WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рослини – загальна характеристика - Реферат

Рослини – загальна характеристика - Реферат


Реферат
на тему:
Рослини - загальна характеристика
Завдяки здатності до фотосинтезу рослини постійно поповнюють неминучі втрати органічних сполук на планеті; нагромаджують у продуктах фотосинтезу велику кількість хімічної енергії; підтримують необхідний для існування більшості організмів рівень кисню в атмосфері; запобігають нагромадженню в атмосфері надлишку вуглекислого газу.
Рослини відіграють провідну роль у кругообігу мінеральних речовин, що забезпечує
безперервне існування життя на Землі, неможливе без мінерального живлення. Рослинність істотно впливає на клімат. Вона зв'язує родючі часточки поверхневих шарів грунту, запобігає їх змиву та ерозії ґрунтів. Деякі форми рослинності зумовлюють нагромадження води на поверхні Землі та сприяють утворенню боліт.
У практиці всі рослини поділяють на групи за їх застосуванням.
1. Рослини, що використовуються в їжу та на корм худобі:
а) хлібні злаки - пшениця, рис, жито, ячмінь, овес, кукурудза, просо. Пшениця - найбільш поширена культурна рослина на земній кулі. Більшість населення Землі харчується пшеничним хлібом. Кількість кукурудзи, що використовується в харчових цілях, у різних країнах неоднакова - вона становить від 2,5 до 100 % усього врожаю. Світова продукція зерна кукурудзи досягає 2 млн. центнерів. Рис - також дуже поширена культура. В наші часи ним харчується половина населення світу. Рисова солома йде на корм худобі, на виготовлення паперу , капелюхів.
б) овочі - картопля, капуста, морква, буряк, огірки, баклажани, тощо.
в) плодові рослини - плоди так само, як і овочі, містять багато сполук, необхідних для життя людини ( смородина, аґрус, малина, яблуні, груші, сливи, абрикоси, лимони, мандарини, апельсини).
г) зернобобові - горох, квасоля, соя, боби. Ці рослини багаті на білки і мають особливе значення в живленні людини та тварин.
д)олійні - соняшник, льон, коноплі, рицина, соя.
е) цукристі рослини - цукровий буряк та тростина.
2. Лікарські рослини - група рослин, що безпосередньо використовується для лікування хвороб людини чи тварини або є сировиною для хіміко - фармацевтичної промисловості. Зараз медицина використовує понад 300 видів лікарських рослин. Більшості рослин є дикорослі, їх збирають у лісі, в полі та на луках.
3. Технічні рослини, що використовуються в промисловості :
а) волокнисті рослини - група рослин, що дає сировину, придатну для виготовлення текстильних виробів, шпагату, канатів тощо. У одних рослин волокна одержують із стебел, у других - з листків, у третіх - з волосків, що вкривають насіння.
б) дубильні рослини - група рослин, що містять у підземних та надземних органах дубильні речовини. Найбільш відомі з них дуб, верба, ялина, сумах, кермек, бадан.
в) ефіроолійні рослини - група рослин, у різних органах яких утворюються цінні ефірні олії. В Україні промислове значення мають близько 30 видів рослин: коріандр посівний, кмин, аніс, троянда олійна, лаванда справжня, шавлія лікарська. За хімічним складом ефірні олії різних видів рослин неоднакові. Використовуються ефірні олії у парфумерній, миловарній, лікарській, кондитерській промисловості.
д) каучукові рослини - група рослин, у тканинах яких утворюється каучук. Каучуконосних рослин небагато, серед них є дерева, кущі, трави. Найбільш поширеними є гевея, гваюла, кендир, ваточник.
4.Рослини, в яких утворюється деревина. Деревина використовується не тільки як будівельний матеріал, але і в целюлозно - паперовій, лісохімічній промисловості, як паливо. Головні породи: дуб, бук, граб, ялина, береза та ін.
5. Декоративні рослини: троянди, жоржини, хризантеми, чорнобривці, петунія, матіола, левкой та ін. Це одно- і двохрічники, багаторічники, чагарники, ліани закритого
грунту.
Корінь - підземний орган рослини. Корінь виник пізніше від стебла і листка - в зв'язку з переходом рослин до життя на суші. У кореня немає ні листків, ні в певному порядку розташованих бруньок. Для нього характерний верхівковий ріст у довжину, бічні розгалуження його виникають ендогенно ( з внутрішніх тканин), точка росту вкрита кореневим чохликом.
Функціями кореня є закріплення рослини у ґрунті; поглинання води та поживних речовин; транспорт речовин у надземні органи; первинний синтез деяких органічних речовин; запасання поживних речовин ( морква, буряк, ріпа, петрушка)
У деяких тропічних рослин розвиваються додаткові повітряні корені (орхідеї, ароїдні). Якщо вони відходять від нижньої частини стовбура і ростуть косо вниз, їх називають ходульними. Ці корені також виконують функції підпорок.
Рослини, що живуть на болоті або грунтах, бідних на кисень, утворюють дихальні, або вентиляційні корені ( американський болотний кипарис, рис, очерет).
Зародковий корінь, що при проростанні насінини виходить з неї, дає головний корінь. Ділянка на межі між головним коренем та стеблом називається кореневою шийкою. Розгалуження головного кореня називаються бічними корінцями.
У багатьох рослин поверхня кореня набагато більша від поверхні надземної частини ( наприклад у озимого жита - в 130 разів).
Глибина проникнення коренів, ступінь їх галуження і глибина, на якій воно відбувається, характерні для кожного виду рослин і залежить від зовнішніх умов.
Розрізняють два основних типи кореневих систем:
1. Стрижнева, яка має добре розвинений головний корінь, що переважає інші по довжині та товщині. Серед них виділяють конусовидні, ріпчасті, бульбовидні.
2. Мичкувата, у якої не можна відрізнити головного кореня. Останній або слабо розвивається або рано відмирає. Вся маса коренів складається з бічних або додаткових корінців і має вигляд мички.
Корінь росте в довжину за допомогою верхівкової точки росту. Точка росту (меристема) це група клітин, які мають здатність до активного клітинного поділу. Розташована вона не на самому кінці кореня, а під кореневим чохликом, що захищає її від пошкоджень і полегшує просування кореня в грунті під час росту. Остання функція здійснюється завдяки властивості зовнішніх стінок кореневого чохлика ослизнюватись, що зменшує тертя між коренем і часточками грунту. У деяких рослин клітини кореневого чохлика дуже міцні і

 
 

Цікаве

Загрузка...