WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Будова і життєві функції комах - Реферат

Будова і життєві функції комах - Реферат

по-різному.
2.
Ряд Жуки, або Твердокрилі. Це - найчисельніший за кількістю видів понад 300 000) ряд комах. Їхні розміри коливаються від 0,3 до 155 міліметрів завдовжки. Жуки поширені у найрізноманітніших умовах суходолу та в прісних водоймах. Вони мають гризучі ротові органи і тверді передні крила (надкрила).
Багато видів жуків шкодить культурним рослинам. В Україні такими є відомий шкідник картоплі - колорадський жук, завезений до нас із Америки, буряковий довгоносик, шкідник зернових - жук-кузька, травневий хрущ, личинки якого ушкоджують коріння дерев і бульби картоплі та інші жуки.
Ряд Метелики, або Лускокрилі, відомий чисельністю (понад 150 000 видів) і найрізноманітнішим забарвленням своїх представників. Ротові органи у них сисні. Крила вкриті видозміненими волосинками -лусочками, які мають здатність заломлювати світло Від цього явища залежить переливчасте забарвлення крил багатьох метеликів. Личинки метеликів, або гусінь, мають гризучий ротовий апарат та видовжене тіло. Крім трьох пар грудних ніжок, у них е 2-5 пар несправжніх черевних ніжок - нечленистих видовжених утворень з кігтиками на кінцах.
Слинні залози гусені, Крім слини, виділяють ще й шовкові нитки, з яких гусінь перед заляльковуванням плете захисну оболонку для лялечки (кокон). Гусінь багатьох видів (напр., яблуневої молі, золотогузки) влаштовує спільні павутинні гнізда, де багато особин разом ховається від ворогів, ночує тощо.
Ряд Перетинчастокрилі об'єднує різноманітних комах - бджіл, джмелів, мурашок, їздців, пильщиків тощо. Представники цього ряду мають гризучі або гризучо-сисні ротові органи та дві пари перетинчастих крил За способом життя ці комахи надзвичайно відмінні. Деякі з них рослиноїдні, їхні схожі на гусінь личинки часто завдають шкоди зерновим та іншим рослинам, наприклад хлібний та сосновий пильщики.
Багато бджіл та джмелів - чудові запилювачі. Деякі оси та бджоли, джмелі та мурашки - суспільні комахи. Медоносна бджола виробляє мед - винятково корисний продукт живлення. Мед - це нектар, хімічно змінений під дією ферментів зобних залоз бджіл-робітниць. Вони його запасають у сотах для свого живлення взимку, а личинок, які знаходяться в інших комірках сотів, вигодовують сумішшю пилку та нектару -пергою. З воску бджоли будують соти.
Ряд Двокрилі. У цих комах є лише одна пара перетинчастих крил, а друга пара перетворена на булавоподібпі утворення - дзижчальця, які відіграють роль органа рівноваги. Ротові органи дуже різноманітні у більшості мух це м'який сисно-лижучий хоботок, що утворився з нижньої губи, у кровосисних та хижих двокрилих - колючо-сисні ротові органи, в оводів та деяких інших груп, які не живляться в дорослому стані, ротові органи недорозвинені.
Двокрилі поділяються на дві групи - довговусі, або комарі, з видов-женими багаточлениковими вусиками та коротковусі, або мухи, з вко-роченими тричлениковими вусиками.
Ряд Блохи - безкрилі кровосисні комахи. Тіло сплющене з боків, зір розвинений погано, мають колючо-сисні ротові органи та стрибальні ноги. Деякі види цих комах ссуть кров із людини, гризунів та інших ссавців. Личинки червоподібні, найчастіше трапляються у норах, на долівці в житлах, де живляться органічними рештками Пацюкова блоха, що може нападати і на людину, відома як переносник дуже небезпечного захворювання - чуми, від якої протягом історії людства загинуло кількасот мільйонів людей. Захворювання на чуму постійно зустрічається і зараз у тропічних країнах. В Україну може бути завезене разом із хворими пацюками в трюмах кораблів.
3.
