WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Царство Гриби. Загальна характеристика - Реферат

Царство Гриби. Загальна характеристика - Реферат

гетеротрофи - живляться готовими органічними речовинами.
а) Сапротрофи - (сапрофіти) живляться органічними рештками відмерлих рослин і тварин, продуктами живлення людини. Викликають гниття і бродіння (ферментацію органічних речовин) - бактерії молочно-кислого та оцтово-кислого бродіння. Бактерії гниття. Гниття - це розщеплення білків, жирів та інших азотовмісних сполук під дією гнильних бактерій з виділенням сполук неприємного запаху.
б) Симбіотичні бактерії - азотфіксуючі бактерії (бульбочкові - мутуалізм) поглинають азот з ґрунту і повітря, збагачують ґрунт сполуками азоту, що доступні бобовим рослинам, які в свою чергу дають бактеріям поживні речовини.
в) Паразити - живуть за рахунок інших організмів - хвороботворні (патогенні).
Розмноження:
1. Нестатеве розмноження поділом - амітоз, перед цим клітина збільшується в розмірах, подвоюється молекула ДНК, подальше розходження їх в дочірні клітини і ділиться навпіл через кожні 20-30 хвилин.
2. Статевий процес - коньюгація, коли дві клітини обмінюються спадковою інформацією (у вигляді фрагментів молекули ДНК) через цитоплазматичний місток або пілі. Це явище підвищує спадкову мінливість і має ще одну назву - генетична рекомбінація (кишкова паличка - Escherichia coli).
3.Спороутворення - за несприятливих умов можуть утворюватись спори (всередині). Спори вкриваються щільною оболонкою і вони здатні витримувати температуру. Посушливий період та інші несприятливі умови.
4. Дуже рідко зустрічається брунькування.
Рух:
а) за рахунок джгутиків;
б) за рахунок виділення слизу (реактивний рух);
в) спірилам властиві хвилеподібні рухи, маятникові і поступальні рухи.
Пристосування до несприятливих умов:
1 За несприятливих умов бактерія інцистується - тобто покривається захисною товстою оболонкою - цистою. Цисти зберігають життєздатність протягом багатьох років, здатні витримувати високі температури +250?С або низькі - 180?С.
2. Багато бактерій при несприятливих умовах здатні стискатися. Втрачати воду і переходити в стан спокою (примітивний анабіоз).
3. Спороутворення.
Поширення бактерій: в ґрунті, в воді, в повітрі, живих і мертвих організмах, в снігах полярних областей, гарячих джерелах. Атомні реактори. Винятком є лише кратери діючих вулканів. Бактерії - аборигени нашої планети - першопоселенці.
2. Кип'ятіння .
3. Підвищення тиску в автоклавах.
4. В медицині, в сільському господарстві, харчовій промисловості при дизенфікації використовують Сl2, I2, Br2, спирт, формалін, Н2О2, KMnO3 - марганцовка.
5. Методи боротьби з гнильними бактеріями: сушіння грибів, плодів, м'яса, риби, замороження, маринування, засолка, висока концентрація цукру (варення, компот).
Ціанобактерії - синьозелені водорості:
Мікроцистіс, носток, анабела, спіруліна.
Пігменти: хлорофіл, каротиноїди, фікоціанін, фікоеритрин. Оболонка складається з муреїну, іноді целюлози, ослизнюється. В центрі є форосинтетичні мембрани, газові вакуолі.
Розмноження: поділом клітини, розпадом колоній, статевий процес, спори.
"Цвітіння води" - задуха риби, отруєння води.
Значення: для виготовлення паперу, картону, лаків, фарб, корм для худоби, добрива, корм для риб.
Мікрофлора ґрунту - в 1 га - сотні млн і міліарди особин. Кількість залежить від типу ґрунтів (багато в чорноземах). Зустрічаються бактерії гниття, нітрифікуючі, азотфіксуючі, сіркобактерії. Серед них є аероби і анаероби. Найменше у підзолистих, цілинних ґрунтах.
