WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Охорона птахів. Особливості органів кровообігу системи травлення птахів - Реферат

Охорона птахів. Особливості органів кровообігу системи травлення птахів - Реферат

шару. На місцях тіла, особливо таких, що труться, епідерміс набуває значної товщини. В підшкірній клітковині коріуму звичайно відкладається жир. У багатьох видів жирові відклади досягають значної товщини. В одних випадках товстий жировий шар шкіри служить захистом від холоду (кити, тюлені), в інших - запасним поживним матеріалом (у звірів, що впадають у зимову сплячку: ведмедів, барсуків, бабаків, ховрахів, кажанів та ін.). Похідні шкіри - це різні рогові утворення: волосяний покрив, рогові щитки, нігті, кігті, копита, роги.
В шкірі ссавців багато залоз. Є два основні типи шкірних залоз: сальні і потові. Потові залози відіграють важливу роль у терморегуляції, бо посилене потовиділення при перегріві тіла збільшує тепловіддачу і призводить до охолодження тіла. Крім того, потові залози почасти виконують функцію виділення продуктів життєдіяльності (піт складається з води з розчиненими в ній солями і сечовиною). Сальні залози виділяють шкірне сало для змащування шкіри й волосся. Видозміною потових залоз є молочні залози.Потові і сальні залози багатьох ссавців (бобра, куниці, скунса, тхора та ін.) перетворені в пахучі залози.
З шкірою тісно зв'язана добре розвинена у ссавців підшкірна мускулатура, яка часто утворює майже суцільний підшкірний шар. Підшкірна мускулатура зумовлює рухомість шкіри (посіпування, струшування і т. п.). У мавп і людини підшкірна мускулатура редукувалася, але в ділянці лиця вона складно диференціювалася і утворила мімічну мускулатуру.
Хребет (мал. 234) чітко розмежований на шийний, грудний, попе-рековий, крижовий і хвостовий відділи. Характерною рисою хребта ссавців є постійна, що дорівнює семи, кількість шийних хребців.
Як у всіх амніот, перші два шийні хребці представлені атласом і епіст-рофеєм. Грудних хребців, до яких причленовуються ребра, звичайно 12-13; поперекових - 6-7; до складу крижів входить 1-10 хребців, з яких ли-ше 1-2 є справжніми крижовими. Кількість хвостових хребців варіює від З до 49.
Череп ссавців має ряд особливостей. Нейральний череп (мал. 235) має відносно великі розміри, що зв'язане з значним збільшенням головного мозку. Окремі кістки, які входили до складу певних ділянок черепа рептилій (група потиличних кісток, привушних та ін.), у ссавців, як правило, зростаються між собою. Таким способом у ссавців, утворилася одна непарна потилична кістка, парна кам'яниста (оз реітозит) та інші. У ряду форм зростаються також тім'яні (кістки у копитних та ін.) і лобні (у комахоїдних, рукокрилих, мавп і людини). Характерна для ссавців барабанна кістка (оз іутрапісит), що утворює зовнішню стінку барабанної порожнини; нерідко ця кістка здута у вигляді пухиря (у хижаків та ін.). З'єднання нерухомими швами кісток черепної коробки відбувається дуже пізно, як мине багато часу після народження. Цим забезпечується можливість збільшення розмірів головного мозку, ріст і розвиток якого триває і після народження. З хребтом череп з'єднується з допомогою двох потиличних виростків, яким на атласі відповідають дві суглобові поверхні.
Вісцеральний відділ черепа у ссавців значно перетворюється. Верхня щелепа (мал. 236) складається з невеликих парних між-щелепних (передщелепних) і сильно розвинених парних щелепних кісток. У мавп і людини передщелепні і щелепні кістки зростаються. Нижня щелепа утворена єдиною парною зубною кісткою. З нейральним відділом черепа нижня щелепа зчленовується зовсім інакше, порівняно з тим, що спостерігається в інших хребетних. У ссавців висхідна гілка нижньої щелепи має зчленівний паросток (ргос. агіісиїагіз), за допомогою якого вона зчленовується з луска-тою кісткою (оз зяиатозит) - покривною кісткою скроневої ділянки черепа.
Як показує історія розвитку, квадратна і зчленівна кістки, за допомогою яких здійснювались зчленування нижньої щелепи з верхньою у нижчих хребетних, у ссавців вийшли з складу щелеп, змістилися, подібно до пуотапсІіЬиІаге (див. стор. 227) в порожнину середнього вуха і так само, як і пуотапсІіЬиІаге, перетворились у слухові кісточки (див. мал. 236). При цьому з квадратної кістки утворилося ковадло (іпсиз), із зчленівної - молоточок (таїїеиз), а вже наявна в предків ссавців слухова кісточка-стовпчик ви. дозмінилася в стременна (зіарез). Завдяки цьому передача звукових хвиль від барабанної перетинки до внітрішнього вуха стала досконалішою.
Кінцівки більшості ссавців мають загалом типову будову п'ятипалої кінцівки. Проте в окремих групах, у зв'язку з пристосуванням до різних способів пересування, кінцівки значно змінилися, а іноді й редукувалися. Так, наприклад, у китоподібних передні кінцівки перетворені в ласти, а задні - повністю атрофувалися. У кажанів передні кінцівки перетворені в крила: пальці на кінцівках (крім першого) надзвичайно здовжені, і між ними та тулубом натягнута тонка літальна перетинка.
Плечовий пояс у значній мірі редукований: у ньому зберігається найчастіше тільки лопатка, хоч у ряду форм (кажани, кроти, мавпи) є також і ключиці. Таз загалом мало відрізняється від таза плазунів.
Органи травлення характеризуються значною різноманітністю і часто - вузькою спеціалізацією. Останнє зв'язане з пристосуванням до певної поживи і до різних способів її добування.
Рот оточений м'ясистими рухливими губами, які беруть участь у схоплюванні і утриманні поживи. Ротова порожнина поділяється на переддвер'я і власне ротову порожнину. Переддвер'я знаходиться між губами і зубами. В ротову порожнину, обмежену з боків м'якими мускулистими щоками і відокремлену від носоглоткового ходу вторинним твердим піднебінням, відкриваються протоки чотирьох пар великих слинних залоз, що виділяють слину різного складу. Форма щелеп, розміри, форма і ступінь рухомості язика - різноманітні. Так, наприклад, у мурашкоїда щелепи дуже витягнуті і утворюють довгу трубку, що відкривається не-великим отвором, через який висовується довгий червоподібний язик, вкритий клейкою речовиною. Така будова щелеп і язика є пристосуванням для виловлювання

 
 

Цікаве

Загрузка...