WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Роль НБУ на ринку державних цінних паперів - Дипломна робота

Роль НБУ на ринку державних цінних паперів - Дипломна робота

угод на загальну суму 2797.5 млн. грн. менше, ніж у минулому році, 97.0 млн. грн.
Як і в минулому році, упродовж 2000 року основний обсяг угод з державними цінними паперами приходився на позабіржовий вторинний ринок. За 2000 рік загальний обсяг операцій на цьому сегменті ринку ОВДП становив 2236.0 млн.грн., що на 534.0 млн. грн. Одночасно зросли обсяги операцій з державними цінними паперами на вторинному біржовому ринку. Протягом поточного року на фондовій секції Української міжбанківської валютної біржі укладено угод з купівлі та продажу ОВДП на загальну суму 561.5 млн.грн., тобто на 437 млн грн. більше ніж у 1999 році..
Значно зменшились у звітному році обсяги кредитів, наданих під заставу держаних цінних паперів, включаючи операції репо.
Збільшилися обсяги операцій з купівлі та продажу ОВДП на біржових торгах, а саме: у першому півріччі 2001 року укладено угод на суму 716.9 млн.грн. більше, ніж у 2000 році за цілий рік.
У 2000 році не вдалося відновити обсяги вторинного ринку 1999 року. Сумарний оборот вторинних торгів з державними цінними паперами в 2000 році дорівнював 2,8 млрд.грн., що порівняно з 1999 роком менше на 3,4 %.
У грудні 2001 року операції на вторинному ринку з розміщення облігацій внутрішньої державної позики проводилися тільки на позабіржовому ринку.
Обсяг кредитів, наданих під заставу державних цінних паперів, включаючи операції НБУ з рефінансування та міжбанківського кредитування за 2001 рік становить 11941.6 млн.грн., що по відношенню до 2000 року більше на 8422.1 млн. гривень. ( додаток 4)
У першому півріччі 2001 року Національним банком України як генеральним агентом з обслуговування, розміщення та погашення державних облігацій проведено 48 аукціонів з первинного розміщення ОВДП, реалізовано ОВДП за номіналом 1000 грн. У результаті цього до бюджету надійшло коштів на суму 460.6 млн. грн.
Слід зазначити, що в грудні 2002 року на ринку державних цінних паперів відбулися різкі зміни. Обсяги реалізації держоблігацій і платежі до бюджету були найбільшими з початку поточного року. На проведених аукціонах 25 первинного розміщення ОВДП реалізовано державних облігацій на суму 1313.0 млн.грн. Проти лютого поточного року обсяг розміщення облігацій збільшився на 1282 млн. грн. У результаті до державного бюджету залучено коштів на загальну суму млн. грн., що на 1278.8 млн.грн., ніж у попередньому місяці, а порівняно з січнем 2002 року ця сума зменшилася на 1258.3 млн. грн. Зазнала змін також структура випуску облігацій внутрішньої державної позики за строками. У червні 2000 року поновлено розміщення ОВДП з терміном погашення 28 днів, хоча їх частка у загальному обсязі реалізованих облігацій була незначною. Відбулося значне збільшення обсягів розміщення ОВДП зі строками обігу 63 та 182 місяців. Одночасно зменшився попит на державні облігації з терміном погашення 91 день.
У 2002 на первинних аукціонах спостерігалося певне зменшення рівня дохідності всіх типів ОВДП, а саме: їх рівень у середньому на 5,4 процентного пункта і становив 10.81 %, проти 15.69 % річних у 2001 році. Середній рівень дохідності за державними облігаціями зі строком обігу 91 день становив 7.5 % річних.
Залежно від строку обігу середньозважена дохідність за державними цінними паперами падала таким чином: строком на 91 день на - 2,27 процентного пункта і становила 5.23 %, строком на 182 дні - на 4.4 процентного пункта і дорівнювала 10.2 %, терміном на 273 дні - на 6.2 процентного пункта і становила 8.60 %, строком на 365 - на 7.4 процентного пункта і дорівнювала 12.76 % річних.
З початку 2000 року фінансовий ринок України відчуває труднощі, пов'язані з управлінням державним боргом. Це накладає відбиток на розвиток подій на всіх сегментах ринку.
На фондовому ринку України, схоже, настає переломний момент, пов'язаний із рішенням МВФ щодо виділення позики уряду України в рамках програми розширеного кредитування. Вочевидь, учасники ринку вірять у позитивне вирішення цього питання. У цей же період спостерігалося зростання котирувань акцій у Позабіржовій фондовій торговельній системі (ПФТС).
Необхідно зазначити, що Кабміну так і не вдалося провести через Верховну Раду законопроекти щодо скасування податку з доходу за держоблігаціями. Таким чином, уряд не зміг бодай частково збільшити привабливість ОВДП, хоча йому вкрай необхідно залучити кошти до бюджету. Вочевидь, для вирішення основних бюджетних проблем (фінансування дефіциту бюджету, запобігання фінансовій кризі) варіантів небагато. Або вдасться отримати кредит від МВФ, або доведеться виходити із запозиченнями на відкритий ринок. Поки вдасться залучити зовнішні кредити, термінові потреби (погашення боргів за ОВДП і соціальними виплатами) вирішуватимуться за рахунок усе того ж ринку ОВДП. Тобто залучати коштів доведеться не менше, ніж виплачувати. Враховуючи високий рівень дохідності даних інструментів, ситуація навряд чи влаштовуватиме Мінфін, отже вихід на міжнародні ринки капіталів слід буде здійснити якнайшвидше.
Аналізуючи показники розміщення ОВДП за останні місяці, слід зауважити, що рівень дохідності зазначених цінних паперів зменшився (додаток 5).
Отже, фондовий ринок живе очікуванням надходжень до бюджету України. Можна передбачати стабілізацію цього ринку, яка має проявитись у зростанні котирувань цінних паперів і зниженні дохідності держоблігацій. Та не слід забувати, що на його стан впливає не лише довіра до уряду країни, а й фундаментальні фактори. Щодо цього яскравим прикладом є та ж Росія. Зрозуміло, що надання зазначеної вище позики додало впевненості інвесторам та відразу стабілізувало ринок - фондові індекси "підскочили", дохідність ГКО впала. Але більшість аналітиків фондового ринку вказувала на відсутність фундаментальних факторів, які сприяли б зростанню в економіці. І це позначилося на індикаторах фондового ринку відразу ж після ейфорії від "кредитного тріумфу". В підсумку котирування цінних паперів знову знизилось, а дохідність ГКО - стала зростати.
Розділ 3. Роль Національного банку України на вторинному ринку державних цінних паперів.
3.1. Операції Національного банку України на фондовому ринку як інструмент грошово-кредитної політики.
Національний банк України проводить виважену монетарну політику, що спрямована на підтримку купівельної спроможності гривні, стабілізацію фінансових ринків та підтримку банківської системи країни. Досягнення головної стратегічної мети грошово-кредитної політики здійснюється шляхом визначення та контролю основних монетарних показників, які безпосередньо впливають на кон'юнктуру грошово-кредитного ринку, темпи інфляції та розвиток економіки в цілому, тобто монетарну базу, чисту внутрішні активи, грошову масу. Механізми та інструменти, за допомогою яких Національний банк України забезпечує виконання покладених на нього функцій такі:

 
 

Цікаве

Загрузка...