Мікрофлора - один з факторів, який сприяє утворенню ґрунту.
Мікрофлора повітря - залежить від пори року, географічної зони, характеру рослинності (фітонциди), забруднення пилом. Бактерії піднімаються в повітря з пилом, а осідаючи на землю гинуть від нестачі їжі або під дією ультрафіолетових променів. Кожна пилинка є носієм бактерії. Їх багато в закритих приміщеннях 1 мм3 - 300000. Повітря сільської місцевості чистіше ніж міської. Практично відсутні бактерії в соснових і кедрових лісах. Мікрофлора повітря менш численна ніж мікрофлора ґрунту чи води. Повітряно-крапельним шляхом розповсюджується скарлатина, дифтерія, ангіна, туберкульоз.
Мікрофлора водойм: основна маса мікробів потрапляє в воду з ґрунту. Найбільша кількість бактерій у поверхневих шарах води, ближче до берега. Вода - джерело інфекційних захворювань.
Чиста вода в 1 мл - 100-200 бактерій, забруднена 100-300 тис в 1 мл. З стічними водами в водойми потрапляють патогенні мікроорганізми (холерний вібріон, дизентерійна паличка).
Мікрофлора організму людини: найбільше на відкритих частинах тіла (руки), ротова порожнина 100-200 видів, в кишечнику (товстому).Вільні від бактерій: мозок, серце, кров, м'язи, печінка, сечовий міхур, шлунок - має кислу реакцію, тому бактерії гинуть.
Значення бактерій:
1. Сприяють процесам гниття і бродіння і тим самим виконують санітарну роль на землі (бактерії гниття перетворюють органічні речовини на перегній, а ґрунтові бактерії перегній на мінеральні солі.
2.Фіксують молекулярний азот, перетворюючи його у доступні для рослин форми.
3. Покращують родючість ґрунтів.
4 Беруть участь в утворенні нафти й сірководню, у лікувальних грязях, ґрунтах і морях.
5. Утворюють соду в ґрунтах. На рисових плантаціях переводять поживні речовини в форму, яка доступна кореням цієї культури.
6. У галузях промисловості (отримання ацетону, етилового і бутилового спиртів, оцтової кислоти, ферментів, гормонів, вітамінів, антибіотиків, білково-вітамінних препаратів.
7. Для боротьби з комахами-шкідниками (бактерійні препарати).
8. Велике значення у кругообігу С, О2, N2, H2, P, S, Ca.
9. Вдалося отримати штами кишкової палички та інших бактерій, здатних синтезувати інсулін, інтерферон, соматотропін, кормового та харчового білків.
10. Харчова промисловість: йогурт, сметана, кефір, сир, масло (молочно-кислі бактерії).
11. Без бактерій неможливий процес сушіння листків тютюну, виготовлення шовку, оброблення какао, кофе, квашення капусти, при дубінні шкіри.
Негативне значення бактерій - хвороботворні (патогенні) бактерії.
Вони проникають в тканини рослин, тварин, людини і виділяють речовину, що пригнічує сили організму та підсилює патогенну дію самих бактерій. Деякі мікроби виділяють токсини, отруйні продукти життєдіяльності (дифтерія, столбняк, холера). Збудники чуми, сибірської язви можуть утворювати капсулу в організмі людини і тварини, яка забезпечує їм протифагоцитарну дію (лейкоцити).
Повітряно-крапельним шляхом передається пневмонія, туберкульоз, дифтерія. Через їжу і воду - черевний тиф, паратиф, дизентерія, холера. Через статеві зв'язки: гонорея (трипер-гонококом), сифіліс (бліда спірохета).
Бактеріози рослин: картоплі, томатів, капусти, огірка, бобові, плодові дерева (плямистість, зів'ялість, гниль, опіки).
Методи боротьбиз бактеріями:
1. Пастеризація - нагрів до 65? на протязі 10-20 хв (знищення вегетативних форм бактерій) - зберігання молока, вина, фруктових соків.

 
 

Цікаве

Загрузка...