WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Пагін, особливості його будови та функції - Реферат

Пагін, особливості його будови та функції - Реферат

бруньки можуть дати початок пагонам. Під бруньками утворюються додаткові корені.
Утворення кореневищ властиве багаторічним трав'янистим рослинам різних родин однодольних і дводольних. З однодольних кореневища найчастіше зустрічаються у багаторічних злаків (пирій, тонконіг).
Кореневище бере участь у ґрунтовому живленні, запасанні поживних речовин, вегетативному розмноженні, утворює наземні пагони. В вигляді кореневища рослина, після відмиранняназемних частин, перезимовує.
Використання: в їжу - хрін; виготовлення ліків - валеріана; виготовлення технічної сировини - барвників - герань грузинська; ефірних олій, дубильних речовин.
Деякі рослини з довгими кореневищами використовують для закріплення пісків.
Бульба. Бульби бувають підземні (картопля) і надземні (кольрабі). Бульба - це потовщені підземні частини стебла. Ці потовщення утворюються на видозмінених підземних стеблах - столонах.
У бульби є основа і верхівка. Основою бульба прикріплюється до столона. Хлорофілу бульби не містять, але на сонці зеленіють. Бульби картоплі мають сильно вкорочені меживузля. Листя на підземних бульбах редукують до дуже дрібних, малопомітних лусочок, у пазухах яких містяться бруньки - вічка. Бульби служать для розмноження рослин та нагромадження поживних речовин і перебуття несприятливих пір року.
При сприятливих умовах бульби легко проростають і завдяки запасним речовинам дають початок самостійним рослинам.
Бульби картоплі та інших рослин широко використовуються у харчовій і хімічній промисловості.
Цибулина. Цибулина - підземний, рідше надземний пагін з дуже коротким плоским стеблом (денцем) і м'ясистими, соковитими листками (лусочками), які запасають воду і поживні речовини. З верхівкової та пазушних бруньок цибулини виростають надземні пагони, а на денці утворюються додаткові корені. Зовнішні лучки цибулини здебільшого сухі, плівчасті і відіграють лише захисну роль. У пазусі деяких лусок цибулини є бруньки, з яких можуть розвиватися дочірні цибулини - так звані дітки.
Цибулини формуються у багатьох лілійних рослин: цибулі, лілії, тюльпана. У деяких лілійних можуть бути надземні цибулини. Звичайно вони утворюються у суцвіттях (у дикої цибулі, часнику).
Цибулини допомагають рослині вижити за несприятливих умов і є органом вегетативного розмноження. Серед цибулевих багато декоративних рослин. Часник і цибуля використовуються в медицині і харчовій промисловості.
Видозміненими надземними пагонами є колючки (дика груша, терен, глід, обліпиха). Вони розташовані у пазухах листків і захищають рослину від поїдання тваринами. Пагони можуть видозмінюватися на вусики (виноград, огірок, гарбуз). Це виткі пагони, що обкручуючись навколо різних опор підтримують стебло в певному положенні.
Вуса (суниця) - дуже тонкі, з видовженими міжвузлями, повзучі стебла. Вони вкорінюються у вузлах і дають початок новим рослинам..
Гілки першого, другого та кожного наступного порядків разом з листям, квітками й плодами складають загальну крону рослини. Крони бувають: кулясті, пірамідальні, яйцевидні, колоновидні. Усі гілки в кроні дерева різновікові. Наймолодші з них - гілки останнього порядку.
Формування крони залежить не тільки від способу галуження, але й від впливу зовнішніх чинників. Наприклад крона густіша завжди з того боку де кращі умови освітлення. Людина може штучно формувати крони дерев та кущів для естетичних потреб.
Стебло - вісь пагона. Функції стебла.
За наявністю деревини, стебла поділяють на трав'янисті і дерев'янисті. Трав'янисті у всіх трав і молодих пагонів дерев; дерев'янисті - у дерев і кущів.
За формою стебла бувають: циліндричні (злаки), чотиригранні (кропива), тригранні (осока), багатогранні (кріп), сплющеними (кактус).
За розташуванням у просторі прямостоячі (кукурудза), повзучі (суниця), виткі (берізка), чіпкі (огірок).
Функції стебла:
1.Здійснює зв'язок всіх частин рослини.
2.Збільшує поверхню рослини за рахунок галуження.
3.Утворює і несе на собі бруньки, листки.
4.Забезпечує транспорт води, мінеральних органічних речовин.
5.Служить для фотосинтезу.
6.Служить для вегетативного розмноження.
7.Запас поживних речовин.
Внутрішня будова стебла деревної рослини.
На поперечному розрізі стебла деревної рослини можна побачити: кору, камбій, деревину, серцевину.
1.Кора - зовнішній шар стебла до складу якого входить: епідерміс, корок, луб.
Епідерміс - недовговічний, складається з клітин, які швидко відмирають, та замінюється корком. Корок - мертві клітини.
Шкірочка і корок захищають стебло від несприятливих умов, не пропускають вони і повітря. У корковому шарі є спеціальні отвори, крізь які проходить повітря, необхідне для дихання рослин - сочевички - у вигляді маленьких горошків на поверхні стебла. Сочевички утворені великими клітинами основної тканини з великими міжклітинниками.
Внутрішня частина кори - луб. Луб - сукупність різних типів тканин: провідної (ситоподібної трубки), механічної (луб'яні волокна) та основної. Ситовидні трубки - живі провідні клітини флоеми з'єднані за допомогою поперечних перетинок з великою кількістю пор і нагадують сито, повздовжні стінки потовщені, але не дерев'яніють, цитоплазма зберігається, але ядро руйнується. Луб'яні волокна надають стеблу міцності.
2. Камбій - розташована під корою твірна тканина. На поперечному зрізі він має вигляд вузького кільця. Клітини камбію поділяються, утворюючи назовні клітини кори, а всередину - клітини деревини, таким чином стебло росте в товщину, клітини камбію постійно діють у період вегетації рослин і можуть функціонувати протягом кількох років. Особливо інтенсивно розмножуються клітини камбію весною. Клітин деревини утворюється значно більше, ніж клітин кори, тому деревина займає значну частину на поперечному розрізі стебла.
3. Деревина складається з провідної тканини (судин), основної та механічної (деревні волокна) клітини серцевинних променів.
У основній тканині (паренхімі) на зиму нагромаджуються поживні запаси речовини. Механічна тканина служить опорою для рослини. Судини - провідна тканина (ксилема) - довгі трубки, утворені з багатьох клітин, розміщених одна над одною, поперечні стінки яких руйнуються. Повздовжні стінки потовщені, цитоплазма відмирає.
4. Серцевина - центральна частина стебла. Вона складається з великих тонкостінних, пухко розташованих клітин, який починається від серцевини і проходить у вигляді променя через деревину до кори, називають серцевинним променем.
.

 
 

Цікаве

Загрузка...