WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Роль НБУ на ринку державних цінних паперів - Дипломна робота

Роль НБУ на ринку державних цінних паперів - Дипломна робота

України. Цей процес порушив найбільш ліквідну ланку фондового ринку нашої держави - ринок державних цінних паперів. Деяка кількість іноземних інвесторів після Азіатської кризи спробувала "скинути" з мінімальним прибутком для себе облігації внутрішньої державної позики, які знаходились у їх власності та отримані кошти конвертувати та вивести за межі України. Це призвело до значної пропозиції на вторинному ринку державних цінних паперів і, як наслідок, до стрімкого падіння ціни пропозиції. У зв'язку із цим значно збільшився попит на іноземну валюту, що призвело до зменшення курсу гривні. Значна пропозиція на вторинному ринку державних цінних паперів дала змогу задовольнити потреби в облігаціях внутрішньої державної позики для тих, хто хотів їх придбати. Це значно скоротило попит при первинному розміщенні ОВДП та підвищило дохідність. Національний банк України був змушений піти на дуже жорсткі міри, щоб не допустити девальвації гривні, але ці міри не могли дати миттєвих наслідків.
Негативно вплинуло на ринок державних цінних паперів прийняття Верховною Радою України у грудні 1997 року змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Цими доповненнями було введено оподаткування прибутку іноземних інвесторів за операціями здержавними цінними паперами...
У таких умовах почався 2000 рік, на початку якого перед Національним банком стояло завдання стабілізувати курс гривні, а перед Міністерством фінансів України - пожвавити зацікавленість на ринку внутрішніх позик та почати розміщення боргових зобов'язань на міжнародних ринках капіталу.
Законом України про бюджет України на 2002 рік передбачено спрямувати на покриття дефіциту Державного бюджету України на 2002 рік надходження із джерел внутрішнього фінансування у сумі 1,130,723 тис. гривень та із джерел зовнішнього фінансування - 2,250,000 тис. гривень. Таким чином передбачено, що більша частина дефіциту бюджету буде покриватися за рахунок зовнішніх запозичень. Доля внутрішніх запозичень повинна 2002 році дорівнювати 1,1% від валового внутрішнього продукту.
Слід зазначити, що, значно зменшитись доля внутрішніх запозичень. Для досягнення цієї мети Міністерство фінансів у 2002 році повинно буде залучати щомісячно меншу суму коштів, ніж спрямовувати на погашення державних цінних паперів. Така ситуація є цілком позитивною для подальшого розвитку ринку державних цінних паперів і призведе до збільшення конкуренції на ньому, а також до зменшення обслуговування державного боргу з боку Держави.
У січні-листопаді 2002 року Національним банком було проведено 127 аукціонів з первинного розміщення дисконтних ОВДП на загальну суму 1634.9 млн. грн і Державного бюджету залучено коштів на суму 1540.5 млн.грн., що вдвічі більше порівняно з 2001 роком. Середньозважена дохідність розміщених державних облігацій становила 12.38 %.
Графік №1. Динаміка обсягів залучених коштів і рівня дохідності за облігаціями внутрішньої державної позики.
Варто зазначити, що за недостатністю попиту зі сторони інвесторів Міністерство фінансів продовжувало збільшувати дохідність за державними цінними паперами.
У цей період значно активізувалась торгівля ОВДП на вторинному ринку. Сума укладених угод з купівлі-продажу державних цінних паперів у січні 2002 року становила більш ніж 1283.3 млн. гривень.
У лютому міжнародне рейтингове агентство "Moodys" присвоїла Україні рейтинг B2 на виконання операції з розміщення зовнішніх короткострокових позик. Отже міжнародні інвестори отримали змогу офіційно оцінювати вартість зовнішніх боргових зобов'язань України...
У листопаді на 7 проведених аукціонах із первинного розміщення ОВДП реалізовано державних цінних паперів на загальну суму 2.9 млн. гривень.
Структура обсягу розміщення у листопаді 2002 року ОВДП за термінами обігу.
1. з термінами обігу до 12 місяців
2. з термінами обігу до 24 місяців
3. з термінами обігу до 36 місяців
Середньозважений рівень дохідності розміщених у продовж листопада 2002 року державних облігацій становив 5.85 % річних. Найвищу (6.5 %) дохідність мали ОВДП з терміном обігу до 36 місяців..
Усього за лютий місяць 2002 року було проведено 10 аукціонів з первинного розміщення ОВДП на котрих було залучено до державного бюджету 29.4 млн. гривень.
Зазначені фактори дали надію на покращення ситуації на ринку державних цінних паперів у наступному місяці.
Березень місяць підтвердив, що кроки, які приймалися Національним банком та Міністерством фінансів за попередні місяці були правильні. Ситуація на ринку державних цінних паперів почала стабілізуватись. У березні було проведено 12 аукціонів на яких було розміщено 315.2 тис. шт. і сума залучених коштів становила 300.0 млн. гривень.
Крім дій Національного банку та Міністерства фінансів позитивне значення мали й інші фактори, а саме:
- стабілізація курсу гривні зробила непривабливими спекулятивні операції на валютному ринку;
- зниження облікової ставки Національного банку України стало індикатором для комерційних банків щодо дохідності за ОВДП;.
Таким чином, у березні почався процес стабілізації залучення на ринку державних цінних паперів та зниження доходності за ними. Попит покупців на придбання ОВДП при первинному розміщенні збільшився в 1, 5 раза.
Враховуючи той факт, що з другого півріччя поточного року, відповідно до Закону України "Про НБУ", Національний банк України здійснював операції з цінними паперами лише на відкритому ринку, знизилася частка коштів Національного банку України в придбанні ОВДП на первинному ринку.
У грудні місяці було проведено найбільшу кількість аукціонів їх було 25, ОВДП розміщено 1313.0 тис. штук, і залучено до Державного бюджету суму 1308.2 млн. гривень.
У вересні 2002 року аукціони з первинного розміщення ОВДП не проводилися.
У 2000 році ринок державних цінних паперів характеризувався зниженням ділової активності, що пов'язано з виходом з нього іноземних інвесторів - нерезидентів, невирішеними проблемами в економіці України та впливом кризи на світовому фінансовому ринку. На 87 проведених аукціонах із первинного розміщення ОВДП (у січні-березні й травні 2000 року аукціони не проводилися) було розміщено державних облігацій на загальну суму 2,04млрд.грн., що порівняно з 1999 роком менше на 56,5 %.За результатами проведених аукціонів до державного бюджету залучено 1,9 млрд. грн., що наполовину (50,7 %) менше, ніж у 1999 році. Середньозважена дохідність у 2000 році знизилась на 7 відсоткових пунктів і становила 20,49 % (в минулому році-27,51 %).
В грудні було проведено 9 аукціонів із первинного розміщення ОВДП, на яких реалізовано короткострокових державних облігацій із середньозваженою дохідністю 23,18 % на загальну суму 7,3 млн. грн. та залучено до бюджету 6,8 млн. грн..
У 2000 році на вторинному ринку ОВДП було укладено

 
 

Цікаве

Загрузка...