WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Догляд, збереження та перевезення собак. Особливості поведінки собак - Курсова робота

Догляд, збереження та перевезення собак. Особливості поведінки собак - Курсова робота

Догляд, збереження та перевезення собак

Догляд за службовими собаками, їх збереження

Догляд за службовими собаками включає такі зоогігієнічні заходи: щоденний огляд, вигулювання (моціон), чищення, миття, купання, захист собак від мух, кліщів, бліх тощо.

Щоденний огляд собак проводиться під час їх, догляду, перед і після використання у службі. Під час щоденного огляду увага звертається на загальний стан собаки, вгодованість, стан очей, вух, ротової порожнини, носа, лап, волосяного покриву тощо. У собак оглядаються: очі та їх слизова оболонка, за станом яких можна судити у відповідній мірі про стан їх здоров'я загалом; вуха – на наявність кліщів, вушної сірки та невеликих чужорідних предметів; ротова порожнина – щодо стану зубів та наявності чужорідних предметів між ними; ніс – на наявність виділень різного роду та стан вологості мочки носу; лапи – стан подушечок (наявність ран, чужорідних тіл у них тощо) і кігтів; волосяний покрив – загальний стан, наявність блиску, випадання волосся, ураження шкірними паразитами тощо; пульс – нормальний пульс у дорослого собаки має частоту 70–120 ударів на хвилину (підрахування пульсу проводиться на стегновій артерії внутрішньої поверхні стегна або безпосередньо за поштовхами серцевого м'яза на грудній клітці позаду лівої лопатки).

У разі виявлення під час огляду собаки ознак його захворювання кінолог повинен негайно доповісти про це безпосередньому начальнику, а останній – начальнику підрозділу й у службу ветеринарної медицини.

Вигулювання собак (моціон) проводиться 2–3 рази на добу в час установлений розпорядком дня. Тривалість кожного вигулювання має бути не менше 15–20 хвилин.

Щоденні прогулянки з собакою обов`язкові. Рухи вкрай необхідні для їх здоров`я. Вони покращують обмін речовин, сприяють хорошому апетиту й посилюють кровообіг. Вигулювання, вільний рух необхідні як молодим, так і дорослим собаками. Здавна визнано, що рух є найкращим способом попередження багатьох захворювань. Моціон сприяє загартуванню організму та підвищенню його стійкості до захворювань.

Під час групового вигулювання собак кожному спеціалісту визначається окрема ділянка місцевості. Собаки вигулюються на довгому поводі або без повода, а найбільш агресивні – у намордниках. Під час прогулянок кінолог дає змогу собаці побігати, пострибати, пограти та стежить, щоб він не їв знайдений корм, харчові залишки тощо.

Чищення собак проводиться для видалення зі шкірного покриву відмерлих клітин шкіри, уламків волосся, пилу та бруду. Чищення проводиться 1–2 рази на добу (ранком та (або) ввечері), між вигулюванням та годівлею собак. Якщо собака забруднився, він піддається додатковому чищенню.

Інвентар для чищення собак призначений для догляду за кожним собакою і закріплюється індивідуально. В інвентар для чищення собак входять: гребінь, щітки, скребниця, суконка, чиста біла ганчірка.

Щітки застосовуються волосяні, з достатньо щільним і пружним волоссям. Над спинкою щітки закріплений ремінець, у котрий просувається рука для тримання.

Гребінець можна застосовувати алюмінієвий, пластмасовий, дерев`яний, з рідкими закругленими зубами.

Скребниця використовується звичайно кінська.

Чиста ганчірка застосовується розміром 10х10 см із білої бавовняної тканини. В якості суконки застосовується шматок грубого сукна розміром 20х40 см.

Гребінь служить для розчісування шерсті, щітка – для чищення шерсті та шкіри, скребниця – для чищення щітки в міру її забруднення (волоссям, лупою, пилом тощо) під час чищення, суконка – для протирання та пригладжування шерсті після чищення, а чиста ганчірка – для протирання очей, вушних раковин.

Інвентар для чищення собаки необхідно підтримувати в суворій чистоті, а також один раз на місяць піддавати профілактичні дезінфекції.

Кожен предмет інвентарю маркується номером вольєра собаки, за яким він закріплений. Інвентар для чищення собак зберігається у спеціальних шафах.

Чищення собак проводиться для видалення зі шкірного покриву відмерлих клітин верхнього шару шкіри, уламків волосся, пилу та бруду. Чищення оберігає собак від різноманітних шкірних захворювань, оскільки забруднена шкіра є сприятливим поживним середовищем для хвороботворної мікрофлори. У той же час пил, бруд, лупа, випале волосся, шкірні виділення накопичуються на шкірі, порушуючи правильне регулювання тепловіддачі. Здорова, неушкоджена шкіра є надійним захисником організму від проникнення в неї різноманітних патогенних мікробів. Легке подразнення нервових закінчень шкіри, що відбувається під час чищення посилює приплив крові, що призводить до загального покращення життєдіяльності організму, підвищує працездатність собаки.

