WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Спостереження поведінки домашнього кота - Курсова робота

Спостереження поведінки домашнього кота - Курсова робота

Втім, будь-який чотириногий домашній улюбленець за сумісництвом - сімейний психотерапевт, який знімає напругу, що час від часу виникає в будь-якому будинку. Він як би служить посередником між подружжям, між батьками і дітьми - посередником, який полегшує взаєморозуміння, який робить все, щоб в будинку була доброзичлива, тепла атмосфера.

Проте далеко не завжди собака або кішка приносить в будинок щастя, це залежить не від них. Є люди, яким тварини просто протипоказані - як і вони ним. Здебільшого винуваті в цьому ми, "царі природи", які проектують на них свої недоліки і комплекси. Але про це ми поговоримо пізніше. А зараз давайте звернемося до іншого питання - який домашній вихованець відповідає вам і вашому характеру.

Поведінка кішки

Своєрідна вдача кішки, якщо порівнювати його з поведінкою собаки, не завжди влаштовує людину, і часто у виборі домашнього улюбленця виграє пес. Тільки зрозумівши особливості котячого характеру, можна полюбити цю тварину всім серцем.

Взаємостосунки людини і домашньої кішки вельми своєрідні. Кішка, при всьому турбуванні про неї і любові людини, не стає його рабом і зберігає свою індивідуальність, залишається особою.

Кішка потребує тісного контакту з господарем: вона любить погладжування, лежання на колінах, "розмови". Але при цьому вона сама "командує парадом" — контакт можливий лише при її на це бажанні. У кішки, довгий час позбавленої можливості спілкуватися з господарем, виникає стрес. Тому, розмовляючи з кішкою, говоріть їй якомога більше ласкавих слів, не забуваючи погладжувати її. Із сторонніми людьми або кішками тварина поводиться по-різному: з людиною кішка прагне встановити відносини за допомогою різних символів (див. Словник "котячих символів"); з тваринами — за допомогою різних звуків, рухів тіла, очей ("котячий звуковий словник" теж достатньо багатий).

Крім того, біля кожної окремо узятої кішки є і свої, тільки їй властиві норми поведінки.

Кішки, як і всі розумні істоти, володіють негативними властивостями. Перш за все це періодичні прояви агресивності, часто пов'язані з неправильним змістом кішки. Хоча кішка — тварина незлобна, і її агресивна реакція найчастіша буває оборонною, все ж таки поступово ці прояви закріплюються і входять в звичку. Позбавитися цього допомагають заспокійливі препарати, а також кастрація. Іноді можливі прояви страху і тривоги, які теж можна зняти за допомогою ласки і заспокійливих засобів.

Позитивною особливістю кішок є їх вірність тому місцю, яке стало їх житлом. Консервативність в основі котячої природи визначає її тягу до осідлості, і кішка нерідко повертається до свого колишнього житла, якщо господар міняє місце проживання.

Кішка на відміну від собаки — індивідуалістка, вона не любить підкорятися, виконувати накази, словом, чому-небудь навчатися. Тому примусове дресирування неможливе, якщо у кішки немає інтересу до тих або інших вправ. Далеко не кожну кішку вдається навчити ходити в шлеї і на повідці, а тому примушувати її робити це не стоїть. Морочлива справа — привчити кішку до чистоти. Котенята одержують перші навики гігієни від кішки-матері, до місячного віку вони вже самостійно освоюють свій "туалет". Кішку не можна часто карати, та і робити це треба вельми обережно, уважно спостерігаючи за реакцією тварини на ті або інші дії. Іноді навіть варто перейти від методу покарання до методу заохочення.

До інших особин котячого роду ці тварини відносяться терпимо, якщо ті нічим їм не загрожують.

Своє житло і територію в безпосередній близькості від нього кішка вважає своїм особистим володінням. Свій район кішка намагається розширити за рахунок сусідніх територій, позначаючи ароматичною речовиною, що виділяється залозами в області анусу.

Пошаною і взаємною терпимістю визначаються відносини двох або декількох кішок, що живуть в одному будинку. Їм властиво піклуватися один про одного, "цілуватися", спати разом, залицятися за котенятами. Навіть коти, що виросли в одному будинку, не конфліктують. Коли кішки знаходяться в зграї, "колективі", вступають в дію свої закони — тут принцип верховенства однієї тварини над іншою.

Нерозв'язною загадкою є котячі "збори". Встановлено, що вони не мають нічого загального з вибором партнера для шлюбного періоду або перерозподілом ролей в зграї. Про це свідчить миролюбний вид тварин, що сидять кружком, а деяких — навіть впритул один до одного (при цьому вилизують і чистять шерсть сусіду).

