WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Систематичний огляд класу земноводних і класу плазунів. Земноводні – водно наземні хордові тварини. Плазуни – перший клас наземних хребетних - Реферат

Систематичний огляд класу земноводних і класу плазунів. Земноводні – водно наземні хордові тварини. Плазуни – перший клас наземних хребетних - Реферат

неповна перегородка. Права половина шлуночка - венозна, ліва - артеріальна, від неї бере початок права дуга аорти. Ліва дуга аорти відходить від правої частини серця. Зливаючись під хребтом, ліва й права дуги аорти утворюють спинну аорту.
Нервова система. Головний мозок плазунів відрізняється (див. мал. 118) від мозку земноводних більшим розвитком півкуль і мозкового склепіння, а також відокремленням тім'яних часток. Вперше з'являється кора великого мозку. Від головного мозку відходить 12 пар черепномозкових нервів. Мозочок розвинений дещо більше, ніж у земноводних, що пов'язано із складнішою координацією рухів.
Мал. 96. Анатомічна будова ящірки:
1 - стравохід; 2 - трахея; З - ліве передсердя; 4 - шлуночок; 5 - легені; 6 - спинна аорта; 7 - шлунок; 8 - селезінка; 9 - сім'яник; 10 - придаток сім'яника; 11 - нирка; 12 - клоака; 13 - сечовий міхур; 14 - товста кишка; 15 - дванадцятипала кишка; 16 - підшлункова залоза; 17 - жовчний міхур;18 - печінка; 19 - праве передсердя; 20, 21 - сонна артерія
Органи чуття. На передньому кінці голови ящірки знаходиться пара ніздрів. Нюх у плазунів розвинений краще, ніж у земноводних. Очі мають повіки, верхню й нижню, крім того, існує і третя повіка - напівпрозора миготлива перетинка, яка постійно зволожує поверхню ока. За очима розміщена округла барабанна перетинка. Слух розвинений добре. Орган дотику - кінчик роздвоєного язика, який ящірка безперервно висовує з рота.
Розмноження. На відміну від риб і земноводних, у плазунів, як і в усіх наземних тварин, запліднення внутрішнє, в тілі самки. Яйця вкриті зародковими оболонками, що забезпечують розвиток на суші. Самка ящірки прудкої на початку літа відкладає в затишному місці 5-15 яєць. Яйця мають поживні речовини для розвитку зародка, зовні вкриті шкірястою оболонкою. З яйця виходить молода ящірка, схожа на дорослу. Деякі плазуни, в тому числі й деякі види ящірок (ящіркаверетільниця, живородна ящірка, гадюки), - яйцеживородні, тобто з відкладеного яйця відразу виходить молода особина.
Регенерація. Багато видів ящірок, якщо їх схопити за хвіст, відламують його різкими бічними рухами. Відкидання хвоста є рефлекторною відповіддю на біль. Це слід розглядати як пристосування, завдяки якому ящірки рятуються від ворогів. На місці втраченого хвоста виростає новий.
Сучасні плазуни поділяють на чотири ряди: Першоящери, Лускаті, Крокодили і Черепахи.
Першоящери представлені єдиним видом - гатерією, яка належить до найпримітивніших рептилій. Живе гатерія на островах Нової Зеландії.
До Лускатих належать ящірки, хамелеони і змії. Це єдина відносно численна група плазунів - близько 4 тис. видів.
Для ящірок характерні добре розвинені п'ятипалі кінцівки, рухливі повіки і наявність барабанної перетинки. До цього ряду належать агами, отрутозуби - отруйні ящірки, варанові, справжні ящірки та ін. Найбільше видів ящірок зустрічається в тропіках.
Змії пристосовані до повзання на череві. Шия у них не виражена. Тіло поділяється на голову, тулуб і хвіст. Хребет, у якому налічується до 400 хребців, завдяки додатковим з'єднанням має високу гнучкість. Пояси, кінцівки і груднина атрофовані. Тільки у деяких змій зберігся рудимент таза. Багато змій мають на верхній щелепі два отруйних зуби. В зубі є поздовжня борозенка або протока, по якій отрута під час кусання стікає в рану. Барабанна перетинка і порожнина атрофовані. Очі заховані під прозорою шкірою, без повік. Шкіра змії з поверхні роговіє і періодично скидається, тобто відбувається линяння.
Змії характеризуються здатністю дуже широко розкривати рот і ковтати здобич цілою. Досягається це тим, що кілька кісток черепа з'єднані рухомо, а нижні щелепи з'єднуються спереду дуже еластичною зв'язкою.
В Україні поширені вужі, мідянки, полози. Степова гадюка занесена до Червоної книги України. Вона живе в основному на цілинних місцевостях, яких стає все менше, що загрожує їй вимиранням. Живиться вона (як і інші змії) переважно мишоподібними гризунами, приносячи цим користь, її укус отруйний, але не смертельний. На людину вона може напасти лише тоді, коли її турбують.
Укуси отруйних змій - кобри, ефи, гюрзи, гримучої змії та інших - можуть бути смертельними для людини. Дуже небезпечні сіра кобра і піщана ефа, які живуть у Середній Азії, а також гюрза, яка зустрічається в Середній Азії і Закавказзі, кавказька гадюка, що живе в Закавказзі. Укуси гадюки звичайної і щитомордника дуже болючі, проте для людини, як правило, не смертельні.
Отруту змій використовують для виготовлення деяких лікарських препаратів. Зміїну отруту застосовують при різних кровотечах як кровоспинний засіб. Деякі препарати зміїної отрути сприяють зменшенню болю при ревматизмі й захворюваннях нервової системи. Для добування отрути змій розводять у спеціальних розплідниках - серпентаріях.
Крокодили - найбільш високоорганізовані плазуни, які мають чотирикамерне серце. Проте будова перетинки в ньому така, що венозна й артеріальна кров частково змішуються.
Крокодили пристосовані до водного способу життя, у зв'язку з чим мають плавальні перетинки між пальцями, клапани, що замикають вуха й ніздрі; кісткове піднебіння (як у ссавців) відокремлює носову порожнину від ротової, хоани відкриваються глибоко в порожнині рота і трахея відгороджена від рота клапаном. Живуть крокодили в прісних водах, на суходіл виходять для сну та відкладання яєць.
Черепахи - тварини, вкриті зверху і знизу кістковим панциром з роговими щитками. Грудна клітка у них нерухома, тому в акті дихання беруть участь кінцівки - під час їх втягування повітря виходить з легень, під час висування - надходить у них. У черепах є зачатки діафрагми, що є одним з доказів походження ссавців від рептилій. В Україні живе один вид черепах - черепаха болотяна.
Стародавні плазуни. Встановлено, що в далекому минулому (сотні мільйонів років тому) на Землі були надзвичайно поширені різні види плазунів. Вони населяли суходіл, водні простори і рідше - повітря. Більшість видів плазунів вимерло у зв'язку зі зміною клімату (похолоданням) та розквітом птахів і ссавців, з якими вони не витримали конкуренції. До вимерлих плазунів належать ряди динозаврів, звірозубих ящерів, іхтіозаврів, літаючих ящерів та ін.
Використана література
1. Біологія: Навч. посіб. / А. О. Слюсарєв, О. В. Самсонов, В.М.Мухін та ін.; За ред. та пер. з рос. В. О. Мотузного. - 3тє вид., випр. і допов. - К.: Вища шк., 2002. - 622 с.: іл.
2. Словник-довідник із зоології. - К., 2002.

 
 

Цікаве

Загрузка...