WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Гендель як великий селекціонер - Реферат

Гендель як великий селекціонер - Реферат

прийнявся копатися в городній землі, але не лопатою, а пінцетом, і знайшов у коренеплодах гусениць. І звичайно ж, Привіз їх у Відень в акуратній дерев'яній шухлядці. Прорізав у сточених гусеницями редисках віконечка, щоб спостерігати за поводженням личинок, що уже впали в заціпеніння. Спостерігав за ними всю зиму, вивів з них метеликів і описав їх.
Друга праця пішла швидко. Бути може, Мендель сам навіть не очікував, що так вийде. Комах-шкідників було в ту пору безліч. Дотримуючись законів, тоді ще невідомим, комахи зненацька бурхливо розмножилися, заповнювали посіви, і настільки ж зненацька їхня навала раптом припинялася. У 1853-м і 1854-м постраждали не одні городи, але ще і плантації гороху. Ворог значився в ентомологічних працях під ім'ям горохової зерноїдки. Мендель, звичайно, розумів, що проведені їм спостереження можуть зацікавити і Коллара і зоолого-ботанічне товариство. Він, навіть розраховував, що його запросять у Відень зробити нову доповідь, і - щоб зацікавити в цьому вчителя - послав Коллару лист, що починався так:
"Високошановний пан Директор!
Дозволю собі повідомити про Злочинця, що серйозно спустошив за два останніх роки околиці Брюнна. Це гороховий зерноїд. Цей звір у минулому році майже знищив велику частину гороху ще в поле, а зібраний врожай зробив неїстівним для людини из-зи того, що перезимував у зернах. Нещастя досягло настільки великих масштабів, що торгова інспекція найчастіше не дозволяла на ринках привезений на продаж горох.
На початку січня я обстежував партію зараженого гороху і знайшов у великому числі зерен жучків, їхнього яйця, лялечок і личинок. На вид горошини були гладкі, але при ретельному спостереженні вдавалося побачити щось подібне до слідів голкових уколів - на протилежній стороні цих зерен виявлялися круглі темні плями розміром у ? лінії. При розламуванні зерен легко виявлявся шлях, пророблений у них личинками, тому що зерна були ними проїдені від крапки уколу до темної плями. В області плями вирослі з личинок жучки виходять на поверхню. Я стежив у миємо житло за їхнім розвитком.
Мені не був відомий факт зимівлі жучка в горошинах. Зламуючи зелені боби, я часто виявляв досить уже розвитих личинок, що лежали поруч з об'їденими зернами, і думав, що їх окуклювання відбувається не в горошинах, а лише усередині самого бобу.
Тепер я дотримуюсь іншої думки, але повинен визнати, що ця манера зимівлі не погодиться з припущенням про те, що самка відкладає яєчка тільки в квітку. Дуже вірогідно, що личинка незабаром після свого виходу з яйця проникає в зерно - про це свідчить дуже вузький канал, по якому вона рухалася.
Якщо яйце дійсне було відкладено в квітку, то зернятко в той момент, коли воно піддається нападу личинки, повинне бути дуже молодим, ніжним і дуже сприйнятливим до поранень. Приходиться в такому випадку дивуватися тому. Як стало можливим, щоб воно розвивалося настільки ж добре, як і інші здорові зерна, тому що воно повиннео переносити травмування, що неприпиняється. В інших рослин у подібних випадках ми спостерігаємо, як зав'язі занедужують і гинуть. Точно так само в тих горохових бобах, де личинка лежить вільно, одне чи кілька зерняток виявлялися зовсім деформовані - приблизно ті, що найпершими були ушкоджені личинками.
У цілому ж усі стає зрозумілим, якщо припустити, що зернятко чи поміцнішало зовсім дозріло до моменту, коли в нього проникнула маленька ще личинка. З цього, щоправда, випливають висновки і припущення, що я не зважуюся висловити навмання. У всякому разі, представляється бажаним ретельно вивчити спосіб існування цієї тварини, щоб одержати можливу ясність щодо його розмноження і поширення; у противному випадку є підстави побоюватися, що ми позбавимося одного із самих живильних земних плодів. Як я чув, власники великих маєтків набудовані вже в наступне літо відмовлятися від розведення гороху.
Грегор Мендель".
Досліди над рослинними гібридами. (перший закон Менделя).
Мендель займався досвідами в галузі ботаніки, зокрема - тоді він займався досвідами по спрямованому культивуванню рослин, що пізніше зійшли на немає. Мендель доставляв з далеких і ближніх околиць Брюнна рослини, що особливо цікавили його через своєї атипічності, і приносив додому, щоб культивувати в спеціально для нього відведеної частини монастирського саду при різних зовнішніх умовах. Мендель дуже був зайнятий дослідницькою роботою. Весь тодішній біологічний світ вважав, що під впливом умов культивування в рослин і тварин можуть з'являтися нові, що передаються в спадщину ознаки!
