WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Екологія та поведінка плазунів - Курсова робота

Екологія та поведінка плазунів - Курсова робота

У плазунів захисні пристосування не тільки носять пасивний характер, як у земноводних, але і можуть приймати форму активного захисту.

До пасивних захисних пристосувань відноситься пристосовне забарвлення, що досягає у багатьох видів великої досконалості. Переважаюче число рептилій забарвлене під колір субстрата, на якому вони постійно тримаються. При цьому часто зустрічається забарвлення, що розчленовує, і пристосовне забарвлення очей. Особливої досконалості досягло пристосовне забарвлення у батоговидних змій, геконів і хамелеонів. Останні здобули широку популярність завдяки своїй здатності швидко міняти забарвлення залежно від умов навколишнього середовища. Пристосовне значення має контрастне і яскраве забарвлення багатьох ящірок і змій. При небезпеці такі плазуни виставляють яскраво забарвлену частину тіла напоказ, приймаючи при цьому страхітливі пози. У кобр добре відомі складки шкіри з боків шиї, які змія розширює, повертаючись до супротивника контрастними смугами, або окулярами. Роздувають шию, хоч і не в такому ступені, багато полози і вужі. Агами і круглоголовки відкривають при небезпеці рот і роздувають горловий мішок. Вухата круглоголовка додатково розкриває складки шкіри в кутках рота, які наливаються кров'ю і стають червоно-синіми. Величезних розмірів досягає така складка у австралійської плащеносной ящірки, що приймає при небезпеці відповідну позу. До пасивних способів захисту відноситься панцир черепах, що отримав найбільший розвиток у сухопутних форм, вимушених у зв'язку з рослиноїдним способом життя бути активними велику частину доби.

Активний захист полягає в пристосовній поведінці. Деякі круглоголовки, а із змій ефа, рятуючись від ворога, закопуються в пісок, починаючи швидко переміщати тіло то вліво, то вправо, і як би утопають в нім. Ефа, як і деякі інші змії, якщо не може відразу сховатися, повзе назад, але завдяки особливим рухам тіла створює враження нападу. Ряд рептилій видає застережно страхітливі звуки. Голосно шиплять багато сухопутних черепах. Шиплять майже всі змії, а гримучі змії шелестять роговими кільцями хвоста. Скрипучий звук хвостом видає сцинковий гекон. Більшість круглоголовок і ящура риють на мисливській ділянці велику кількість захисних нір, куди вони ховаються при небезпеці. Нарешті, досить широке розповсюдження має активний захист — напад. Так діють при небезпеці майже всі круглоголовки. Нападає варан, який здатний нанести не тільки значну і довго болящую рану зубами, але і дуже сильний удар хвостом. З ящірок — ядозуби (Heloderma) можуть при укусі викликати важкий стан отруєння у людини.

Отруйні залози — досить часте явище у змій. Для людини отруйними слід рахувати близько 450 видів. Видозмінена слинна залоза, що виділяє отруту, з'являється у ряду видів, що не мають отруйних зубів, наприклад в удавів і вужів. Отрута останніх дуже слабка, але на холоднокровних діє подібно до отрути кобри. Для справжніх отруйних змій характерна поява спеціалізованих зубів. Отруйні зуби по своєму розташуванню можуть бути двох типів: задньоборозні (Opistoglypha) і передньоборозні (Proterog-lypha). У змій із зубами першого типу, наприклад у стрелизмєї або ящерічной змій, отруйні зуби сидять на задньому кінці верхньощелепною кістки і мають борозну для стікання краплі отрути. Ця отрута діє на холоднокровних. У змій із зубами другого типу, наприклад у гадюк, кобри, щитомордника, отруйні зуби сидять на передньому кінці верхньощелепної кістки, сильно збільшені і частіше мають внутрішній канал. Отрута цих змій діє і на теплокровних тварин. На різних тваринах отрута діє по-різному. Так, одна і та ж кількість отрути кобри може убити 10 змій, 25 собак, 60 коней і 300 тис. голубій.

    1. Розмноження

У плазунів як справжніх наземних хребетних тварин розмноження і розвиток відбувається на суші. Що навіть ведуть сповна водний спосіб життя крокодили, морські змії і морські черепахи виходять в період розмноження на сушу.

Розмножуються плазуни статевим способом. Запліднення внутрішнє. Є копулятивні органи (крім гатерії). Більшість плазунів стають статевозрілими на 2-му році життя, гадюки - на 5-му, а крокодили - на 8-10-му. Першими починають розмножуватись старіші за віком тварини. Частина плазунів має індивідуальні ділянки, з яких проганяє тварин іншої статі. У таких тварин добре розвинений статевий диморфізм, який особливо чітко виявляється в період розмноження. Наприклад, у самців зеленої ящірки пляма на горлі і боках шиї стає яскраво-блакитною. У деяких плазунів відмінність у забарвленні між статями виявляється лише в період розмноження (у самців зеленочеревої ящірки замість бурувато-коричневого кольору верхньої частини тіла з'являється зелений). У період розмноження в тварин змінюється також і поведінка. Вони стають агресивнішими, демонструють своє забарвлення, набирають певних поз. Деякі плазуни в цей час тримаються групами, збираючись у клубки (змії).

