WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Систематичний огляд класу земноводних і класу плазунів. Земноводні – водно наземні хордові тварини. Плазуни – перший клас наземних хребетних - Реферат

Систематичний огляд класу земноводних і класу плазунів. Земноводні – водно наземні хордові тварини. Плазуни – перший клас наземних хребетних - Реферат

шкірну вену тече в праве (венозне) передсердя, тобто шкірне коло кровообігу починається, як і мале, легеневе, а закінчується, як велике. Воно з'єднує ці два кола.
Отже, у земноводних сформувались кола кровообігу. Проте оскільки в органи тіла надходить в основному змішана кров, інтенсивність обміну речовин залишається (як і у риб) невисокою і температура тіла мало відрізняється від температури навколишнього середовища.
Нервова система складається з тих самих відділів, щой у риб, але порівняно з ними має ряд прогресивних ознак (див. мал. 116): більший розвиток переднього мозку, повне розділення його півкуль. З головного мозку виходить 10 пар нервів. Поява земноводних, що супроводжувалась зміною умов життя і виходом з води на сушу, була пов'язана із значною зміною в будові органів чуття. В оці з'явились лінзоподібний кришталик і опукла рогівка, що пристосовані до бачення на відстані. Наявність повік, які захищають очі від висихання й забруднення, і миготливої перетинки свідчать про подібність у будові ока амфібій і справжніх наземних хребетних.
В органах слуху крім внутрішнього вуха, представленого перетинчастим лабіринтом, у земноводних є ще середнє вухо, що являє собою порожнину, один кінець якої затягнутий тонкою барабанною перетинкою, а другий відкривається в ротоглотку. В середньому вусі розміщена паличкоподібна слухова кісточка стремінце, що одним кінцем упирається в овальне вікно внутрішнього вуха, а другим - у барабанну перетинку, яка пристосована вловлювати звукові коливання.
Походження земноводних. До земноводних належать форми, предки яких близько 300 млн років тому вийшли з води на сушу і пристосувались до нових умов життя. Від риб вони відрізнялись наявністю п'ятипалої кінцівки, легень і пов'язаними з ними особливостями кровоносної системи. З рибами їх поєднували: розвиток личинки (пуголовка) у водному середовищі, наявність у личинок зябрових щілин, зовнішніх зябер, бічної лінії і відсутність зародкових оболонок під час ембріонального розвитку.
Усі дані порівняльної морфології та біології свідчать, що предків земноводних слід шукати серед стародавніх кистеперих риб. Перехідними формами між ними і сучасними амфібіями були викопні форми - стегоцефали, які існували в кам'яновугільному, пермському й тріасовому періодах. Ці найдавніші земноводні, за будовою кісток черепа, були надзвичайно подібними до стародавніх кистеперих риб. їхні характерні ознаки: панцир із шкірних кісток на голові, боках і животі; спіральний клапан кишок, як у акулових риб, відсутність тіл хребців. Стегоцефали були нічними хижаками і жили в мілких водоймах.
Вихід хребетних на сушу відбувся в девонський період, який характеризувався посушливим кліматом. У цей період переваги здобули тварини, що могли пересуватися по суші в пошуках сприятливих умов для існування. Розквіт (період біологічного прогресу) земноводних припадає на кам'яновугільний період, рівний, вологий і теплий клімат якого був сприятливим для амфібій. Тільки завдяки виходу на сушу хребетні дістали можливість для подальшого розвитку.
Клас Плазуни
Загальна характеристика. Представники плазунів (понад 4 тис. видів) - справжні наземні хребетні тварини. У зв'язку з появою зародкових оболонок вони в своєму розвитку не пов'язані з водою. Завдяки прогресивному
розвитку легень дорослі форми можуть жити на суходолі в будьяких умовах. Плазуни, що живуть у воді, - це вторинноводні тварини, тобто їхні предки від наземного сдособу життя перейшли до водного.
Плазуни, або рептилії, з'явились наприкінці кам'яновугільного періоду, приблизно за 200 млн років до н. е., коли клімат став сухим, а місцями навіть спекотним. Це створило сприятливі умови для розвитку рептилій, які виявились більш пристосованими до життя на суходолі, ніж амфібії. Перевазі плазунів у конкуренції із земноводними та їхньому біологічному прогресу сприяла поява низки ознак.
До цих ознак слід віднести оболонки навколо зародка і міцну оболонку (шкаралупу) навколо яйця, яка захищає його від висихання та пошкодження, що дало можливість розмножуватись і розвиватись на суходолі; розвиток п'ятипалих кінцівок; удосконалена будова нервової системи; прогресивний розвиток органів дихання; поява кори півкуль великого мозку.
Мав значення і розвиток на поверхні тіла рогових лусок, що захищають від несприятливих впливів навколишнього середовища, насамперед від висихання. Передумовою появи цього пристосування був перехід до прогресивного легеневого дихання.
Типовим представником плазунів є ящірка прудка (мал. 96). Довжина її тіла становить 15-20 см. Вона має яскраво виражене захисне забарвлення: зелено-буре або буре залежно від середовища існування. Вдень ящірки гріються на сонці. На ніч вони заповзають під каміння, в нори та інші укриття. В таких самих укриттях вони зимують. Живляться комахами, павуками, молюсками, червами, поїдають багатьох шкідників сільськогосподарських культур. В Україні найпоширеніші: в лісовій зоні - ящірка живородна, в степовій - ящірка прудка. До ящірок належить веретільниця. Вона досягає 30- 40 см завдовжки, ніг не має, чим нагадує змію і що нерідко коштує їй життя.
Покриви тіла. Шкіра плазунів завжди суха, позбавлена залоз, вкрита роговими лусками, щитками або пластинками. Скелет. Хребет уже розділений на шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий відділи. Череп кістковий, голова рухлива. Кінцівки закінчуються п'ятьма пальцями з кігтиками.
Мускулатура у плазунів розвинена значно краще, ніж у амфібій.
Травна система. Рот веде в ротову порожнину, в якій є зуби і язик, однак зуби ще примітивні, однотипні, призначені лише для захоплення й притримування здобичі. Травний канал складається із стравоходу, шлунка й кишок. На межі товстої і тонкої кишок розміщений зачаток сліпої кишки. Закінчуються кишки клоакою. Розвинені травні залози - підшлункова і печінка.
Органи дихання. Дихальні шляхи більш диференційовані, ніж у земноводних. Є довга трахея, що розгалужується на два бронхи. Бронхи входять у легені, що мають вигляд комірчастих тонкостінних мішків з великою кількістю внутрішніх перетинок. Збільшення дихальної поверхні легень у плазунів пов'язане з відсутністю шкірного дихання.
Видільна система представлена тазовими нирками і сечоводами, які відкриваються в клоаку. В неї відкривається і сечовий міхур.
Кровоносна система. У плазунів є два кола кровообігу, але відділені вони одне від одного не повністю, внаслідок чого кров частково змішується. Серце трикамерне, однак У шлуночку є

 
 

Цікаве

Загрузка...