WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Залози внутрішньої секреції - Реферат

Залози внутрішньої секреції - Реферат


Реферат з біології
ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ
Основною ознакою будови залоз внутрішньої секреції є відсутність вивідних проток, тому їхні секрети виділяються безпосередньо у кров або лімфу, що їх омиває. Кількість цих секретів невелика, називаються вони гормонами (від грецького слова, яке означає "збудження"). Науку, що вивчає будову, функції і захворювання залоз внутрішньої секреції, називають ендокринологією.
До залоз внутрішньої секреції відносяться: гіпофіз, щитовидна, прищитовидні, шишковидна (епіфіз), вилочкова (тімус), наднирники, статеві і підшлункова. Останні дві одночасно є і залозами зовнішньої секреції, тому їх називають змішаними. Значення залоз внутрішньої секреції. Поняття про гормони. Роль гормональної регуляції в організмі. Гормони - це біологічно активні речовини, які в невеликих кількостях здатні робити на організм знач-ний вплив.
Гормони характеризуються специфічністю, тобто кожний гормон виконує певну функцію і не торкається інших. Гормони, надходячи в кров, виконують свою роль далеко від місця синтезу. В швидкості виникнення ефекту гормони поступаються нервовій системі.
Хімічна природа гормонів неоднорідна: видозмінені амінокислоти, білки, поліпептиди, стероїди (органічні сполуки, які належать до групи складних ліпідів, що не піддаються омиленню) та ін. Так, тироксин щитовидної залози є йодованою амінокислотою; інсулін, глюкагон підшлункової залози, соматотропний гормон (росту) гіпофізу - білки; адреналін, норадреналін наднирників - катехоламіни (азотвмісні органічні сполуки, що утворюються в клітинах організмів з амінокислот у процесі декарбоксилювання) гормони статевих залоз: естрадіол, тестостерон - стероїди.
Гормони мають сильний вплив на регуляцію обміну речовин, росту, статевого розвитку, функцій окремих органів. Одні гормони здатні підсилювати функцію, а інші - послаблювати. Отже, завдяки гормонам, що виробляються в залозах внутрішньої секреції, здійснюється регуляція життєдіяльності організму.
На жаль, злагоджена функція залоз внутрішньої секреції може розладнюватися. Вони можуть виділяти гормони в надлишку і це супроводжується гіперфункцією їх (більше норми). В інших випадках залози можуть виробляти мало гормонів, тоді проявляється недостатність їх в організмі - гіпофункція (менше норми). Гіперфункція і гіпофункція призводять до порушення життєдіяльності організму, захворювань.
Залози внутрішньої секреції виконують багато функцій. Серед них найбільш показовим у цьому відношенні є гіпофіз. Він невеликий за розміром, маса його 0,35-0,65г, розташований при основі мозку, з яким сполучений за допомогою ніжки. В гіпофізі виділяють три долі: передню, середню і задню. Усі вони продукують гормони з різними функціями.
Передня доля виробляє кілька гормонів. Один з них впливає на ріст тіла, інші - на діяльність статевих залоз, щитовидної залози, наднирників і т. п. Гормон росту стимулює розвиток організму, одночасно впливаючи на обмін жирів, вуглеводів і білків. При надлишку цього гормону розвивається гігантизм. У дітей і дорослих хвороба проявляється по-різному. Зріст хворих дітей значно більший зросту однолітків, і в юному віці вони можуть досягати двох метрів.
Якщо гіперфункція передньої долі гіпофізу розвивається у дорослих, то у них ніби відновлюється ріст. При цьому збільшуються тільки ті частини тіла (руки, ноги, язик, ніс, щелепи), які не втратили здатність рости. Захво-рювання називають акромегалією.
При недостатній кількості гормону росту у дітей розвивається карликовість. На відміну від кретинізму, що зв'язаний з гіпофункцією щитовидної залози, зберігаються пропорції тіла і психічний розвиток. Якщо захворювання виникає у дорослих, то змінюється обмін речовин, який супроводжується тяжким ожирінням або, навпаки, схудненням (виснаженням).
Середня доля гіпофіза виділяє гормон, який регламентує утворення пігменту шкіри.
Задня доля гіпофізу нагромаджує гормони вазопресин і окси-тоцин, що надходять сюди від підгорбової ділянки. Вазопресин підвищує артеріальний тиск і пригнічує утворення сечі. Знижена функція задньої долі призводить до нецукрового діабету. Це захворювання супроводжується виділенням надзвичайно великої кількості сечі - 5 і більше літрів за добу. На відміну від цукрового діабету сеча не містить цукру.
Другий гормон - окситоцин - діє на мускулатуру матки, викликаючи її скорочення.
Як видно з далеко не повного опису значення гіпофізу, ця залоза має сильний і різноманітний безпосередній вплив на організм. Крім того, гіпофіз регулює діяльність інших ендокринних залоз: щитовидної, статевих, епіфізу, наднирників.
