WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Формування ресурсної бази комерцiйних банкiв - Дипломна робота

Формування ресурсної бази комерцiйних банкiв - Дипломна робота

продовження таблиці 2.6.

"АЖИО"

21

ІНДУСТРІАЛБАНК

23

ПРОМІНВЕСТБАНК

26

ДОНБІРЖБАНК

27

"національний кредит"

34

ЕЛЕКТРОН БАНК

34

"МРІЯ"

35

"НАДРА"

35

Банківські установ з надмірною питомою вагою статутного фонду в балансовому капіталі ( 100%)

УКРІНБАНК

136

ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ КБ

130

МІЖНАРОДНИЙ КБ

119

БАНК АВСТРІЯ КРЕДИТАНШТАЛЬТ УКРАЇНА

110

МІКРОФІНАНСОВИЙ БАНК

106

ІНТЕРКОНТИНЕНТБАНК

106

ДІАЛОГБАНК

102

"кліринговий дім"

101

"антарес"

100

Групи банків

Найбільші

40

Великі

46

Середні

65

Малі

77

Разом по системі

58

Трапляються ситуації коли сумарне значення поточного прибутку та прибутку минулих років того чи іншого банку виявляється від'ємним. У такому випадку загальна питома вага поточного прибутку та прибутку минулих років у сумі балансового капіталу теж, стає від'ємною, хоча, як правило, це додаткова величина. Як зазначалося вище, чим більше є розмір цього показника, тим краще його значення для банківської системи в цілому, дані по групам банків та окремим банківським установам подано в таблиці 2.7.

Таблиця 2.7.

Загальна питома вага поточного прибутку та прибутку минулих років у структурі балансового капіталу

окремих банків, груп банків на 01.01.2002 року [21]

Банківські установи, зі значною питомою вагою поточного прибутку та прибутку минулих років у балансовому капіталі (> 50%)

Значення показника, %

Банківські установи, з незначною питомою вагою поточного прибутку та прибутку минулих років у балансовому капіталі

(< 1% або від'ємне значення)

Значення показника, %

"металург"

76

укрінбанк

-119

"АЖИО"

72

ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ КБ

-36

ДОНБІРЖБАНК

67

південкомбанк

-29

укрсоцбанк

67

БАНК АВСТРІЯ КРЕДИТАНШТАЛЬТ УКРАЇНА

-12

Олбанк

63

ТАС-інвестБАНК

-9

"національний кредит"

63

мікрофінансовий банк

-8

УКРГАЗПРОМБАНК

61

інтерконтинентбанк

-7

ЕКСПРЕС-БАНК

60

"славутич"

-7

промінпестбанк

60

діалогбанк

-3

ТАС-КОМЕРЦБАНК

53

"антарес"

0

"мрія"

52

альфа-банк

0

"фінанси та кредит"

51

"НРБ-україна"

0

ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКІЙ МБ

50

Прайм-банк

1

"кліринговий дім"

1

ІНВЕСТ-КРИВБАС БАНК

1

коопінвест

1

"аллонж"

1

"новий"

1

народний банк

1

Групи банків

Найбільші

40

Великі

30

Середні

23

Малі

12

Разом по системі

26

Жоден з проаналізованих показників сам по собі, без відносно до інших, не є остаточним свідченням стабільності чи ненадійності даної банківської установи. Тому висновки необхідно приймати з урахуванням усебічного аналізу об'єктивних показників його діяльності. Отже, як випливає з цього аналізу, структура та динаміка зростання власних коштів комерційних банків України впродовж останнього десятиріччя відобразила як негативні, так і позитивні тенденції, властиві перехідній економіці, яка є неминучою передумовою побудови в країні повноцінної ринкової моделі господарювання.

Нині діюча практика визначення величини власних коштів банківських установ загалом наближена до порядку розрахунку, передбаченого Базельською угодою з урахуванням її змін, особливо якщо порівнювати дану практику з методикою оцінки капіталу-нетто, яка тривалий час використовувалась в системі регулятивних заходів НБУ.

При визначенні потреби у власних коштах потрібно встановлювати нижні і верхні межі забезпечення фінансово-кредитної установи власним капіталом, керуючись і правовими вимогами і внутрішніми потребами банку.

Банки з метою визначення реального розміру регулятивного капіталу з урахуванням ризиків у своїй діяльності зобов'язані постійно оцінювати якість усіх своїх активів і позабалансових зобов'язань (здійснювати їх класифікацію, визначати сумнівні та безнадійні щодо погашення), здійснювати відповідні корегування їх вартості шляхом формування резервів для покриття очікуваних (можливих) збитків за зобов'язаннями контрагентів.

Відповідно до Інструкції НБУ "Про порядок регулювання діяльності комерційних банків" Національний банк установлює мінімальний розмір регулятивного капіталу банку, якого всі банки зобов'язані дотримуватись.

Мінімальний розмір регулятивного капіталу діючих банків, за станом на 17 січня 2003 року, повинен становити: [8]

  • для місцевих кооперативних банків – не менше ніж 1000000 євро;

  • для банків, які здійснюють свою діяльність на території однієї області (регіональних); у тому числі спеціалізованих та іпотечних – не менше 3000000 євро;

  • для банків, які здійснюють свою діяльність на території всієї України (міжрегіональних), у тому числі спеціалізованих інвестиційних і розрахункових, центрального кооперативного банку – не менше 5000000 євро.

Мінімальний розмір регулятивного капіталу знову створених банків до 1-го року діяльності має становити:

  • для місцевих кооперативних банків – 1000000 євро;

  • для банків, які здійснюють свою діяльність на території однієї області (регіональних); у тому числі спеціалізованих та іпотечних – 3000000 євро;

  • для банків, які здійснюють свою діяльність на території всієї України (міжрегіональних), у тому числі спеціалізованих інвестиційних і розрахункових, центрального кооперативного банку – 5000000 євро.

Національний банк залежно від економічного становища країни, стану світових фінансово-кредитних і валютних ринків та відповідно до змін курсу національної валюти може переглядати розмір регулятивного капіталу. У разі значного підвищення значення норматив мінімального розміру регулятивного капіталу для банків встановлюється перехідний період для нарощування капіталу згідно з розробленими банками програмами капіталізації.

Слід відзначити, що для комерційних банків власний капітал є не лише основою для збільшення ресурсної бази, а й необхідною умовою розширення можливостей щодо нарощування обсягів активних операцій відповідно до об'єктивної ринкової стратегії забезпечення прибутковості і підприємницької діяльності. Тому завдання щодо пошуку джерел збільшення власних коштів є складовою частиною організації управління банківськими установами як з метою підтримання належного рівня їх платоспроможності, так і рентабельності функціонування взагалом. Основним джерелом формування власного капіталу є додаткова емісія акцій та капіталізація прибутку.

Акціонерний капітал займає базове місце в капіталі банку, оскільки через нього реалізуються права власників комерційного банку – це право на дохід і право на управління банком.

За період 2000-2001 рр. сплачений статутний капітал діючих банків у гривневому еквіваленти збільшився з 3666 млн. грн. до 4576 млн. грн., або на 910 млн. грн. (24,8%).


 
 

Цікаве

Загрузка...