WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Структура уроку, основний зміст і методи роботи - Реферат

Структура уроку, основний зміст і методи роботи - Реферат

свого вбрання.
8. Вчитель. Помандруємо до України і поговоримо про сосну та її родичів. Прошу лісника розповісти про значення сосни у природі.
Учень 5. Сосни в Україні ростуть всюди. Кожен із нас милувався сосновим бором. Яких тільки грибів, ягід не зустрінемо тут: золотаві маслючки, запашні суниці, кремезні боровики.
Сосна наповнює повітря цілющими запахами живиці, вона дає притулок і годує численну лісову звірину. Майже протягом року її глицею живляться глухарі. Найкращі ласощі для лося - молоді соснові пагони та кора дерева. Білки, бурундуки, шишкарі з великим задоволенням поїдають соснове насіння. Навіть рибний молодняк ласує сосновим пилком, який навесні тоненькою плівкою затягує водойму.
9. Вчитель. До нас на конференцію завітав інженер-хімік, який повідомить нам про практичне значення сосни.
Учень 6. В результаті переробки із соснової деревини одержують найкращу целюлозу, а з целюлози виробляють штучний шовк, пластичні маси, целофан, штучну шкіру, папір. (Показати саморобну колекцію).
Сосна дає пахучу смолу - живицю, або терпентин. Шляхом переробки із неї добувають каніфоль, скипидар. Із скипидару добувають лаки, фарби, ліки. Каніфоль - цінна сировина більш як для 70 галузей промисловості: гумової, кабельної, лакофарбової. Вкрай необхідна каніфоль скрипалям.
Бурштин - це "сльози сосен". З нього виготовляють безліч красивих виробів.
У корі дерева є дубильні речовини, а в деревині є ванілін.
10. Вчитель. Давайте вислухаємо виступ лікаря, який розповість нам про цілющі властивості голонасінних.
Учень 7. Колись давно, в Північній Америці, в поселенні білих людей розповсюдилася якась невідома хвороба, що призводила до смерті. Люди не знали, як боротися із цією хворобою. В поселення прийшов індієць. Він наказав нарвати молодих пагінців сосни і зварив їх. Всі пили цей цілющий бальзам, хвороба відступила.
Якщо ви були в сосновому бору, то напевне відчували як добре там дихати Ви не задумувалися чому? Фітонциди - леткі речовини, які сосна виділяє згубно діють на туберкульозну паличку та інші хвороботворні мікроби.
Із глиці сосни виготовляють екстракт для хвойних ванн, висушені .бруньки використовують для лікування хвороб верхніх дихальних шляхів.
А який цінний ялівець!
Плоди ялівцю містять цукор, мікроелементи, аскорбінову кислоту, їх ефективно використовують як добрий сечогінний засіб при хворобах нирок, для поліпшення травлення, лікують ним і шкірні хвороби, цингу, ревматизм.
Кедрова хвоя йде на виготовлення вітаміну С. Із 1 тонни кедрової хвої можна
добути 5 тис. денних порцій вітаміну С та 10 кг хвойного екстракту для лікувальних ванн. Кедрова живиця йде на виготовлення бальзаму терпентину, що використовують для загоювання ран.
11. Вчитель. Найбільше серед голонасінних полюбляємо ялину. Кандидат філологічних наук розповість нам про цю красуню.
Учень 8. Ялина серед народів мала різне символічне значення. В Стародавній Греції, наприклад, вона вважалася деревом надії, а ялинові гілки використовувалися при пророкуванні. Дерево символізувало вірність, довговічність, піднесеність духу, сміливість.
За мотивами давньої міфології зустрічаємо зображення Діоніса з палицею, обвитою виноградною лозою та увінчаною ялинковими шишками.
Голуби на ялині та й ще й у парі - неодмінна ознака кохання, подружньої вірності та злагоди.
На високій полонині, там, на ялиночці Співав голуб співаночку своїй голубці.