Дивовижне також відчуття часу і уміння дотримувати розпорядок дня. Причому поведінка живе в будинку і обмеженої в просторі кішки відрізняється від поведінки кішки, володіючою свободою переміщення.

Спить кішка досить багато — на це у неї йде дві третини життя.

Одним з найсильніших є мисливський інстинкт. Кішка володіє великим терпінням в очікуванні здобичі. Вона — природжений ловець мишей, але пристрасть до полювання не завжди продиктована відчуттям голоду. Навіть кішка, що приймає пищу від людини, любить пополювати і приносить здобич в будинок господаря як подарунок.

Кішка відрізняється розумом і кмітливістю

Для будь-якого власника його вихованець якщо і найрозумніший, то вже точно хитрий і жахливо кмітливий і меткий. І в той же час навіть тварина з "сімома п'ядями в лобі" може привести у відчай нездатністю зрозуміти прості речі.

Так відбувається тому, що поняття інтелекту ми приміряємо "на себе". В деяких відносинах кішки, звичайно, дурніше за людей, та зате вони можуть робити багато що, чого не уміють люди. Я упевнена, що кішки володіють інтелектом, оскільки легко пристосувалися жити з обожнюючими їх людьми і так само легко виживають в диких умовах. І якщо рахувати здібність до виживання проявом інтелекту, то у кішок він достатньо високий.

Котячий інтелект можна представити у вигляді окремих компонентів, одні з них - природжені, інші - придбані.

Більшість навиків закладається з народження, але деяким треба вчитися. Доведено, що фізичні рухи, необхідні для полювання, у котенят природжені, а ось самому мистецтву полювання вони повинні навчатися. Кішки по рівню розвитку інтелекту знаходяться десь посередині між двома крайнощами. Перша - це абсолютна нездатність пристосуватися до умов, що змінилися, друга, навпаки - легке засвоєння нових знань і умов (до цього схильні мавпи і дельфіни). Проте кішки легше навчаються тому, що може стати в нагоді їм на полюванні, оскільки вони є виключно м'ясоїдними тваринами.

Мозок новонародженого котеняти функціонує вже при народженні і стрімко розвивається в перші п'ять місяців життя. В середньому через два роки кішки досягають піку в розвитку розумових здібностей. Навчання, проте, може продовжуватися все їх котяче життя.

Кішки вчаться спостерігати і наслідувати точно так, як і це робимо ми з вами. Дослідження показали: якщо кішка спостерігає, як інші кішки звалюють перешкоди і перестрибують бар'єри, здобуваючи їжу, вона навчатиметься цим прийомам набагато швидше, ніж кішка, що не має таких вчителів.

Маленькі котенята вчаться навикам полювання біля своєї матері. Метод проб і помилок теж є навчанням. Спроби котеняти дістати блискучі прикраси з новорічної ялинки можна розглядати як втілення цього методу: спочатку він намагається стрибнути з підлоги на ялинку; коли це йому не вдається, він влізає абикуди вище, наприклад на шафу, і стрибає з нього, намагаючись схопити лапами іграшку. Але якщо ялинка встояла, і іграшка не стала його трофеєм, то залишається одне з двох: або ви відволікаєте чим-небудь його увагу, або рано чи пізно він доб'ється свого.

Кішки - непогані винахідники. Якщо кішка, якої ви помістили в клітку, одного разу приловчиться відкрити клямку, то будьте упевнені, що вона повторюватиме це і надалі. Іноді кішки, в буквальному розумінні, дресирують своїх господарів, примушуючи їх виконувати певні дії в потрібний їм час.

Більшість кішок володіє розвиненішим "інстинктом повернення", а також кращою пам'яттю, ніж собаки. Значна частина котячого мозку управляє їх гімнастичними здібностями. Відповідальність за рівновагу і рух несе мозочок, який у кішок значно більше, ніж у інших ссавців, а велика частина кори головного мозку займається обробкою величезної кількості інформації, що поставляється "супердетекторами": вухами, очима і вусами.

А ще ваша кішка відноситься до одних з найталановитіших і різносторонніх "співаків" серед тварин - в їх мові більше 16 різних звуків. І уважний господар дуже швидко починає розбиратися у відтінках голосу і настрою свого чотириногого друга.

Кішки чутливі до вашого настрою і дарують вам любов і увагу. Адже їм байдуже, хто ви і як виглядаєте, повний ви або худий, багатий або бідний, здоровий або хворий. Більш того, серед всіх домашніх тварин кішки - найніжніші і ласкавіші створення. Тому зовсім не дивно, що багато людей вважають за краще залишатися удома з кішкою, ніж йти на ризик спілкування з собі подібними. Звичайно, багато хто з нас занадто олюднює кішок, але ж так важко залишатися неупередженими по відношенню до цих розумних і загадкових створень.


 
 

Цікаве

Загрузка...