Він займався кропітливими метеоспостереженнями.
Він замахнувся на кардинальне питання біології - на проблему мінливості, тобто спадковості.
Він ставив, нарешті, експерименти з горохом, що, починаючи з 1854-го, щорічно щовесни висівав у маленькому садку під вікнами прелатури.
Доповідь "Досвіди над рослинними гібридами", що був прочитаний брюнським натуралістом у 1865-м, виявився несподіванкою навіть для друзів. Несподіванкою не тому, що Мендель зробив доповідь, адже, звичайно, було відомо, що роботу з гібридизації гороху він веде уже багато років, а через те, що було в доповіді сказано.
Чи випадково Мендель зайнявся проблемою гібридизації? Що це було: ще не одне хоббідилетанта, розвага типу збирання марок. Чи випадковим був об'єкт його експерименту - садовий горох, через який посмертні недруги назвали відкриті їм закони "гороховами"?
"Досвіди над рослинними гібридами:
"Приводом для постановки дослідів, яким присвячена дійсна стаття, послужило штучне схрещування декоративних рослин, що вироблялося з метою одержання нових, що розрізняються по фарбуванню форм. Для постановки подальших досвідів з метою простежити розвиток помісей у їхньому потомстві дала поштовх закономірність, що кидається в очі, з яким гібридні форми постійно поверталися до своїх родоначальних форм".
На горосі легко ставити чіткий гибридизаційний досвід по класичної Кельрейтеровой методу. Потрібно лише розкрити пінцетом великий, хоч ще і не дозрів квітку і, обірвавши пильовики,, перетворити гермафроида в непорочну незайману, що буде терпляче чекати визначеного їй експериментатором чоловічого насіння.
А оскільки самозапилення виключене, сорту гороху представляють собою, як правило, "чисті лінії" з константними ознаками, що незмінюються від покоління до покоління, що обкреслені вкрай чітко.
І Мендель прозорливо виділив "елементи", що визначали міжсортові розходження: фарбування шкірки зрілих зерен і - окремо - зерен незрілих, форму зрілих горошин, колір "білка" (ендосперми), довжину осі стебла, розташування і фарбування бутонів.
Тридцять із зайвим сортів використовував він в експерименті, і кожний із сортів попередньо був підданий дворічному іспиту на "константність", на "сталість ознак", на "чистоту кровей" - у 1854-м і в 1855-м.
Мендель займався жуком горохової зерноїдки восени 1853 року.
Вісім років йшли експерименти з горохом. Сотні разів за вісьмох цвітінь своїми руками він акуратно обривав пильовики і, набравши на пінцет пилок з тичинок квітки іншого сорту, наносив її на незаймане рильце маточки. На десять тисяч рослин, отриманих у підсумку схрещувань і від гібридів, що самообпилилися, було заведено десять тисяч паспортів. Записи в них акуратні: коли батьківська рослина вирощена, які квіти в нього були, чиїм пилком зроблене запліднення, які горошини - жовті чи зелені, гладкі чи зморшкуваті - отримані, які квіти - фарбування по краях, фарбування в центрі - розпустилися, коли отримані насіння, скільки з них жовтих, скільки зелених, круглих, зморшкуватих, скільки з них відібране для посадки, коли вони висаджені і так далі...………......
Задача кожного даного досвіду і полягала саме в тім, щоб піддати спостереженню ці зміни для кожної даної пари розбіжних ознак, з'єднаних у гібридних формах, і вивести закон, по якому ці ознаки переходять з покоління в покоління.
Грегору Менделю прийшла думка замінити опис ознак рослин абстрактним кодом "А, B, C, D, E, F,G" і "a, b, c, d, e, f, g" і тоді від спостереження за долею однієї пари ознак він перейшов до спостереження за двома, трьома, чотирма парами одночасно.
Великими A, B, C, D, E, F, G він позначив "домінантні", що панують, гнітючі ознаки; малими a, b, c, d, e, f, g - "рецессивні", що відступають.
У цьому поколінні поряд з домінуючими ознаками знову з'являються також рецессивні з усіма їхніми особливостями і притім у ясно вираженому середньому відношенні 3:1.
Підсумовуючи вищесказане, слід зазначити, що і сьогодні відкриття Менделя є важливими для науки. Багато наукових шкіл продовжують працювати у напрямках, які визначив цей великий вчений. Його досягнення воістину світові. Слава великому і наполегливому герою науки!

 
 

Цікаве

Загрузка...