листками, видно, що взаємне розташування листків нагадує мозаїку ( клен, плющ) завдяки тому, що довжина та згини черешків, скручування їх неоднакові, неоднакові також розміри та асиметрія листків. У листкових мозаїках листки не затіняють один одного і найкраще використовують світло. Листкорозміщення є спадковою ознакою,
проте при розвитку рослин воно може змінюватися, пристосовуючись до умов освітлення. Буває так, що в нижній частині пагона розміщення листків супротивне, а у верхній чергове.
Листок закладається в меристемі конуса наростання стебла як виріст меристеми. Далі виріст ділиться на основу і верхівкову частину. Основа або не розвивається зовсім, або з неї формується піхва, прилистки, розширена основа черешка. З верхівкової частини первинного листка розвивається пластинка і черешок.
Характер будови листків різних груп рослин.
Ксерофіти - рослини посушливих місцевостей. У процесі індивідуально розвитку вони виробили здатність добре пристосовуватися до атмосферної і ґрунтової посухи. Листки цих рослин невеликі за розмірами, часто видозмінені ( колючки, лусочки), Густо опушені іноді вкриті восковим нальотом, у деяких рослин ( сукуленти) м'ясисті, містять багато вологи, мають велику кількість продихів на одиницю площі, продихи заглиблені на поверхні листка, густу сітку жилок, невеликі розміри клітин, високий осмотичний тиск клітинного соку . Це кактуси, алое, молодило, верблюжа колючка, люцерна степова, ковила, тирса.
Гігрофіти - рослини, що ростуть в умовах надмірного зволоження, - не мають пристосувань, які обмежують витрачання води. Незначна нестача води в грунті викликає їх негайне з'явлення. Листки цих рослин позбавлені волосків, мають порівняно великі розміри клітин, тонкостінну оболонку, дуже слабо розвинену кутикулу, мало потовщені зовнішні стінки епідермісу, великі продихи, незначну кількість їх на одиницю поверхні, погано розвинену механічну

 
 

Цікаве

Загрузка...