WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Механізм розрахунків у зовнішньоторгових операціях - Реферат

Механізм розрахунків у зовнішньоторгових операціях - Реферат


Реферат з банківської справи
Механізм розрахунків у зовнішньоторгових операціях
План
1. Способи платежу.
2. Засоби платежу.
3. Форми платежу.
Л-ра: [8, с.242-262].
Сьогодні у зовнішньоторгових операціях (ЗТО) діє ціла система способів, засобів і форм платежів, що створюють цілісний, гнучкий і динамічний механізм розрахунків.
1
Способи платежу залежать від механізму оплати товару по відношенню до моменту його фактичної доставки. У ЗТО існує три способи платежу: платіж готівкою, авансовий платіж і платіж у кредит.
Платіж готівкою (ПГ) у міжнародному платіжному обороті не означає, що розрахун ки ведуться наявними грошовими знаками. Вони практично тут не застосовується. У цьому разі поняття "готівковий платіж" використовується як протиставлення авансовому та кредитному способам платежу. ПГ проводиться, якщо дотримано таких умов: імпортер одержав від експортера повідомлення про готовність товару до відвантаження; іпортер отримав телеграфне повідомлення про закінчення повантаження товару; імпортер одержав комплект документів, передбачених у контракті; імпортер одержав комплект документів, передбачених у контракті; імпортер отримав комплект документів і право відстрочки оплати на кілька годин чи днів, якщо перед цим імпортер надав банківську гарантію, що він заплатить проти прийому товару. Для експортера найвигіднішою буде перша умова, а для імпортера - остання. ПГ здійснюється через банк за угодами типу "спот" до чи після передачі продавцем товаророзпорядчих документів або самого товару покупцеві.
Авансовий платіж (АП) передбачає виплату покупцем обумовлених у контракті сум до передачі товаророзпорядчих документів і самого товару у розпорядження покупця, а найчастіше під час і навіть до виконання замовлення.
АП відіграє подвійну роль. З одного боку, авансом імпортер кредитує експортера, з іншого - забезпечує виконання зобов'язань, взятих імпортером за контрактом, і, якщо після виконання замовлення покупець відмовляється від приймання замовленого товару, то експортер може використати аванс для відшкодування своїх збитків.
Аванс у товарній формі передбачає надання замовником-імпортером сировини і комплектуючих, необхідних для виконання замовлення (давальна сировина). Аванс у грошовій формівизначається у процентах від контрактної вартості замовлення.
Розмір авнсу залежить від цілей авансу, характеру і новизни товару, його вартості, строку виготовлення тощо.найчастіше аванс складає 15-20% від вартості замовлення і виплачується після підписання контракту. Покупець, виплачуюючи аванс, вимагає від продавця банківської гарантії на випадок, коли експортер не виконає умов замовлення, або в контракті робиться застереження, що у разі невиконання експортером своїх контрактних зобов'язань аванс повертається імпортеру у повному розмірі. У міжнародній торгівлі аванси прийнято давати солідним фірмам.
Платіж у кредит передбачає, що покупець оплачує суму, обумовлену у контракті через якийсь час після поставки товару. Таким чином, продавець надає покупцеві комерційний (товарний) кредит. Оскільки одна фірма дає кредит іншій, такий кредит називається ще й фірмовим товарним кредитом.
Межа кредиту не перевищує 10% від капіталу покупця. Кредит дається не на всю суму контракту, а на 80-85%, а решту покупець оплачує авансом. За термінами комерційні кредити поділяються на короткострокові (більше 1 р.), середньострокові (1-5 р.) та довгострокові (5-10 р. і більше). Серед способів запобігання неплатежу чи затримці платежу основними є гарантійні листи першокласних банків, векселі, банківський акцепт і аваль векселів, аваль чеків. Гарантії бувають платіжні (захищають інтереси продавця) та договірні (захищають інтереси покупця).
2
Поширення у ЗТ комерційного кредиту зумовлює використання кредитних засобів платежу - чеків та векселів.
Чек - це безумовна пропозиція чекодавця платнику здійснити платіж вказаної на чекові грошової суми чекодержателеві готівкою чи перерахуванням грошей на рахунок власника чека у банку. Чек зручний для розрахунків тоді, коли платник боїться віддати гроші до того, як отримає товар, а постачальник не хоче передати товар для одержання гарантій платежу. Використання чека дозволяє економити витрати на обіг дійсних грошей і прискорює платежі.
Рис. 1. Механізм розрахунків чеками
4. Цінності, роботи, послуги.
5. Чек
6. Реєстр 2. Заява на
чеків для 1. Платне доручен- отримання 3.Чекова
оплати ня для депонуван- книжки книжка.
7. Вимога на оплату ня коштів
8. Перерахування коштів
Депонування коштів
Чеки, що виписуються клієнтом банку, видаються у межах суми, що є на його поточному та інших рахунках, включаючи суми, які надійшли на ці рахунки у результаті надання банками кредиту. Чек виписується на спеціальному бланкові, який видає чекодавцю банк.
Текст чека повинен містити такі основні елементи:
1. Найменування "чек" (мовою на якій написаний чек).
2. Просте і нічим не обумовлене розпорядження платнику сплатити вказану на чекові суму (прописом).
3. Найменування платника, яким є банк, де чекодавець має свій поточний та ін. рахунки.
4. Місце платежу, яке переважно збігається з місцем розташування банку-платника.
5. Дата і місце складання (виписування) чека.
6. Підпис чекодавця.
Ніякі поправки чи виправлення на чекові не допускаються. Відсутність у ньому якогось із перелічених елементів позбавляє цей документ сили чека (див. зразок чека 1). Строк подання чека до оплати у країні його видачі рівний 8-и дням, у платіжному обороті між країнами Зх. і Сх.Європи, та Середньомор'я - 20-дням, а в міжконтинентальному платіжному обороті - 70-дням.
Чек може передаватися однією особою іншій шляхом внесення у нього передавального надпису (індосаменту). Індосамент здійснюється на зворотньому боці чека і підписується особою, котра зробила цей напис (індосантом). Умови передачі чека від однієї особи до іншої визначають вид чека та характер використання в обігу як засобу платежу.
Розрізняють такі види чеків:
1. Іменний, або на користь певної особи. Тут передача чека здійснюється шляхом передавального надпису зі застереженням "Не наказу", завіреним у нотаріальному порядку (див. зразок

 
 

Цікаве

Загрузка...