WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Законодавче забезпечення боротьби з відмиванням коштів в Україні: історія, сучасний стан, напрями вдосконалення - Курсова робота

Законодавче забезпечення боротьби з відмиванням коштів в Україні: історія, сучасний стан, напрями вдосконалення - Курсова робота

Таким чином, було проведено необхідну підготовку до початку дії базового закону. Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" набрав чинності з 12 червня 2003 р.

Згідно з базовим законом суб'єкти первинного фінансового моніторингу зобов'язуються здійснювати ідентифікацію осіб, що пропонують виконати відповідну трансакцію, забезпечувати виявлення та реєстрацію операцій, що підлягають моніторингу, та оперативно подавати інформацію про такі операції спеціально уповноваженому державному органу з питань фінансового моніторингу. Суб'єкт первинного фінансового моніторингу має право відмовитися від забезпечення здійснення фінансової операції у разі встановлення, що ця фінансова операція містить ознаки такої, що згідно з цим Законом підлягає фінансовому моніторингу, та зобов'язаний ідентифікувати і повідомити Держфінмоніторииг про осіб, котрі планують здійснити операцію, що підлягають фінансовому моніторингу, та про її характер.

Суб'єкти первинного фінансового моніторингу зобов'язані приділяти особливу увагу фінансовим операціям, які здійснюються з використанням новітніх технологій або неформальних систем переказу грошей та інших цінностей.

При цьому фінансові установи, їх посадові особи та інші працівники згідно з базовим законом не несуть дисциплінарної, адміністративної, цивільно-правової та кримінальної відповідальності за надання Уповноваженому органу відповідної інформації, навіть якщо остання завдає шкоди юридичним або фізичним особам, що провокують здійснення сумнівних фінансових операцій.

Прийнятий після цього Указ Президента України від 22 липня 2003 р. № 740 "Про заходи щодо розвитку системи протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму" визначив подальші напрями розвитку системи боротьби з відмиванням коштів.

На виконання Указу постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 р. № 1565 утворено Міжвідомчу робочу групу з дослідження методів та тенденцій у відмиванні доходів, одержаних злочинним шляхом, затверджено положення про неї, визначено керівника групи - голову Держфінмоніторингу.

18 травня 2004 р. Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення зміни до статті 4 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" (№ 1726-IV) щодо підвищення статусу Держфінмоніторингу до рівня центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом.

Також урядом України прийнято постанову від 25 серпня 2004 р. № 1081 "Деякі питання Державного департаменту фінансового моніторингу" щодо створення територіальних структурних підрозділів Держфінмоніторингу та збільшення чисельності його штату до 338 осіб. Існування підрозділів Держфінмоніторингу в регіонах дозволить істотно підвищити рівень та ефективність взаємодії Держфіпмоніторингу з державними органами на місцях.

Для подальшого розвитку системи боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванням тероризму, та запровадження якісної підготовки спеціалістів з питань фінансового моніторингу, постійного підвищення їх кваліфікації та професійного рівня урядом прийнято розпорядження, яким передбачено створення навчально-методичного центру з підготовки спеціалістів з питань фінансового моніторингу під патронажем Держфінмоніторингу.

Як визначено в Імплементаційному плані боротьби з відмиванням брудних доходів в Україні, схваленому на пленарному засіданні FATF у жовтні 2003 p., з метою зміцнення системи боротьби з відмиванням брудних коштів та фінансуванням тероризму та впровадження Сорока рекомендацій та Дев'яти спеціальних рекомендацій по боротьбі з фінансуванням тероризму FATF Держфінмоніторингом розроблено та подано на розгляд Верховної Ради України законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму".

Зазначеним законопроектом передбачається:

уточнення поняття "фінансова операція";

запровадження вимоги додаткових заходів обачливості щодо політичних діячів;

запровадження поняття "банк-оболонка";

розширення кола фінансових посередників - представників не фінансових професій (торговців нерухомістю, юристів, нотаріусів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, торговців дорогоцінними металами та камінням та деяких інших) (рекомендація 20 документа "Сорок Рекомендацій FATF");

розширення переліку органів регулювання та нагляду з питань фінансового моніторингу для вказаних фінансових посередників та представників не фінансових професій, а саме: Міністерство фінансів України (гральні заклади, юридичні особи, які проводять будь-які лотереї, торговці дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням, аудитори, бухгалтери) (рекомендація 23 документа "Сорок Рекомендацій FATF"); Державний комітет України по земельних ресурсах (торговці нерухомістю (ріелтери) (рекомендація 23); Міністерство юстиції України (нотаріуси, адвокати, фінансові посередники, що падають послуги із створення та проведення реєстрації підприємств, управління підприємствами та майном) (рекомендація 23); Міністерство транспорту та зв'язку України (оператори поштового зв'язку) (рекомендація 23);

замороження терористичних активів шляхом надання можливості фінансовим посередникам призупиняти на два робочі дні фінансову операцію, якщо її учасником або вигодоодержувачем є особа, яка включена до переліку осіб, пов'язаних із здійсненням терористичної діяльності, повідомлення про це Держфінмоніторингу в той же день;

надання повноважень Держфінмоніторингу приймати рішення про зупинення здійснення операції, пов'язаної з фінансуванням терористичної діяльності, на строк до п'яти робочих днів;

встановлення додаткових гарантій соціального захисту робітникам Держфінмоніторингу з метою забезпечення незалежності діяльності Держфінмоніторингу.

