WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → І.І.Мечніков та явище фагоцитозу - Реферат

І.І.Мечніков та явище фагоцитозу - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"І.І.МЕЧНІКОВ ТА ЯВИЩЕ ФАГОЦИТОЗУ"?
1. Наукові досягнення І.І.Мечникова в мікробіології
Одночасно з П.Ерліхом у 1908 р. Нобелівську премію за клітинну теорію імунітету одержав вчений Ілля Ілліч Мечніков (1845-1916).
У 1883 р. він дійшов висновку, що несприйнятливість організму до деяких інфекційних захворювань (імунітет) забезпечується фагоцитарною активністю лейкоцитів.
Про це відкриття в його автобіографії ми читаємо: "В чудовій обстановці Мессінської затоки, відпочиваючи від університетських тривог, я з пристрастю віддався праці. Одного разу, коли вся родина пішла до цирку дивитись якихось дивних дресированих мавп і я залишився сам над своїм мікроскопом, спостерігаючи за життям рухливих клітин у прозорої личинки морської зірки, мені відразу сяйнув новий здогад. Мені стало на думку, що подібні клітини в організмі мають протидіяти шкідливим факторам. Почуваючи, що тут криється щось особливо цікаве, я до того схвилювався, що почав ходити по кімнаті і навіть вийшов на берег моря, щоб зібратися з думками. Я сказав собі, що коли моє припущення справедливе, то скалка, вставлена в тіло морської зірки, яка не має ні судинної, ні нервової системи, має за короткий час бути оточена рухливими клітинами, що скупчуються навколо неї, подібно до того, як це спостерігається в людини, яка загнала скалку в палець. Сказано - зроблено. В маленькому садку, коло нашого будинку, я зірвав кілька трояндових колючок і відразу вставив їх під шкіру личинок морської зірки. Звичайно, я всю ніч хвилювався, чекаючи результатів, і наступного дня рано-вранці з радістю констатував, що дослід удався. Цей останній і став основою теорії фагоцитів, опрацюванню якої були присвячені наступні 25 р. мого життя".
За дослідження фагоцитозу в 1908 р. І. І. Мечникову було присуджено Нобелівську премію. Пізніше було встановлено, що захисні властивості крові зумовлені не лише фагоцитарною функцією лейкоцитів, а й здатністю деяких видів лейкоцитів утворювати антитіла у відповідь на проникнення в організм збудників захворювання. Отже, за своєю природою імунітет може бути клітинним (фагоцитоз) і гуморальним (антитіла).
З 1886 р. Мечников очолював першу російську пастерівську станцію, створену по ініціативі Одеського міського управління і Херсонського губернського земства для боротьби зі сказом, а також іншими інфекційними хворобами людей і тварин, де проводив опитування з ціллю довести роль фагоцитів в боротьбі організму з інфекційними хворобами і організував вивчення біологічних методів боротьби із шкідниками сільського господарства. Однак конфлікти з міською владою і деякі труднощі в діяльності станції і прийняті ним запрошення Л.Пастера очолити лабораторію створену в Паризькому інституті. В 1888 Мечников залишив Росію і вся його подальша наукова діяльність протікала в Пастерівському інституті, де з 1905 р. він одночасно являвся керівником лабораторії і замісником директора.
Разом з тим Мечников ніколи не розривав зв'язки з Батьківщиною, залишався російським підданим і неодноразово приїжджав в Росію. В його лабораторії постійно або тимчасово працювали російські лікарі, які стали його учнями і наслідниками.
Мечникова ставлять за його праці в число великих вчених і природних дослідників. Ще в 17-річному віці він почав вивчати найпростіших паразитичних червів і деяких інших нижчих форм тварин. Рано познайомився з працями Ч.Дарвіна і А.О.Ковалевського, що створило інтерес Мечникова до порівняльної ембріології безхребетних. Він вивчав внутрішньоклітинне травлення нижчих тварин. Ці спостереження послужили відкриттю фагоцитозу, викладених як захисна функція організму, направлених проти чужорідних тіл і набута в результаті травної функції. Він показав, що функцію фагоцитозу виконують лейкоцити двох типів (макро- і мікрофаги). Вони виконують різноманітну роль в імунних реакціях організму і що запальна реакція являється пристосовуваною, захисною. Він розробив фагоцитарну теорію імунітету. Після виступу Мечникова на конгресах у Будапешті (1894) і Парижі (1900) фагоцитарна теорія отримала визнання.
Сучасники І.І.Мечникова відзивалися про його відкриття як про думку "гиппократівського масштабу". Спочатку І.І.Мечников як зоолог експериментально вивчав морських безхребетних фауни Чорного моря в Одесі і звернув увагу на те, що визначені клітки (целомоцити) цих тварин поглинають сторонні субстанції (тверді частки і бактерій), які проникнули у внутрішнє середовище.
Потім (1884 р.) він побачив аналогію між цим явищем і поглинанням білими клітками крові хребетних тваринних мікробних тілець. Ці процеси спостерігали і до І.І.Мечникова інші мікроскопісти. Але тільки І.І.Мечников усвідомив, що це явище не є процес харчування даної одиничної клітки, а є захисний процес в інтересах цілого організму.
І.І.Мечников першим розглядав запалення як захисне, а не руйнівне явище. Проти теорії І.І.Мечникова на початку XX ст. були більшість патологів, тому що вони спостерігали фагоцитоз у вогнищах запалення, тобто в хворих місцях, і вважали лейкоцити (гній) хвороботворними, а не захисними клітками. Більше того, деякі думали, що фагоцити - рознощики бактерій по організму, відповідальні за диссемінацію інфекцій.
Але ідеї І.І.Мечникова встояли; вчений назвав діючі в такий спосіб захисні клітки "пожираючими клітками". Його молоді французькі колеги запропонували використовувати грецькі корені того ж значення. І.І.Мечніков прийняв цей варіант, і з'явився термін "фагоцит". Ці роботи і теорія Мечникова надзвичайно сподобалися Л.Пастеру, і він запросив Іллю Ілліча працювати у свій інститут у Парижі.
Згодом І.І.Мечников отримав всесвітнє визнання, як видатний вчений.
2. Поняття фагоцитозу
Вивчення захисної функції крові започаткував своїм ученням про фагоцитоз І. І. Мечников.
Фагоцитоз (від греч. phagos - пожираю, cytos - клітка)

 
 

Цікаве

Загрузка...