Щитовидна залоза розташована спереду від дихального горла і по боках гортані. Маса її близько 30-40 г. Продукує гормон тироксин, її природжене недорозвинення призводить де захворювання мікседемою і кретинізмом. Мікседема зумовлюється недостатністю гормону тироксину. При цьому відбувається надлишкове нагромадження в шкірі складних сполук, через що вона здається товстою. Затримується процес окостеніння. Діти погане ростуть, пізніше звичайного починають ходити і сидіти. Крети-нізм - більш важка форма недостатності функції щитовидної залози. У хворих затримується фізичний і психічний розвиток. Хворі діти виростають не більше 140 см і такими залишаються на все життя. При цьому у них тіло непропорціональне, білковий і сольовий обмін знижені, але підвищений вуглеводний обмін; затримується розвиток мови.
Штучне введення гормонів в організм поліпшує розвиток, але повністю не нормалізує.
При підвищеному виділенні щитовидною залозою тироксину розвивається базедова хвороба. Вона характеризується інтенсивним обміном-речовин, вирячкуватістю, підвищеною збудливістю нервової системи, дрижанням кінцівок, похуданням. Лікування спрямоване на пригнічення активності продукції гормонів, хірургічне видалення більшої частини залози.
Таким чином, від гормонів щитовидної залози залежать: правильний розвиток тканин, зокрема кісткової системи, обмін речовин, функція нервової системи.
Гормони підшлункової залози, наднирників. Підшлункова залоза поряд з утворенням травних ферментів здійснює синтез ряду гормонів - інсуліну, глюкагону, із яких ми розглянемо інсулін. Він утворюється спеціальними клітинами панкреатичних острівців (острівців Лангерганса) цієї залози і складається з 51 амінокислоти. Під впливом інсуліну підвищується проникність цитоплазматичних мембран, відбувається проникнення молекул глюкози із крові в клітини, підсилюється синтез складного вуглеводу глікогену. В нормі вміст глюкози в крові коливається від 4,4 до 6,6 ммоль/л. При недостатньому утворенні інсуліну клітинами підшлункової залози або порушенні його засвоєння в організмі не відбувається утилізація тканинами глюкози з плазми крові, і тоді різко підвищується її кількість у крові і тканинах. Це супроводжується порушенням обміну не тільки вуглеводів, але й інших сполук нормальної життєдіяльності, і розвивається захворювання - цукровий діабет. Крім цукру в крові і сечінагромаджуються кислі продукти обміну речовин. Вони виділяються з сечею, кількість якої збільшена, бо хворі п'ють багато води, щоб утамувати спрагу, яка супроводжує цю хворобу.
Для лікування цієї хвороби застосовують препарати інсуліну або речовини з подібною дією. Вони нормалізують обмін вуглеводів і у хворих відновлюється життєдіяльність. Для профілактики діабету необхідний здоровий спосіб життя, який передбачає не тільки дотримання режиму праці і відпочинку, але й раціональне харчування, нормальну психологічну обстановку в сім'ї і колективі.
На жаль, введений інсулін діє не довго і його вводять щоденно. Вчені інтенсивно працюють над розробленням препаратів більш тривалої дії.
Наднирники - парні залози невеликих розмірів, масою до 4 г. Розташовані на верхніх полюсах нирок, тому їх так і називають. Складаються із мозкового і кіркового шарів. Клітини мозкового шару продукують декілька гормонів. Основні з них адреналін і норадреналін. Вони звужують просвіт кровоносних судин, підсилюють розщеплення глікогену, підвищують працездатність, серцеву діяльність. Звуження кровоносних судин супроводжується підвищенням тиску крові. Підсилення розщеплення глікогену супроводжується збільшенням кількості цукру в плазмі крові. Такі зміни в організмі відбуваються при емоціональних хвилюваннях людини, що є наслідком підвищення виділення адреналіну із наднирників.
У корі наднирників синтезуються гормони під загальною назвою кортикостероїди, їх близько 40 видів. Серед широко використовуваних в медицині відомі кортизон і гідрокортизон. Вони регулюють обмін вуглеводів, перешкоджають розвитку запалення. При нестачі цих гормонів виникає бронзова хвороба, при якій шкіра набуває бронзового кольору. Крім цього людина худне, втрачає працездатність через розлади нервово-м'язової системи.
Таким чином, функція наднирників складна і різноманітна: вони регулюють обмін речовин, тиск крові, тонус м'язів, стан імунітету. Для запобігання захворювань наднирників важливо зміцнювати психоемоціональне здоров'я, раціонально загартовувати організм, що дає можливість уникнути простудних хвороб.
У цілому залози внутрішньої секреції, не дивлячись на невеликі розміри, невелику кількість гормонів, що вони продукують, мають великий вплив на життєдіяльність організму і тісно взаємодіють між собою. Разом з нервовою системою вони відносяться до біологічних регуляторів вищого ряду і забезпечує нейрогуморальну регуляцію.

 
 

Цікаве

Загрузка...