Черевоногі - це єдиний клас молюсків, які освоїли не тільки водойми, а й суходіл. Розміри у них порівняно невеликі: висота черепашки найкрупніших тропічних морських видів сягає 60 сантиметрів. В Україні найбільші черевоногі - це чорноморський молюск рапана (черепашка до 12 см заввишки), виноградний слимак (черепашка до 8 см заввишки) та деякі голі слизуни, довжина тіла яких сягає 10 см.
Зовнішня будова, у черевоногих добре розвинені голова, тулуб і нога. На голові прісноводних ставковиків та котушок є одна пара органів дотику - щупалець, при основі яких розміщені прості очі. Наземний виноградний слимак має дві пари щупалець, на довшій парі розташовані очі. Тулуб у більшості черевоногих оточений черепашкою, яка закручена спіральне її отвір називається устям, в яке за небезпеки втягуються нога та голова. Вустя багатьох водяних видів (напр., рапани) закривається особливою міцною кришечкою з рогоподібної речовини для захисту від ворогів, насамперед від раків-самітників. Черепашка в основному складається із вапна, а ззовні вкрита шаром рогоподібної речовини. У деяких молюсків цього класу (напр., у голих слизунів) черепашка відсутня або вкрита шкірою. Цікаво, що черепашка у 90% видів черевоногих закручена у напрямі за годинниковою стрілкою, тобто праворуч, і лише у 10% - ліворуч, наприклад у невеличкого прісноводного слимака фізи, який часто живе в акваріумах. Причина цього явища невідома.
Внутрішня будова і процеси життєдіяльності. За способом живлення черевоногі молюски дуже різноманітні. Виноградний слимак і голі слизуни рослиноїдні й інколи шкодять культурним рослинам. Рослинами живиться і більшість прісноводних черевоногих. Багато видів черевоногих, що живе у морях, є хижаками, наприклад рапана, яка живиться мідіями та вустрицями. У ротовій порожнині черевоногих міститься мускулястий язик, вкритий рядами хітинових зубців, які утворюють тертку. За допомогою тертки ставковик, наприклад, знімає шар одноклітинних водоростей із поверхні підводних предметів, виноградний слимак віддирає клітини листків та стебел. У хижих, окрім тертки, в ротовій порожнині є ще особливі складки з рогоподібної речовини або вапна - щелепи, які слугують для перетирання їжі. Слинні залози добре розвинені в усіх представників цього класу. У деяких хижих морських видів, що живляться іншими молюсками, до складу слини входить сірчана кислота, яка розчиняє черепашку жертви, або отрута, яка її паралізує.
У більшості черевоногих молюсків серце двокамерне, тобто складається з передсердя та шлуночка. Це пов'язано з тим, що орган дихання (легеня або зябра) непарний. Легеня ставковика, виноградного слимака, голих слизунів, фізи - це особлива кишеня мантії, у стінках якої знаходиться велика кількість кровоносних судин. Зябра (напр., у рапани) - це пірчасті вирости з тоненькими стінками, які також містять багато кровоносних судин.
Серед черевоногих є як гермафродити (всі легеневі), так і роздільноста-теві (частина зябродишних). Запліднення у них внутрішнє. Із відкладених ікринок у наземних і прісноводних видів виходять маленькі особини, подібні до дорослих (прямий розвиток). У деяких морських видів розвиток відбувається з перетворенням. Прицьому з яйця вилуплюються личинки тієї чи іншої будови. Вони відрізняються від дорослих особин і ведуть планктонний спосіб життя, переміщуючись разом із морськими течіями на великі відстані. Таким чином, личинки сприяють розселенню виду.
Література:
1. А.М.Орхіменко, Е.В.Шухова, "Хрестоматія із зоології".
2. Ю.Г.Вервес, П.І.Баган, В.В.Серебряков. "Зоологія".
3. Е.Г.Бровкина, Н.І.Кузьміна "Уроки зоології".
4. О.С.Батуєв, М.А. Улянкова, Т.В. Іванова. "Зоологія" для школярів та абітурієнтів.

 
 

Цікаве

Загрузка...