Чищення проводять поза приміщенням, на чистому повітрі.

Перед чищенням собака ставиться на коротку припону. Кінолог проводить щоденний огляд і приступає до чищення собаки в такій послідовності: спочатку шерсть розчісується гребенем та чиститься щіткою, потім волос протирається та пригладжується вологою суконкою і в кінці за необхідності протираються очі, вуха, статеві органи й анальний отвір чистою ганчіркою чи ваткою.

Техніка чищення. Кінолог стає зліва від собаки і розчісує його шерсть гребенем. Робиться це за напрямком росту волосся, інакше можна спричинити собаці біль чи подряпати шкіру, до чого собака дуже чутливий. Розчісування волосяного покриву починають з голови, потім переходять послідовно на шию, тулуб, хвіст та кінцівки. У собак, що мають густий підшерсток, необхідно стежити за тим, щоб при розчісуванні він не видирався. Сплутану та зваляну шерсть у довгошерстих собак перед її розчісуванням слід ретельно розібрати руками, а у складних випадках – розмити теплою водою з милом. Якщо ж ці заходи не допомагають, необхідно обережно підстригти зваляні та сплутані місця уздовж росту волосся.

Після розчісування волосся переходять до чищення його та шкіри щіткою в тій же послідовності, що й при розчісуванні гребенем, з тою лише різницею, що при чищенні щіткою слід водити не тільки в напрямку волосся, але і проти. Починають чищення з лівого боку, потім переходять на правий, при цьому щітку тримають у правій руці, а скребницю – в лівій. Спочатку щіткою роблять 2–3 змахи з великим натисканням по шерсті, а потім 1–2 проти шерсті.

Після 3–5 таких комплексних рухів щітку (при чищенні пил, лупа, волосся поступово забруднюють щітку) в стороні від собаки очищують скребницею, а скребницю в міру забруднення періодично очищають легким постукуванням об невеликий спеціальний дерев`яний брусок чи собаков'язь (стовпчик для прив`язування і чищення собаки).

При чищенні необхідно звертати увагу на ті місця, котрі собака не може чистити сам (голова, шия тощо). Якщо собака сильно забруднений, то попередньо його чистять джмутом із соломи чи сіна, а потім щіткою. Не можна з цією метою використовувати скребницю, оскільки це викликає подразнення шкіри і може призвести до її захворювання.

Після чищення щіткою шерсть чистять вологою суконкою так же, як і щіткою, для чого її попередньо змочують у воді й добре вижимають, щоб вона була злегка волога. У міру забруднення суконку миють у воді й вижимають. По закінченні чищення суконкою пригладжують волосся у їх природному напрямку, після чого шерсть стає гладкою та лискучою. Очі та вуха обережно протирають чистою білою ганчіркою чи ватою.

Сильно збудливих, агресивних та боязких собак привчають до чищення поступово, спочатку просто погладжуючи собаку щіткою чи рукою і тільки в міру звикання собаки приступають до його чищення. Якщо собака злий і не дає себе чистити, то перед чищенням на нього надягають намордник.

Особливої обережності слід дотримувати при чищенні собак у період линяння (осіннього та весняного), коли шкіра собаки дуже чутлива. Прагнення скоротити період линяння за допомогою насильного видалення шерсті, що змінюється, недопустиме, оскільки це може призвести до захворювання шкіри. Не можна чистити собаку одразу після роботи (використання в охороні кордону, тренування тощо) та годування.

У собак світлого забарвлення на суглобах кінцівок іноді утворюються жовті плями від лежання на забрудненому місці. Ці плями видаляються обережним замивання теплою водою з милом.

По закінченні чищення інвентар очищається від пилу і кладеться на місце в шафу, а на місці чищення проводиться ретельне прибирання.

Миття собак у літню пору проводиться двічі на місяць на відкритих і захищених від вітру та пилу місцях, а зимою один раз на 2–3 місяці в теплих приміщеннях, де є можливість обсохнути. Вода має бути теплою (приблизно 35–40 градусів). Для миття собак використовується спеціальний шампунь або мило. Зимою після миття собаку витирають чистою сухою ганчіркою і до повного висихання тримають у теплому приміщенні. Улітку після миття собаку слід лише поводити на поводі до повного обсихання.

Миття собак також є корисною фізіологічною процедурою, оскільки при чищенні щіткою чи суконкою не можна добитися повного видалення пилу, лупи та виділень сальних залоз. Частота миття залежить від пори року й умов, у котрих собак утримується та застосовується у службі з охорони кордону. Узимку, коли немає пилу, собак достатньо мити один раз на 2–3 місяці. Улітку, коли пилу більше, собаку миють кожен місяць, а в жаркі, сухі, пильні місяці – 2 рази на місяць. Разом з тим установлено, що більш часте миття може викликати в собаки надмірну сухість волосся, їх ламкість, розрихлення епідермісу шкіри та різні шкірні захворювання.


 
 

Цікаве

Загрузка...