WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Будова і життєві функції комах - Реферат

Будова і життєві функції комах - Реферат

РЕФЕРАТ
з зоології
1. Будова і життєві функції комах.
2. Комахи з повним циклом перетворення. Досконалість нервової системи та органів чуття.
3. Черевоногі молюски. Особливості будови і фізіології організму. Умови проживання.
1.
Зовнішня будова. Тіло комах складається з голови, грудей та черевця. Голова має вигляд капсули, утвореної внаслідок злиття кількох сегментів. На голові розташовується пара складних очей. Ділянку між цими очима називають лобом. Тут може міститься від одного до трьох простих вічок, які мають різноманітну будову. Спереду на обличчі під лобом кріпиться пара багаточленикових вусиків, із боків голови під очима знаходяться щоки, а її задня поверхня називається потилицею. Головня капсула закінчується ротовим отвором. Рот оточений видозміненими кінцівками - ротовими органами, які бувають кількох типів.
Зверху ротовий отвір прикритий непарною пластинкою (верхньою губою), з боків гін обмежений парними верхніми та нижніми щелепами, а знизу - непарною нижньою губою. Верхні щелепи - це нечленисті пластинки з кількома зубцями на внутрішньому (жуйному) боці. Кожна нижня щелепа складається з двох члеників, на верхньому з яких розташовані пара жуйних лопатей та орган дотику і смаку - нижньощелеповий щупик, який звичайно теж почленований. Нижня губа утворюється в результаті злиття другої пари нижніх щелеп і складається з двох члеників, має пару нижньогубних щупиків та дві пари жуйних лопатей (зовнішня та внутрішня).
Голова рухомо з'єднана з грудним відділом.
Груди комах складаються з трьох сегментів, які відповідно називаються передньо-, середньо- та задньогруди. До нижньої частини боків кожного сегмента рухомо приєднана пара ніг, що утворена кількома члениками. Таким чином, комахи мають три пари ніг. На кінцевому членику розташовані кігтики, а іноді й присоски, за допомогою яких комаха може пересуватися по вертикальних поверхнях (напр., мухи).
До верхніх кутів боків середньо- та задньогрудей у більшості дорослих комах приєднуються відповідно середня та задня пари крил. Крило ста-новить собою складку шкіри. Його стінку утворюють шари покривних тканин, між якими є щілина, заповнена гемолімфою. Система поздовжніх та поперечних жилок формує опорний каркас крила, крім того, всередині них проходять нерви та трахеї. У комах багатьох рядів (напр., прямокрилі, таргани, жуки) передні крила перетворені на жорсткі надкрила, які захищають перетинчасті задні крила від ушкоджень тоді, коли комаха не літає. У двокрилих (напр., мухи, комарі) задні крила перетворилися на булавоподібні органи рівноваги - дзижчальця.
Покриви комах часто мають волосинки або лусочки, що є рецепторами дотику, смаку тощо. Покриви комах багаті на залози, які виділяють пе-реважно віск, який вкриває хітиновий скелет зверху. Значно розвинені ці залози у бджіл (на черевці), їх називають "дзеркальця". Вони продукують віск для побудови сотів. Шкірні залози певних комах можуть виділяти отруйні речовини.
Травна система. За характером живлення є такі комахи: хижаки, рослиноїдні, ті, які живляться рослинними та тваринними рештками, а також послідом. Частина з них веде паразитичний спосіб життя. Залежно від хімічного складу їжі та її фізичного стану (тверда чи рідка) травна система у різних комах має істотні відмінності за будовою (довжина кишечника, наявність або відсутність жуйних зубців шлунка, будова ротових органів тощо). Комахи мають добре розвинені слинні залози, а травна залоза, що відкривається в середню кишку, завжди відсутня. Травлення відбувається за допомогою слини та травного соку, який виділяється клітинами середньої кишки, де також всисаються продукти травлення.
Кровоносна система складається з багатокамерного трубчастого серця, розташованого в черевці, та єдиної судини - аорти, по якій кров тече від серця до голови, де аорта і відкривається. Гемолімфа комах не бере участі у транспорті газів, що пов'язано з розвитком трахейної системи дихання. Число скорочень серця у різних видів коливається від 10 до 150 на одну хвилину.
Органи виділення комах, як і у павукоподібних, - мальпігієві судини.
Органи дихання. Дихають комахи за допомогою трахей. Це - системи хітинових трубочок, які починаються спеціальними отворами (дихальцями), що розміщуються на поверхні тіла ы, розгалужуючись, своїми кінцями проникають всередину окремих клітин. Дихання здійснюється внаслідок ритмічного скорочення та розтягнення поздовжніх та бічних м'язів черевця. Частота дихальних рухів залежить від стану комахи та від зовнішніх чинників (температура тощо).
Нервова система. Передній відділ мозку комах побудований дуже складно. З боків він має пару великих зорових долей, від яких відходять нерви до складних очей, а також пару грибоподібних тіл. Вважають, що ці тіла відповідають за складні форми поведінки комах, зокрема за вироблення умовних рефлексів.
Органи чуття комах дуже різноманітні. У шкірі є волосинки або інші утворення, всередині яких знаходиться чутлива структура - рецептор, з'єднана з нервовою системою. Різні рецептори чутливі до механічних по-дразнень (органи дотику), коливань повітря (органи слуху) чи грунту, тем-ператури та вологості оточуючого середовища тощо Рецептори нюху розташовані переважно на вусиках, рецептори смаку - на ротових органах або на інших частинах тіла (у мух - на кінцях лапок).
Складні очі комах побудовані так само, як і у ракоподібних. Багато комах може розрізняти різні кольори. Наприклад, медоносна бджола розрізняє всі ті кольори (окрім червоного), що й людина, проте, на відміну від людини, вона розрізняє й ультрафіолетове забарвлення. Прості вічка не здатні бачити зображення, але реагують на ступінь освітленості та можуть сприймати поляризоване світло. Прості вічка через нервову систему забезпечують стійкість сприйняття зображень складними очима при коливаннях освітленості. Личинки комах із повним перетворенням мають від однієї до кількох над бічних вічок, кожне з яких може сприймати зображення предметів.
Статева система. Комахи переважно роздільностатеві. У багатьох з них самці й самки зовні розрізняються за забарвленням, розмірами чи особливостями будови. Наприклад, самці жука-оленя мають довгі верхні щелепи. Під час розмноження самці змагаються за самок, намагаючись захопити супротивника щелепами та скинути його зі стовбура дерева, де звичайно відбувається двобій. У самців багатьох метеликів, жуків та інших комах вусики більші, ніж у самок, що сприяє їм у пошуках останніх за запахом. Запліднення переважно внутрішнє. Самки, як правило, відкладають яйця, рідше - народжують живих личинок. Яйця комах різні за зовнішним виглядом овальні (жуки), ковбасоподібні (прямокрилі), діжкоподібні з кришечкою (клопи), зі стебельцем (у деяких їздців) тощо. Зверху вони вкриті товстою оболонкою, а всередині містять поживні речовини (жовток). Яйця відкладаються самками поодинці або групами на рослини, в грунт, у гній та водойми, на тварин тощо Інколи кладки яєць захищають різними покриттями (напр., самкибагатьох метеликів покривають яйця отруйними волосинками свого черевця, а самки саранових оточують їх оболонкою з виділень спеціальних залоз). В яйцях внаслідок дробіння розвиваються ембріони. Після вилуплення личинок їхній розвиток у різних комах відбувається

 
 

Цікаве

Загрузка...