WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рідна природа - Реферат

Рідна природа - Реферат

залишає байдужим нікого. Весь світ усвідомив необхідність збереження і відновлення природних ресурсів для майбутніх поколінь. Людство бере, а точніше відбирає у природи щорічно десятки мільярдів тонн речовин і матеріалів на свої потреби, повертаючи їй не менше 20 млрд, тонн твердих і газоподібних забруднень атмосфери і стільки ж органічних відходів.
Хмари, що несуть кислотні дощі, пилові бурі, дими виробництв, "мертві" води рік, наслідки чорнобильської катастрофи не знають державних кордонів (Див. Додаток № 3).
Одного разу на уроці біології ми написали невеличкий твір - роздум на тему "Ми - ровесники Чорнобиля". Ось зараз я передам коротенький зміст одного із творів: "Минуло тільки 4,5 місяці, коли мої батько і мати зачали мене в любові і спокої. Своїми ледь відчутними рухами ручок і ніжок я віталася зі своїми рідненькими. Вони ще не знають, що я дівчинка і назвуть мене Тетянкою. Та от та страшна квітнева ніч 1986 року, ніби пристрелила мою матусю-лебідку, яка в розпачі все-ж-таки сподівалася на моє здорове народження. Так і сталося...". А скільки моїх ровесників не народилося здоровими, а з різними фізичними і психічними вадами. І ще до цього часу не одна хвороба і не одна смерть є наслідком тієї страшної без кольору і запаху радіації.
Відбираючи впродовж сотень мільйонів років, немов чарівник-селекціонер усе життєдайне, досконале і доцільне, природа стала колискою людства.
Людина - це частина природи. І саме природі ми зобов'язані своїм існуванням, своєю досконалістю, своєю могутністю. В долі природи - наша доля. Це не фраза, не лозунг. Це істина. І всі ми повинні осягнути цю істину серцем і свідомістю, розумом і відчуттям донести до теперішніх і майбутніх поколінь. Викиди в атмосферу становлять на рік понад 200 мільйонів тонн окису вуглецю, близько 46 млн. тонн двоокису сірки та 53 млн. тонн окису азоту. Це дуже небезпечні отруйні речовини. За підрахунками вчених за 3,5 століття з Планети безповоротно щезли 46 видів ссавців і 94 - птахів.
У процесі виробництва щороку в ріки, озера, моря в середньому скидається до 6,5 кубокілометрів забрудненої маси, а це десятки мільйонів тонн шкідливих речовин. Ми почали руйнувати природу, нам і відновлювати її. Але як відновити мальовничі береги нашої річки Прут, зруйновані бездушними людьми. А чи бачив хтось Прут після повені? Поліетиленові пакети, пластикові пляшки, напіврозкладені трупи домашніх тварин - це результат варварського ставлення людей до своєї річки. Нам потрібно змінитися всім - і то негайно. Адже ми, люди. Наші річки потрібно любити, леліяти їх, вичищувати. Бо незабаром побачимо лише різнобарвні мастильні та бензинові плями.
Щороку до нашого села на невелику затоку Прута прилітають прекрасні птахи, символи вірності і любові - гуси-лебеді. І кожен рік їх все менше. На цей раз цих вірних пар лише 8, коли минулого року було 15. Чи не зловісна рука браконьєра забрала одного з пари, а інших вимушений гинути в тузі. (Див. Додаток № 4).
Вода і кисень - два нерозривно зв'язаних елементи, необхідні для життя. Загальновідомо, що ліс - легені природи, вплив його на довкілля величезний. Та як не прикро, а ліси рубають і потяги вивозять за кордон.
Слідом за вирубаним лісом іде пустеля. Запустелення коштує людству близько 16 млрд. доларів щороку. Приходять на думку слова відомого французького письменника Ф.Шатобріана: "Ліси передували людині - пустелі слідували за нею".
За необережність у поводженні з природою людству доводилось розплачуватися вже не раз. І давні, і сучасні помилки час від часу слід згадувати, щоб не повторити їх.