Існував звичай вирощувати темно - зелену красуню біля людських осель. Чому? А тому, що зелена ялинка, коли всі дерева голі, звеселяє обійстя, Іагадуючи про весняні дні. Ще в давні часи язичники вважали, що під ялиновим |еревом живуть добрі духи. Для того щоб їх задобрити, люди прикрашали ялину, дом почали приносити її додому і прикрашати вдома. Звичай зустрічати Новий рік з ялиною в Україні існує з 1700 р. Свято є свято, але існує воно всього декілька днів. Можна ж зробити букет із гілок хвойних. Ось Ігодні ми зробили декілька новорічних букетів і надіємося, що замість 10-15-ічної ялини заввишки 2 м буде у вашій оселі ось такий новорічний букет. (Показ Іворічних букетів).
12. Вчитель. Далі помандруємо у Карпати. Зараз кандидат екологічних наук розповість нам про славнозвісну модрину.
Учень 9. Модрина - це світлолюбне дерево, яке має висоту 30 - 40 м. Хвоїнки а зиму опадають. Рослина живе 300- 400 років. Має червонувату, дуже міцну деревину, яка може зберігатися сотні і навіть тисячі років. З роками вона стає міцнішою, ніби кам'яною. На модринових сваях побудоване Італійське місто Венеція, яке стоїть на них уже 500 років. Російське місто Санкт-Петербург теж побудоване з використанням деревини модрини. З давніх часів модрину використовували для будівництва суден.
13. Вчитель. Славним родичем сосни є кедр сибірський. Дуже багато кедрів зростає в тайзі.
До нас завітав лісник, який розповість про кедра сибірського.
Учень 10. Зростають кедри сибірські не лише у тайзі, але й у нас, в Карпатах, могутні, височенні дерева. Хвоїнки їх зібрані у пучечки, шишка велика, масивна. (Показати). Насіння велике, відоме як кедрові горішки. Горішки містять до 65 % олії. Готують із кедрових горішків смачне поживне молоко та вершки, які містять значну кількість білків, крохмалю та вітаміну С. Навіть "сорочечку" з горіхів використовують як паливо і сировину для наждачного паперу. Охоче поїдають кедрові горішки бурундучки, білки, ведмеді.
14. Вчитель. До живих пам'ятників серед древніх голонасінних ми відносимо представника класу Гінкгових. У Японії та Пд. Китаї ростуть ці дерева. Знавець японської флори охарактеризує нам гінкго. В перекладі із японської "гінкго"- значить срібний абрикос.
Учень 11. Гінкго - єдиний представник родини Гінкгових. Це дуже красиве дерево заввишки до 30 м. Листки, як віяла, трикутної форми. Колись давно цей вид процвітав. Але клімат став сухішим, тому вид став менш життєздатним. Зараз гінкго розводять як декоративну рослину в багатьох ботанічних садах.
Гінкго має і практичне значення. Насіння його використовують у їжу, як ласощі. Своєрідна форма листка, що нагадує серце, надихнула великого Гете написати вірш, в якому листок гінкго є символом кохання.
15. Вчитель. Людське життя немислиме без рослин. Вони мають важливе значення для людини, 3 розвитком промисловості та господарської діяльності вплив людини на природу стає дедалі помітнішим, призводить до зміни флори.
Відомий англійський письменник Д. Дарел дуже влучно сказав:"... знищення будь-якого виду - це злочинний акт, рівнозначний знищенню неповторних пам'ятників культури, таких, як картини Рембрандта чи Акрополю".
Учень 12. До Червоної книги України занесено понад півтори сотні видів. Серед голонасінних-це модрина польська, сосна кедрова.
16. Вчитель. Давайте спробуємо заповнити кросворд по різноманітності голонасінних.
17.Вчитель. Отже, на сьогоднішньому уроці ми розглянули різноманітність голонасінних рослин, їх поширення та значення. Подякуємо нашим гостям за цікаві розповіді.
ІІІ. Домашнє завдання.
Вивчити §39,40 підручника.

 
 

Цікаве

Загрузка...