WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Птахи Прикарпаття - Реферат

Птахи Прикарпаття - Реферат

Для зручності ми розпочинаємо спостереження за птахами із сходом сонця і закінчуємо не пізніше ніж через 4-5 годин. Якщо дощ або вітер то обліки ми не проводимо, бо вони впливають на ступінь визначення видів за голосовими сигналами. При візуальному спостереженні птаха, особливуувагу звертаємо на види в яких не чітко виражений статевий диморфізм. Конкретне вивчення гнізда дає достовірні дані про чисельність гніздування даного виду. Виявлення двох - трьох самців, що одночасно співають, дає змогу фіксувати кількість пар на даній територію.
Щоб провести фактичну фіксацію спостережень за птахами у природі ми використовуємо міжнародну систему символів це:
А - простий контакт із птахами виду А (візуальний або звуковий). Якщо визначено стать, то додаємо їх символами ?, ?;
А - контакт із птахами виду А за допомогою будь-якого звукового сигналу, крім пісні;
- контакт із птахами, що співає, якщо точно зафіксували (на слух або візуально);
- контакт із птахами, що співає, але місце знаходження якого точно не встановлено;
- агресивна реакція між двома особами виду А;
А ? А - два контакти з однією і тією ж особою, стрілка показує напрямок пересування ;
А А - одночасний контакт з двома птахами виду А.
А* - гніздо виду А (кількість яєць, пташенят, або інша інформація).
Назви виду під час обліку записуємо латинською мовою в скороченому вигляді. Час обліку в одній точці становить від 3 до 20 хв. Зареєструвавши птахів, які спостерігалися в зоні радіусом 25 м та поза її межами, то ми можемо вирахувати відносну щільність облікових видів на досліджуваній території. Тільки в такому разі для достовірності обліки проводимо не менш ніж три рази на сезон.
Для того, щоб зробити точний облік птахів ми використовуємо точковий метод, який являє собою конкретно визначений маршрут із рівномірно спланованими зупинками для обліків. Зупинки для обліку охоплюють всі біотипи, що характерні для даного регіону. Але для зручності обробки даних обліку кожний маршрут плануємо в одному біотопі.
При повторних обліках використовуємо ті ж самі точки. Кожну зупинку коротко описуємо. За визначенням маршруту рухаємось пішки і реєструємо всіх птахів, яких побачили та почули. Відмічаємо всіх птахів незалежно від відстані. На схемі точки обліку записуємо птахів так, що відобразити реальне їх спостереження на даній території. У кожній точці облік ведемо 5 хв. Після закінчення обліків для кожного виду вираховуємо індекс кількості, тобто кількість відмічених особин, або пар, на зупинку обліку даного маршруту. Для того, щоб вирахувати відносну кількість гніздування птахів на досліджуваній території необхідно дуже точно визначити відстань від зустрінутого птаха до нас (тобто обліковців), щоб правильно відмітити на схемі точку реєстрації.
Деякі з птахів відлітають на зимівлю на південь, інші залишаються зимувати в тій місцевості де жили влітку, або кочують на невелику відстань розшукуючи їжу. На початку весни всі вони з'являються в місцях гніздування задовго до початку розмноження, при чому в певній послідовності для кожного виду. Птахи привертають увагу жвавою поведінкою, характерною для всіх птахів весняної пори.
Першим гніздовий район займають ті птахи, в яких раніше настає період розмноження. Першим починає розмножуватися крук, який зимує. Трохи пізніше починають розмножуватись ворони і граки. З дрібних горобиних дуже рано починають розмножуватися повзики і синиці, які зимують поблизу місць гніздування.
З перелітних птахів дуже рано прилітають плиски, шпаки, дрозди. Деякі з них кочують далі, а деякі з них займають торішні райони гніздування. У березні, квітні та в першій половині травня спостереження за перельотом птахів і проводимо систематично. Після закінчення весняного перельоту у птахів починається період розмноження. Найперше починають розмножуватись круки і сіра сова, а найпізніше співучі птахи.
Спостереження за розмноженням птахів починаємо з моменту появи їх на місцях гніздування і проводимо систематичну до вильоту молоді з гнізда.
Перший етап періоду розмноження починається з того, що птахи займають гніздові території. Птахи, які гніздуються колоніями мостять гнізда на відстані 1 м і ближче одне від одного.
Птахи захищають свою гніздову ділянку навіть від особи свого виду і періодично вступають з ними в жорстокі бійки. У цей період часто бачимо самця, який сидить на високому місці поблизу від гнізда. Це характерно для хижих і співочих птахів.
Своїми спостереженнями ми встановили, що більшість старих птахів селяться в своїх торішніх гніздах, які ремонтують або відбудовують.
Гнізда птахів бувають різноманітної будови. Деякі птахи роблять прості гнізда у вигляді ямки на землі, де відкладають яйця просто на землю. Складніші вимощують травою, листям, мохом, шерстю або пухом. Птахи роблять їх з гілочок, стебел трав та інших матеріалів. Робота над гніздами забирає декілька тижнів. Найскладніші гнізда будують зяблики, щиглики, іволги, очеретянки і особливо ремези. Деякі птахи будують гнізда в закритих приміщеннях - норах, дуплах дерев тощо.
Закінчивши будувати гніздо птахи починають відкладати яйця, кількість яких у кладці буває різна. Спостерігаючи за відкладкою яєць і виявлення їх кількості допомагає обчислити можливе збільшення кількості птахів у районі досліджень.
Підчас насиджування у більшості птахів розвивається на нижньому боці тіла так звана "насідна пляма" - гола ділянка шкіри, на якій випадає пір'я, а шкіра змінюється. Сідаючи на яйця і доторкуючись до них голою шкірою, птах підтримує в гнізді сталу, досить високу температуру, трохи вищу від температури тіла. Підчас насиджування, особливо в перші дні, деякі птахи щодня злітають з гнізда живитися. В одних видів яйця насиджує тільки самець або самка, у інших самець і самка по черзі.
Через деякий час, визначений для кожного виду починається вилуплення пташенят. Це найвідповідальніший період в житті птахів.
Після закінчення гніздового періоду деякі перелітні птахи відразу починають готуватися до перельоту на південь, а деякі ще довго залишаються у нас, кочуючи зграйками, чи поодиноко в місцях, де є достатня кількість їжі. Вивчаючи птахів, особливу увагу приділяємо спостереженням за їх живленням, щоб визначити, яку роль у природі вони відіграють в різни пори року, а також визначити корисний це птах чи шкідливий для даної місцевості.
Більшість зимуючих птахів належить до групи напівосілих, або кочових. Це - дятли, більшість синиць, повзики, корольки, сойки та інші.
Шукаючи їжу, птахи перелітають на декілька десятків кілометрів і навіть сотню кілометрів, але не в певному напрямі, а повсюди де є кормові місця.

 
 

Цікаве

Загрузка...