WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Комахи з неповним перетворенням - Реферат

Комахи з неповним перетворенням - Реферат

Реферат на тему:
"Комахи з неповним перетворенням"
Комахи - справжні наземні безхребетні. Клас налічує близько 1 млн видів. Тіло комах чітко розділене на голову груди і черевце. Голова утворена чотирма сегментами. Грудний відділ складається з трьох сегментів, кожен з яких має по парі кінцівок. Другий і третій сегменти на спинній частині зазвичай несуть по парі крил. Черевце складається з б-12 члеників.
Розвиток з неповним перетворенням характеризується тим, що з яйцевих оболонок виходить комаха, подібна за зовнішньою будовою, способом життя і живлення до дорослої форми, але менша за розмірами. В результаті Інтенсивного живлення вона росте, однак хітинізований покрив перешкоджає збільшенню лінійних розмірів і об'єму. Це призводить до линяння, під час якого тісний хітинізований покрив скидається. Під ним знаходиться нова м'яка кутикула у вигляді складок. Після скидання старого покриву нова кутикула розпрямляється. Розміри тварин збільшуються. Після кількох линянь без утворення лялечки тварина досягає зрілості, у неї утворюються крила, дозрівають статеві залози, з'являються зовнішні статеві придатки. Так розвиваються прямокрилі, воші, клопи тощо.
Комахи, розвиток яких відбувається з неповним перетворенням, - це представники кількох рядів (див. мал. 1, а, б), серед яких і ряд Прямокрилі (перелітна сарана, кобилки, коники, цвіркуни тощо).
Мал. 1. Комахи - представники різних рядів:
а - сарана та її личинки (прямокрилі), б - постільна блощиця (напівтвердокрилі), в - совка, її гусениця І лялечка (пчскокрилі) г - хатня муха, а яйця, личинки І лялечки (двокрилі) д - буряковий Довгоносик, його личинки І лялечка (твердокрилі), е робоча бджола, матка І трутень (перетинчастокрилі)
Прямокрилі мають ротові органи гризучого типу, надкрила у них довгі, вузькі і потовщені, а власне крила широкі і м'які. Задні кінцівки у них дуже добре розвинені і значно довші від передніх і середніх; завдяки цьому прямокрилі стрибають на великі відстані.
Сарана досягає 5-6 см завдовжки. Вона дуже ненажерлива, живиться рослинами будьяких видів. Постійно живе і розмножується в заростях очерету в пониззі річок Тереку, Кубані, Уралу, Амудар'ї і Сирдар'ї та ін. Наприкінці літа сарана відкладає яйця в грунт. Вони склеєні разом і утворюють так звану кубишку. Навесні з яєць виходять личинки, подібні за будовою до дорослих комах, однак деякі органи, у тому числі крила, ще недорозвинені. Таких личинок називають пішою сараною. Личинки ростуть, линяють і перетворюються на дорослих крилатих комах. Перелітна сарана з місць свого постійного мешкання може перелітати на великі відстані і завдавати значної шкоди посівам культурних рослин. Основний метод боротьби з сараною - використання різних отрут.
Одні з найвидатніших комах належать до ряду Таргани. Це нічні тварини. Живляться таргани переважно рослинними та тваринними рештками; ротовий апарат гризучого типу. В Україні в природних умовах живе лише кілька видів тарганів, а в житлах людини - чорний тарган і прусак, або рудий тарган. В Криму ці таргани зустрічаються в природі.
Ряд Воші - безкрилі зовнішні паразити ссавців. У зв'язку з цим їхнє тіло сплощене, крил немає, а ноги пристосовані до утримання на волоссі. У людини паразитують три види вошей (лобкова, головна та одежна). Вони особливо небезпечні тим, що переносять збудників смертельно небезпечних хвороб (висипного та поворотного тифу). Від зараження цим паразитом не застрахований ніхто, однак при дотриманні правил особистої гігієни їх легко позбутися.
Представники ряду Клопи, або Напівтвердокрилі, мають колючосисний ротовий апарат у вигляді хоботка. Передні крила їх перетворені на напівнадкрила. При основі вони шкірясті, а поблизу верхівки - перетинчасті. До цього ряду належить відомий шкідник - клоп - шкідлива черепашка, що висисає зернівки злакових культур. В житлах людини мешкає клопблощиця, яка живиться її кров'ю. Одним з найвідоміших водяних клопів є водомірки.
До ряду Рівнокрилі належать комахи з колючосисним ротовим апаратом та двома парами однакових за будовою перетинчастих крил, задня з яких менша за розмірами. Живляться рівнокрилі соками рослин. Цикади - одні з найгучніших співаків серед комах. Живуть у Криму та тропічних країнах. Велика кількість видів малорухливих попелиць завдає шкоди культурним рослинам.
Ряд Бабки об'єднує хижих комах, личинки яких розвиваються у воді, полюючи на відповідну за розмірами здобич, навіть на мальків риб і пуголовків. Дихають личинки трахейними зябрами. Дорослі нападають на здобич у польоті. У них дуже рухлива голова з великими очима та гризучим ротовим апаратом, видовжене струнке тіло з двома парами сітчастих крил. Це найвправніші літуни серед комах. Вони здатні зависати в повітрі та розвивати велику (до 100 км/год) швидкість. Поширені в Україні (бабкикоромисла, бабкидозорці),
До комах з повним перетворенням належать ряди: Лускокрилі, Двокрилі, Перетинчастокрилі, Твердокрилі та інші. Представники ряду Лускокрилих (метеликів) мають дві пари крил. Свою назву вони дістали тому, що їхні крила вкриті видозміненими волосками - лусочками, які часто бувають яскраво забарвленими і утворюють на поверхні крил характерні "малюнки".
На голові у метеликів розміщені фасеткові очі і пара вусиків, які мають нюхові органи.
Сегменти грудного відділу сполучені між собою нерухомо. Грудні ніжки слабкі, іноді тонкі й слабкі, але дуже чіпкі. За допомогою ніжок метелики утримуються на квітках, стеблах рослин, корі дерев тощо.
Ротові органи у дорослих метеликів сисного типу. Вони перетворені на хоботок, який пристосований до смоктання нектару з квіток. Личинки (їх називають гусінню) мають ротовий апарат гризучого типу. Вони живляться листками, плодами та іншими частинами рослин.
Гусінь метеликів має прядильні шовковидільні залози, які виділяють речовини, що застигають на повітрі, утворюючи міцні нитки. Різні види гусениць використовують ЦІ нитки різними способами: спускаються з гілок дерев; обплітають пагони і листки або будують спеціальні чохлики, в яких утворюються лялечки (міль); утворюють кокони (справжні шовкопряди)

 
 

Цікаве

Загрузка...