WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Ендокринна система. Залози внутрішньої секреції - Реферат

Ендокринна система. Залози внутрішньої секреції - Реферат

Ендокринна система. Залози внутрішньої секреції.
Це залози, які не мають вивідних протоків і виділяють свої продукти - секрети в кров, що їх омиває. Кількість цих секретів незначна і називаються вони - гормонами.
Гормони мають гуморальний вплив на обмін речовин, ріст, розвиток, функції різноманітних органів тіла.
Гормони - складні органічні речовини різної хімічної природи: білки. Видозмінені амінокислоти, стероїди.
Гормони - біологічно активні речовини. Які в незначних кількостях здатні здійснювати значний вплив на організм.
Особливості гормонів:
1.Утворюються в організмі в дуже малих кількостях, але ефективно діють на фізіологічні процеси.
2.Поступаються нервовій системі в швидкості настання ефекту (відповіді).
3.Для гормонів специфічна, тобто кожен гормон виконує певну функцію, регулює один якийсь процес, але впливають на нього в усіх клітинах і тканинах.
4.Гормони після попадання в кров виконують своє призначення далеко від місця синтезу.
5.Гормони регулюють переважно процеси обміну речовин, які відбуваються всередині клітини.
Погоджена функція З.В.С. може порушуватися:
1.Залози можуть виділяти гормони в надлишку - гіперфункція (більше норми).
2.В інших випадках залози можуть утворювати мало гормонів - гіпофункція (менше норми).
Гіпер і гіпофункції приводять до порушень життєдіяльності організму.
До залоз внутрішньої секреції відносять:
1.Гіпофіз.
2.Епіфіз (шишкоподібна залоза)
3.Тимус (вилочкова, загрудинна).
4.Щитовидна.
5.Наднирникові.
Підшлункові і статеві залози належать до залоз змішаної секреції, бо виконують і зовнішньосекреторну і внутрішньосекреторну функції.
Розташовані в різних ділянках тіла. З.В.С. взаємодіють між собою, утворюючи ендокринну систему. Провідна роль в об'єднанні залоз належить гіпофізові.
Гіпофіз - невеликих розмірів, важить - 0,5 г, розміщується в основі мозку з яким з'єднаний за допомогою ніжки. У ньому виділяють три долі: передню, середню, задню. Всі вони продукують гормони з різною функцією:
1. Передня доля:
а) гормон росту - соматотропні - впливає на обмін жирів, білків, вуглеводів. При гіперфункції в молодому віці розвивається гігантизм. При гіпофункції - карликовість (діти відстають у рості від однолітків, але зберігаються пропорції тіла та психічний розвиток.
Якщо в дорослих є гіперфункція залози, то у них поновлюється ріст тільки в деяких частин тіла: руки, ноги, ніс, язик, щелепи (акромегалія).
При гіпофункції у дорослих змінюється обмін речовин, що супроводжується важким ожирінням чи схудненням.
б) тиреотропний гормон - стимулює діяльність щитовидної залози.
в) гонадотропний гормон - впливає на статеві залози.
г) АКТГ - адренокортикотропний гормон - впливає на наднирники.
д) лактогенний гормон - виробляється у жінок тільки в післяродовому періоді і зумовлює лактацію.
2. Середня (проміжна) доля - виділяє гормон інтермедин, який регулює пігментацію шкіри.
3. Задня доля - виробляє два гормони:
а) вазопресин - антидіуретичний гормон, який посилює процеси реабсорбції води в канальцях, зменшуючи діурез. При гіпофункції виникає нецукровий діабет. Кількість сечі за добу (5л і більше) на відміну від цукрового діабету сеча не вміщує цукру.
б) окситазин - спричинює скорочення вагітної матки та гладеньких м'язів молочних залоз. І тим самим регулює народження дитини і годування її молоком.
Епіфіз (шишковидне тіло) - маленька залоза знаходиться в черепній коробці. Міститься біля передніх горбків чотиригорбкового тіла. Гормон - мелатонін контролює біоритми тіла (сон і неспання) гальмує передчасний розвиток статевих залоз, бере участь в регулюванні пігментного обміну.
Щитовидна залоза - розміщена на обидва боки від гортані спереду дихального горла; маса 30-40 г. Виробляє гормон тироксин та інші гормони, до складу яких входить йод. Ці гормони з кров'ю розносяться по всьому організму, посилюють обмін речовин у клітинах тіла і збільшують збудливість нервової системи.
При гіпофункції в дитячому віці виникає кретинізм (затримка фізичного та психічного розвитку, діти ростуть лише до 140 см, порушуються пропорції тіла, понижені білковий і сольовий обміни, підвищується вуглеводність, затримується розвиток мови.
Штучне введення гормонів в організм покращує розвиток, але повністю не нормалізує.
Після операції на щитовидну залозу може з'явитися гіпофункція - виникає хвороба - мікседема (обмін речовин знижується, температура тіла падає, нервова діяльність сповільнюється, розвивається млявість, апатія, сонливість, випадає волосся, погіршується апетит, пам'ять. У підшкірній клітковині накопичується жир, вода, обличчя і тіло набрякають, шкіра суха.
При гіперфункції щитовидної залози виникає базедовий зоб. При цьому, загальний обмін речовин і температура тіла підвищені, маса тіла зменшується, хворі дратівливі, внаслідок підвищення збудливості нервової системи, дрижання кінцівок, вирячкуватість. Щитовидна залоза збільшується і виступає на шиї у вигляді зобу.
Для лікування застосовують часткове видалення щитовидки. У місцевостях віддалених від моря і в гірських районах, зустрічається ендемічний зоб, викликаний гіпофункцією щитовидки.
Для утворення гормону необхідний йод, якого мало в повітрі, воді і в ґрунтах даного району. Тому в цих районах проводиться профілактика. Населення постачається йодованою сіллю, яка попереджує захворюванню.
Щитовидна виробляє також гормон,

 
 

Цікаве

Загрузка...