WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Спостереження поведінки домашнього кота - Курсова робота

Спостереження поведінки домашнього кота - Курсова робота

Шерсть кішок буває різного кольору, хоча у більшості основний її тон пісочно-коричневий, ймовірно, для маскування. Чим крупніше вигляд, тим грубіше шерсть. Як м'яка, так і щільна шерсть росте на шкірі, що облягає тіло досить вільне, що оберігає тканини і органи при бійках.

Слід також сказати про чутливі волоски, які представлені у вигляді вусів справа і зліва від носових отворів і надочноямкових волосків. Ці волоски і допомагають кішці відчувати навколишній її простір. Особливу роль в дотику виконує і все тіло кішки.

Кішки володіють добре розвиненими щелепами. У молодих кішок у віці 4—5 тижнів з'являються молочні зуби, в 8 тижнів їх зростання завершується. Зміна молочних зубів на постійні відбувається приблизно у віці 4—6 місяців. Слід відрізняти ікла, що служать для оборони і що використовуються кішкою при лові здобичі, від іклів, які відносяться до корінних зубів і використовуються кішкою для відкусування їжі або її розриву на дрібні шматочки.

Мова покрита роговими сосочками. Окрім участі в їді мова виконує роль "щітки", яким кішка вправно чистить свою шерсть, вона також їм під час їжі вилизує дочиста кістки.

У кішок однокамерний шлунок. За рахунок скорочення м'язів стравоходу що почалася перетравлюватися в ротовій порожнині їжа поступає в шлунок. Можливі і зворотні рухи неперетравленої їжі з шлунку при акті блювоти. Це спостерігається при захворюванні або частіше як прояв захисного рефлексу при поїданні недоброякісної їжі. Кишечник у кішки мочевидільні органи включають нирки і сечовивідні шляхи. У кішок сечовипускальний канал закінчується в передпіхві, у котів — на кінчику пеніса. Сеча виводить з організму продукти обміну речовин і отруйні речовини, що потрапили в нього, а також бере участь в регуляції сольового і водного обмінів.

У чоловічих статевих органах відбувається утворення сперматозоїдів. В яєчниках у кішок утворюються яйцеклітини, які проходять по яйцепроводу в матку для дозрівання.

Фізіологічні особливості

У нормі температура тіла у дорослої кішки коливається від 38,0 до 39,5°С, у котенят ці показники бувають вищі. Кішку вже у молодому віці слід привчати до вимірювання температури. Термометр, змазаний вазеліном або яким-небудь жиром, обережно, щоб не заподіяти тварині болю, вводять в анальний отвір на 1/2—1/3 його довжини. Привчивши кішку до цього в ранньому віці, можна в подальшому встановити для неї індивідуальну температуру, реєструючи її протягом 10 днів.

Пульс вимірюють натисненням пальця на стегнову артерію, що знаходиться на внутрішній стороні стегна, а також по серцебиттю, він складає 100—120 ударів в хвилину.

Частота дихання рівна 20— 30, у молодих кішок цей показник вищий і досягає 40 дихальних рухів в хвилину. Не лякайтеся, якщо ваша кішка дихає з відкритим ротом. Це пов'язано із збудженням тварини або підвищенням температури навколишнього повітря. Кішка таким чином нормалізує свій теплообмін, допомагаючи потовим залозам справлятися із збільшеним навантаженням.

Кішки володіють бінокулярним зором. Очі великі, немигаючі, розташовані спереду, по сторонах носа. Кішки повертають голову і дивляться прямо на те, що їх цікавить. Кішка порівняно з іншими домашніми тваринами володіє великими очима по відношенню до розмірів тіла. Очі мають особливість в будові, тому можуть заломлювати в нічний час світловий промінь, який виходить від якого-небудь джерела. Не раз кожний з нас спостерігав, як світяться в темноті котячі очі. Природно, що при повній темноті кішка не бачить. Розрізняють кішки і кольори, але сприйняття кольору у них не таке яскраве і чітке, як у людей. Кішка вважається нічною твариною, цим обумовлена щілеовидна форма зіниці, проникна на чутливу сітківку ока лише та кількість світла, яка потрібна для зору. У внутрішньому кутку ока можна побачити мигальну перетинку, або третє віко. Воно служить для очищення рогівки ока від пилу.