Ті, що всього плазують відкладають декілька десятків яєць в рік, тобто значно менше, ніж земноводні. Менша плодючість рептилій пов'язана з досконалішою будовою яйця. У тих місцях, де багато тваринних, поїдаючих яйця, кладки охороняються батьками (крокодили, кобри, деякі удави і ін.). У пітонів, що обвивають кладку своїм тілом, спостерігаються явища "насиджування"; при цьому температура тіла змії піднімається на 2—4°С вище за температуру навколишнього повітря. Серед плазунів досить широко розвинене живонародження. Воно зустрічається лише у форм з м'якими яєчними оболонками, завдяки яким яйця зберігають можливість водного обміну з середовищем. У черепах і крокодилів, яйця яких володіють розвиненою білковою оболонкою і шкаралупою, живонародження не спостерігається.

Більшість плазунів відкладає яйця. Придбання плазунами здатності розмножуватися на суші шляхом відкладання крупних яєць, одягнених щільною оболонкою, звільнило їх від необхідності повертатися у водоймище — вони стали сповна наземними тваринами. Кількість яєць в одній кладці буває різною залежно від виду: каспійський гекон відкладає 1-2 яйця, середземноморський (кримський) - 2, жовточеревий полоз - 9-11, прудка ящірка - до 12, болотна черепаха- до 16, алігатор - 20-60, нільський крокодил - 25-95, морські черепахи (зелена, бісса) - до 590 яєць. Кількість яєць у кладці залежить і від віку тварини. Молоді і відносно старі тварини відкладають меншу кількість яєць, ніж тварини середнього віку. Більшість плазунів відкладає великі яйця з міцними оболонками. У деяких вони навіть покриті вапняковою шкаралупою. Яйця відкладають у грунт, у гниючі рослинні рештки, а вужі - часто в гній. Інкубація яєць триває різний строк, що залежить від температури навколишнього середовища та від певного виду плазуна. Так, у гюрзи - 38-42 дні, у прудкої ящірки - близько 60 днів, в алігатора - 63-90 днів, у галапагоської черепахи-180-210 днів. Розвиток відбувається, як і в усіх амніот, тобто без личинкової стадії.

Для деяких плазунів характерне живородіння. На першому етапі цього процесу - запліднене яйце затримується в яйцепроводі на кілька днів. Тварина відкладає яйця, в яких ембріон вже частково розвинений. Наприклад, у звичайного вужа затримка іноді становить 30 днів, і відкладені яйця мають наполовину сформованого ембріона.

Другий етап цього процесу - яйцеживородіння (живородяща ящірка, веретільниця, мідянка), тобто затримка яєць аж до моменту вилуплення малят.

У звичайної гадюки та деяких сцинків, ящірок волокнисті оболонки яйця редукуються і хоріон безпосередньо прилягає до яйцепроводу. У хоріоні є виступи, що вростають у стінки яйцепроводу. Таким чином, живлення і обмін речовин значною мірою відбувається за рахунок материнського організму. Подібно до гадюк відбувається живородіння і в морських змій, тобто зародок у них зв'язаний з материнським організмом тонкими кровоносними судинами (примітивною плацентою).

Народжується різна кількість малят: у кавказького щитомордника- 5-6, степової гадюки - 8-10, у звичайної гадюки-8-12.

1.6 Значення плазунів

Плазуни відіграють істотну роль в біоценозах, оскільки живляться різними тваринами і самі є кормовою базою для хребетних тварин. Є рослинноїдні плазуни (черепахи, деякі ігуани).

Серед плазунів багато видів змій, отрута яких небезпечна для тварин. Для людини і сільськогосподарських тварин небезпечними є 250 видів змій. На земній кулі від укусів змій щороку вмирає кілька тисяч чоловік.

Проте, отруту змій широко використовують у медицині. У нашій країні в Ташкенті, Фрунзе, Бадхизі, Баку, під Москвою створено серпентарії, де утримують змій: кобр і гюрз. Отруту беруть за допомогою спеціального електроприладу, її можна зберігати у висушеному вигляді до 20 років. Середній вихід отрути від однієї кобри за одне отрутовзяття становить 0,33 мл, а в сухому вигляді - 70,14 мг, за все життя тварини - 2,23 мл, або 527,77 мг. Останнім часом у Бадхизькому серпентарії більшість гюрз і кобр живуть на волі, і від них лише в літній період беруть отруту.


 
 

Цікаве

Загрузка...