WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Український ринок карткових розрахунків, зокрема фізичних осіб, визначення основних проблем, що склалися та шляхів їх вирішення, аналіз перспектив роз - Реферат

Український ринок карткових розрахунків, зокрема фізичних осіб, визначення основних проблем, що склалися та шляхів їх вирішення, аналіз перспектив роз - Реферат

процесинговому центрі. Доступ до рахунку клієнт має тільки за допомогою картки, а час від моменту внесення коштів на рахунок клієнта до моменту їх надходження в базу даних процесингового центру становить декілька годин. Тобто банк отримує інформацію про проведені за день операції лише після його завершення і дебетує рахунок клієнта за підсумком всіх здійснених за день трансакцій.
При взаємодії банку з процесинговим центром в режимі оn-Ііnе банк устатковується спеціальним обладнанням та програмним забезпеченням і підключається до мереж передачі даних або з'єднується з процесинговим центром виділеним каналом. Банк самостійно веде базу даних карток, рахунків та лімітів і виконує процес авторизації платежів. У цьому випадку банк має можливість керувати рахунками клієнтів і здійснювати їх дебетування в режимі реального часу. Крім того, банк оперативно може виконувати блокування карток і рахунків. Банк-еквайр може взаємодіяти з процесинговою компанією також у двох режимах: оff-lіnе і оn-lіnе.
Порядок обліку банками України операцій з використанням платіжних карток внутрішньодержавних та міжнародних платіжних систем під час здійснення оплати вартості товарів і послуг, проведення операцій через банківські автомати самообслуговування (банкомати), через касу банку за допомогою платіжних терміналів та іншого обладнання, під час фінансових розрахунків між членами міжнародних платіжних систем регулюють Правила бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток у банках України.
Банки самостійно розробляють порядок бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карток з урахуванням особливостей внутрішньобанківської платіжної системи, дотримуючись основних принципів бухгалтерського обліку, визначених вище згаданими Правилами та положеннями внутрішньої платіжної системи.
Бухгалтерський облік операцій з використанням платіжних карток здійснюється на підставі первинних документів, визначених Положенням про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням та іншими нормативно-правовими актами Національного банку України та згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку банків.
Для зарахування коштів під час емісії платіжних карток у банку-емітенті клієнту-фізичній особі відкривають картковий рахунок для фізичних осіб - на балансовому рахунку 2625. Для обліку коштів за операціями фізичних осіб з використанням наперед оплачених платіжних карток банк відкриває картрахунок для всіх емітованих ним наперед оплачених платіжних карток на балансовому рахунку 2625.
Унесення, перерахування або поповнення коштів на картрахунки фізичної особи може виконуватися за рахунок унесення готівкових коштів через банкомат, касу банку-емітента, банку, що працює за агентською угодою, іншого банку шляхом переказу коштів із своїх поточних або депозитних рахунків, а також з рахунків інших осіб за їх дорученням. Унесення (поповнення) коштів на картрахунки може здійснюватися через банк-агент як у національній, так і в іноземній валюті.
2.2. Приклад з відображення в бухгалтерському обліку операцій з використанням платіжних карток під час видачі готівки з банкомата та сплати і розподілу комісійних
Держатель платіжної картки одержав готівку з банкомата банку-еквайра із застосуванням платіжної картки в розмірі 100 грн. Комісія за видачу готівки банком-еквайром становить 1,5 грн., вартість авторизації, що здійснюється процесинговим центром - 0,5 грн. Крім того, банк-емітент установлює комісійні в розмірі 1 грн. за одержання готівки в банкоматі іншого банку-еквайра.
Розрахунки здійснюються через розрахунковий банк за кліринговою схемою на умовах договірного списання.
Згідно з інформацією з процесингового центру здійснюються такі проводки:
1. У розрахунковому банку:
Списання коштів з коррахунку банка-емітента в сумі клірингових вимог
Дебет - 1600 (Кореспондентські рахунки інших банків) Кредит - 3705 (Клірингові рахунки за розрахунками платіжними картками)
102 грн.
Зарахування суми комісійних процесинговому центру
Дебет - 3705 (Клірингові рахунки за розрахунками платіжними картками); Кредит - 1600 (Кореспондентські рахунки інших банків), 2600 (Поточні рахунки суб'єктів господарської діяльності)
0,5 грн.
Зарахування коштів на коррахунок банку-еквайра
Дебет - 3705 (Клірингові рахунки за розрахунками платіжними картками) Кредит - 1600 (Кореспондентські рахунки інших банків)
101,5 грн.
2. У банку-емітенті:
Списання суми клірингових вимог
Дебет - 2924 (Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками) Кредит - 1500 (Кореспондентські рахунки, які відкриті в інших банках)
102 грн.
Списання з картрахунків держателів платіжних карток на суму авторизації
Дебет - 2605 (Кошти суб'єктів господарської діяльності для розрахунків платіжними картками), 2625 (Кошти фізичних осіб для розрахунків платіжними картками) Кредит - 2924(Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками)
102 грн.
Зарахування комісійних банку
Дебет - 2605 (Кошти суб'єктів господарської діяльності для розрахунків платіжними картками), 2625 (Кошти фізичних осіб для розрахунків платіжними картками); Кредит - 6110 (Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів)
1 грн.
3. У банку-еквайрі:
Видача готівки держателю платіжної картки
Дебет - 2920 (Транзитний рахунок за операціями, здійсненими платіжними картками через банкомат); Кредит - 1004 (Банкноти та монети в банкоматах)
100 грн.
Зарахування коштів на коррахунок на суму клірингу
Дебет - 1500 (Кореспондентські рахунки, які відкриті в інших банках) Кредит - 2924 (Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками)
101,5 грн.
Зарахування грошового покриття та комісійних на відповідні рахунки
Дебет -2924 (Транзитний рахунок за операціями з платіжними картками) 101,5 грн. Кредит - 2920 (Транзитний рахунок за операціями, здійсненими платіжними картками через банкомат); - 100 грн.;
Кредит - 6110 (Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів) - 1,5 грн.
РОЗДІЛ 3
Напрямки поліпшення системи розрахунків платіжними
картками в Україні
3.1. Перспективи розвитку ринку кредитних карток
Як вже зазначалось вище, деякі карткові програми які потерпіли крах через те, що була відсутня розгалужена система прийому карток до оплати у відділеннях банку та в торговій мережі. Саме наявність розгалуженої системи відділень та багатої клієнтури в штаті Каліфорнія дозволила розвиватись карткам "БанкАмерикард", що випускались Бенк оф Америка.
Саме з цих міркувань розповсюдження карток системи VISA та Europay найбільш доцільно при взаємодії з іншими країнами, тобто обслуговування іноземців в Україні та українських громадян за кордоном. Для цього необхідно направити роботу на залучення торгових підприємств до прийому карток в оплату послуг чи товарів. Ситуація, що склалася на ринку карткових розрахунків в Україні поки що далека від "ідеальної" - як правило, точки, що приймають банківські пластикові картки є "дорогими" для пересічного громадянина України, а з іншого боку, для решти споживчої торгівлі країни є "дорогою" така система

 
 

Цікаве

Загрузка...