Кішка володіє прекрасним відчуттям нюху. При взаємостосунках тварин між собою, при маркіровці самцями своєї території також виявляється відчуття нюху. Відомо, що запах валеріани надає на котів і кішок заспокійливе дію. При необхідності них легко можна зловити, скориставшися цим. До теперішнього часу повністю не вивчено питання про вплив валеріани лікарською на поведінку кішок. Володіючи сильним і своєрідним запахом, пряним і солодкувато-гірким смаком, вона діє на них магічно. Недаремно валеріана лікарська серед інших народних назв, таких, як валеріана аптечна, має і специфічне, як котяча трава, або котяче коріння. Встановлено, що препарати валеріани надають заспокійливе дію на нервову систему, причому кореневища, зібрані восени у фазі плодоношення, ваблять кішок. Вони здалеку по запаху знаходять їх, обнюхують і облизують. При цьому кішки стають спокійнішими, злегка напівсонними, ласкавими.

Подвижні прямостоячі вушні раковини, а також величезну кількість нервових закінчень в слухових нервах наділювали кішку чудовим слухом. Слід враховувати і її здатність уловлювати джерело звуку в ультразвуковому діапазоні, що використовується при полюванні кішок на мишей, а також при спілкуванні котеняти з матір'ю.

Більш оглядовим відчуттям дотику володіє кішка за допомогою волосків. Приємне відчуття викликає у кішки, коли її гладять по шерсті, вона і сама деколи шукає цієї ласки, але якщо погладжувати сильно або проти шерсті, це викликає відчуття незадоволеності і в хід будуть пущені зуби і кігті. Чутливі волоски, розташовані на лапках, дозволяють орієнтуватися в просторі, не натрапляти на різні перешкоди. Кожний спостерігав, як кішка трясе лапкою, наступивши на воду, бруд. Інформацію про це їй підказують лапи. Як вправно кішка розгулює по заборах, суччі дерев. І допомагає їй в цьому відчуття рівноваги, орган якого знаходиться у внутрішньому вусі. У разі падіння кішка здатна так скоректувати положення свого тіла, що приземлиться на лапи. Таку здатність наші вихованці успадковували від своїх предків.

У 15 місяців кішка дорослішає і здібна до розмноження. У старих тварин помітні відповідні ознаки, наприклад випадання зубів, волос і т.д. Таким тваринним може бути 10—14 і навіть 18 років. Тривалість життя у кішки, як правило, від 10 до 12 років, але деякі живуть і до 20 років. Визначити вік кішки важко, оскільки при знаки сточування зубів, зміни кришталика, забарвлення шерсті не так міняються, як у собаки.

У молодої кішки через 4—5 тижнів прорізаються молочні зуби і через 8 тижнів з'являються всі. В 5—6 місяців відбувається зміна молочних зубів, яка закінчується в 9 місяців (мал. 2).

Мал. 2

Молочні зуби кішки включають шість різців, два ікла, у верхній щелепі по три, в нижній щелепі по два премоляра. По Гамбермелю, у кішки різці міняються до 5,5 місяців, ікла — премоляри —4,5, моляри — до 6 місяців. Гемер указує на наступну послідовність зміни зубів у домашньої кішки: спочатку міняються різці, потім ікла, причому зміна зубів нижньої щелепи випереджає за часом зміну зубів верхньої. Між різцями і іклами прорізується перший моляр верхньої щелепи, а далі перший моляр нижньої щелепи. Останніми корінними зубами, які міняються, є третій премоляр верхньої щелепи і четвертий премоляр нижньої щелепи. Доросла кішка має 30 зубів. На верхній і нижній щелепі по шість різців, два ікла, у верхній щелепі по чотири корінні зуби (три премоляра і один моляр), в нижній щелепі по три корінні зуби (два премоляра і один моляр). Кожний третій корінний зуб верхньої і нижньої щелепи найкрупніший.

Нижче наводяться основні біологічні показники кішки.

показник крові:

гемоглобін (в 100 мл), г 8—12

еритроцити, млн/мкл 6—9

лейкоцити, тыс/мкл 8—25

нейтрофільні лейкоцити, % 60

лімфоцити, % 30

швидкість осідання еритроцитів, мм/ч 7—9

швидкість згортання крові, мм/мін 2—3

резервна щелочность, % 40 —50

тривалість вагітності, днів 56—60

кількість потомства 4—6

тривалість життя (в середньому), років 10—12

Британська короткошерста

Британська короткошерста - історія цієї породи налічує близько тисячі років.

Характер британців витриманий, спокійний, ніжний - це ідеальна кішка для будинку. Британці чудово вписуються в сім'ю, стаючи буквально її членом.

Сучасна британська кішка - це гармонійне, середніх або крупних розмірів тварина з добре розвиненим, масивним тілом на міцних, низьких лапах. З могутньою грудною кліткою, круглою головою і короткою товстою шиєю. Належачи до числа природних порід, британці володіють прекрасним здоров'ям. Британці завоювали високу популярність в усьому світі.


 
 

Цікаве

Загрузка...