У нашій школі нещодавно була прокладена мала екологічна стежка, завданням якої є:
- Розвиток відповідального ставлення учнів до природи;
- Усвідомлення своєї власної відповідальності в стосунках з природним оточенням, участі в збереженні навколишнього середовища;
- Вивчення об'єктів та явищ природи.
Наша екологічна стежка розрахована на урок-екскурсію.
Зупинка № 1. екологічний куток. Розміщений він у приміщенні школи. Вимурований з каміння, насаджено багато кімнатних квітів, є стенди "Стежками рідного краю" та "Екологічна молитва".
Зупинка №2. Подвір'я школи. Південна частина школи, де учні доглядають за клумбами, малий дендрарій.
Зупинка №3. Гніздо лелеки. На даху приміщення старої школи окраса центра села.
Зупинка № 4. Дослідна ділянка. Місце, де закладаються досліди, спостерігаються результати.
Зупинка № 5. Річка Прут. Зупинка на його лівому березі. Вивчаємо видовий склад рослинності прибережної зони.
Уроки на природі формують у нас екологічне мислення, а саме: вміння визначити, узагальнювати і оцінювати стан довкілля, розуміти моральну, духовну й естетичну цінність природи. Ми при цьому вчимося вважати природу не лише об'єктом використання, а й набуваємо відповідних моральних норм та гуманної поведінки в межах загальнолюдських ціннісних орієнтирів щодо природи: добра, чуйності, благородства вчинків, співчуття, співпереживання.
На уроках-екскурсіях Світлана Мирославівна дає нам не лише знання про природу, а й проводить систематичну роз'яснювальну роботу щодо хорони природних багатств. Останніми роками проблема охорони природи дедалі більше хвилює людство. І це зрозуміло, адже природа у своїй різноманітності - це постійне джерело розвитку продуктивних сил суспільства і створення матеріальних і духовних благ.
У всесвітній стратегії охорони природи" записано: "Ми не успадкували землю наших батьків. Ми взяли її в борг у наших дітей". І якою ми залишимо землю для наших нащадків залежить від знань, які отримали в школі й того, чи будемо їх застосовувати в практичній діяльності. Бо будь-яке втручання в природу, прийняття рішень про її перетворення повинно бути науково обгрунтованим.
У зоопарку Бронкса у клітці за міцними гратами висить дзеркало з багатозначним написом: "Ви дивитеся на найбільш небезпечного звіра на Землі. З усіх звірів, що будь-коли жили на планеті, тільки цей здатний винищити (і вже винищив) цілі види..." Віддаючи належне дотепності авторів напису, необхідно відзначити, що роль людини в долі живої природи може бути іншою, якщо вона берегтиме і примножуватиме біорізноманіття Землі. Хотілось би, щоб всі зрозуміли: збережений підсніжник, пташеня повернуте до гнізда, посаджене деревце - це і є конкретна справа в охороні природи. Є багато прийнятих законів про охорону природи, але найвищим законом для кожного з нас має бути наша совість.
Людство взаємодіє з природою, живучи в її лоні. Його розвиток, усі досягнення цивілізації та культури неминуче пов'язані зі станом середовища, що оточує людину.
Ж.Бюффон зазначав, що гидкою є дика вмираюча природа, тільки людина може зробити її приємною та живою, осушившиболота, ожививши її мертві води, змусивши їх текти, очистивши канали, струмки. Своїм мистецтвом людина розкиває те, що природа приховала у своєму лоні стільки невідомих багатств та цінностей. Саме людина повинна розв'язати всі екологічні проблеми Землі, у тому числі й демографічні. Але слід пам'ятати гегелівське: "Людина не стане володарем природи, поки вона не стане володарем самої себе". Тобто людство виведуть із тупика, ва якому опинилася висока екологічна мораль, свідомість і знання.

 
 

Цікаве

Загрузка...