WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Дмитро Йосипович Івановський – основоположник науки про віруси - Реферат

Дмитро Йосипович Івановський – основоположник науки про віруси - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Дмитро Йосипович Івановський -основоположник науки про віруси"
?
Всьому світові відоме ім'я Д.Й. Івановського (1864-1920), видатного природознавця, засновника сучасної вірусології. В 1892 p., вивчаючи мозаїчну хворобу тютюну, Д. Й. Івановський відкрив раніше не відомі субмікроскопічні істоти, які одержали назву вірусів.
Надзвичайно важливим серед досягнень мікробіології останньої чверті XIX ст. є відкриття неклітинних форм життя - вірусів. Тоді багато вчених вважали, що бактерії є найменшими і найпростішими організмами, і що саме вони стоять на межі живої і неживої природІ. У 1887 р. за рекомендацією відомих вчених А. М. Бекетова і A.C. Фа-мінцина було відряджено талановитого студента Петербурзького університету Д. Й. Івановського на південь України для вивчення мозаїчної хвороби тютюну. Досліджуючи цю хворобу, яка завдавала величезних збитків тютюновим плантаціям, молодий вчений відкрив, що збудник цієї хвороби проходить крізь бактеріальні фільтрІ. Отже, було відкрито організм, у сотні й тисячі разів менший від відомих на той час найменших бактерій.
Це відкриття засвідчило, що поряд з клітинними формами існують живі системи, позбавлені клітинної структурІ. Цим було закладено фундамент нової науки - вірусології.
Коротка біографія Д.Івановського
Дмитро Івановський народився в селі Низ Тодовського повіту Петербурзької губернії. Закінчив фізико-математичний факультет, Петербурзький університет у 1888 р., в якому викладав з 1895 р., а з 1915 р. до кінця життя - професор університету в Ростові-на-Дону.
За результатами своїх досліджень Д. Й. Івановський доповів в Академії наук 14 лютого 1892 р. і водночас опублікував працю "О двух болезнях табака". У 1898 р. видатний голландський мікробіолог М. В. Бейєрінк підтвердив відкриття Д. Й. Івановського і запропонував збудника мозаїчної хвороби тютюну називати вірусом (від лат. virus - отрута).
Відкриттям невидимого в оптичний мікроскоп ультрамікроба по суті було закладено фундамент нової науки - вірусології.
Праці Івановського присвячені питанням мікробіології та фізіології вищих рослин. Протягом 1887 р. - 1902 р. (з перервами) Івановський вивчав захворювання тютюну в Україні, Бессарабії (разом з Плавцевим) та в Нікітському ботанічному саду "Крим". Наслідки наукових досліджень опублікував у праці "Про дві хвороби тютюну" (1902 р.), як докторську дисертацію захистив при Київському університеті 1903 р. В цих працях Івановський Дмитро Йосипович описав відкритий ним субмікроскопічний збудник мозаїчної хвороби тютюну - вірус, поклавши цим початок вірусології, що є тепер самостійною галуззю наукІ. Івановський Дмитро Йосипович проводив також дослідження в галузі мікробіології грунту, вивчав спиртове бродіння, питання спадковості та мінливості. Був пропагандистом вчення Ч.Дарвіна.
Поки вчені вели в мікробіологічних лабораторіях боротьбу з збудниками, Пастер удосконалював свою працю проти сказу не знаючи його збудника, в Петербурзі біолог Івановський Дмитро Йосипович здійснив важливе відкриття, ставши каменоломом науки - вірусології (1892 р.).
Ще будучи студентом Івановський Д.Й. цікавився хворобами рослин і вивчав на Україні розповсюдження рябухи, яка знищувала урожай тютюну. Пізніше зацікавила його особливо хвороба цієї рослинІ. Івановський Д.Й. провів наступні дослідження, він розтер листки хворих рослин, їх сік процідив через полотно і при допомозі капілярних трубочок висипав цю рідину в жилки здорових листків тютюну. Через дві неділі 80% інфекційних рослин були заражені мозаїчною хворобою. Вчений пропустив сік через фарфоровий фільтр затримуючи бактерії та інфекційні здібності його збереглись, виявилось, що збудник мозаїчної хвороби не росте при звичайних умова, як бактерії. На засіданні Імператорської Академії наук в 1892 р. Івановський Дмитро Йосипович доклав про результати своїх досліджень. Він довів, що це захворювання спричиняється вірусом, який має високу заразливість і яскраво виражену специфічну дію. Це відкриття показало, що поряд з клітинними формами існують живі системи, які невидимі у звичайному світловому мікроскопі, проходять через дрібнопористі фільтри і не мають клітинної структурІ.
Через 6 років після відкриття Д.Й.Івановського К.Бейєрінк підтвердив добуті дані рослин ученим. Він наполягав, що мозаїчну хворобу тютюну викликає рідке зараження, яке розмножується тільки в живих рослинах, вбивається кип'ятінням.
Завдяки дослідженням Д.Й.Івановського Ф.Леффлер і П.Фрош у 1897 р. виявили вірусну етіологію ящуру, а пізніше було відкрито і вивчено збудників багатьох вірусних захворювань людини, тварин, рослин.
Особливі організми викликаючи хворобу - віруси мозаїчної хвороби вдалось побачити тільки після смерті Івановського в 1939 році в електричному мікроскопі, однак саме 1892 р. рахується відкриттям цих основних організмів - вірусів.
2. Зародження вірусології, відкриття Д.Івановського
Завдяки Д.Івановському наука про віруси - вірусологія має точну дату народження - 12 лютого 1892 р. Саме в той день ще нікому не відомий 28-літній випускник Петебурзького університету фізіолог рослин Д. І. Івановський доклав на засіданні Академії наук про свої спостереження над тютюновою мозаїкою. У тому ж році в бюлетені Академії наук була опублікована класична робота молодого вченого "Про дві хвороби тютюну", що з'явилася підсумком майже 5-літніх спостережень Д. І. Івановського, початих ще в студентські роки і проводилися на Україні, у Бессарабії і Криму
У чому полягала суть досліджень вченого? Він експериментально довів, що відома хвороба тютюну - тютюнова мозаїка - викликається деяким агентом, що легко проходить через так звані бактеріальні фільтри (дрібні сита, що затримують усі відомі бактерії). Такий звільнений від бактерій прозорий сік Д. І. Івановський вводив здоровим рослинам. Листи їх жовтіли, скручувалися, зрештою рослини гинул. Цей досвід з фільтруванням і зараженням можна було повторювати без кінця з тим же результатом.
Д. І. Івановський приблизно на чверть століття (величезний термін для науки) випередив час. Зараз нам навіть важко уявити собі ситуацію, у якій він знаходився. Будучи дилетантом

 
 

Цікаве

Загрузка...