Також законопроектом передбачається внесення змін і доповнень до інших законодавчих актів, зокрема до таких:

Кодекс України про адміністративні правопорушення - в частині доповнення положеннями щодо надання новим органам регулювання та нагляду повноважень зі складання адміністративних протоколів (рекомендація 23);

Кримінальний кодекс України - в частині доповнення положеннями щодо встановлення кримінальної відповідальності осіб, причетних до фінансування тероризму та зниження порогу предикатних злочинів з трьох до двох років;

Закон України "Про боротьбу з тероризмом" - у частині визначення та уточнення понять "тероризм" та "фінансування тероризму", віднесення Держфінмоніторингу до органів, що безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом.

Держфінмоніторингом розроблено Концепцію розвитку національної системи протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму на 2005-2010 pp., в якій визначені стратегічні напрями її вдосконалення.

Органами нагляду та регулювання розроблено та затверджено також низку нормативно-правових актів, якими встановлені вимоги щодо дотримання фінансовими посередниками законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Національним банком України постановою від 14 травня 2003 р. № 189 затверджено Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, а постановою від 4 червня 2003 р. № 233 затверджені Склад реквізитів та структури файлів інформаційного обміну між спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань фінансового моніторингу та банками (філіями).

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 серпня 2003 р. № 359 затверджено Положення про здійснення фінансового моніторингу інститутами спільного інвестування, фондовими біржами та іншими професійними учасниками ринку цінних паперів.

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України розпорядженням від 5 серпня 2003 р. № 25 затвердила Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами.

Згідно із затвердженою урядом програмою триває робота над створенням та функціонуванням Єдиної державної інформаційної системи у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму (ЄДІС), створеної відповідно до Постанови KM України від 10 грудня 2003 р. № 1896.

У боротьбі з відмиванням коштів принципове значення для України має чітке розмежування відмивання коштів злочинного походження та легалізації доходів, прихованих від оподаткування. Слід зазначити, що без чіткого визначення протиправних дій, на які розповсюджуються заходи по боротьбі з відмиванням коштів незаконного походження, будь-які заходи щодо легалізації доходів, прихованих від надмірного оподаткування, будуть неефективними. Поки що наш базовий закон фактично ототожнює два поняття - "легалізацію" і "відмивання", що є не зовсім коректним. Якщо "відмивання" коштів - це завідомо кримінальне карне діяння, то "легалізація" тіньових доходів в багатьох державах відбувається за сприяння та заохочення влади, оскільки таким чином нарощуються інвестиційні ресурси країни. На сьогодні у Верховній Ради України зареєстровано законопроект, який стосується легалізації тіньових доходів і повернення на терени України тих, що знаходяться за кордоном. Його прийняття має забезпечити системний підхід до попередження, запобігання, виявлення та розслідування діяльності з легалізації результатів тіньових операцій, головним чином - у фінансовій сфері.

Література

  1. Боротьба з відмиванням коштів: правовий, організаційний та практичний Б83 аспекти / С.Г. Гуржій, О.Л. Копиленко, Я.В. Янушевич та ін. - К.: Парлам. вид-во, 2005. - 216 с.

  2. Посібник „Боротьба з відмиванням коштів: правовий, організаційний та практичний аспект" / С.Г. Гуржій, О.Л. Копиленко, Я.В. Янушевич та ін. - К.: Парлам. вид-во, 2005. - 216 с.

  3. Постанова Правління НБУ від 14.05.2003 №189 "Про затвердження Положення про здійснення банками фінансового моніторингу" // Веб-сторінка Верховної Ради України. - www.zakon. rada.gov.ua/cgi-bin/laws.

  4. Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" від 28.11.2002 № 249-IV.

  5. Сорок рекомендацій FATF у редакції 2003 р.

  6. Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України від 05.04.2001 року / За ред. М.І. Мельника, М.І. Хавронюка. - К.: Каннон, А.С.К., 2002. - 1104 с.

  7. Відмивання грошей: кримінально-правова кваліфікація, запобігання

  8. злочинності, законодавство та міжнародний досвід: Навчальний посібник /Азаров М.Я., Ярошенко Ф.О., Мельник П.В. Жвалюк В.Р. - Ірпінь, Національна академія ДПС України, 2004.


 
 

Цікаве

Загрузка...