WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Мiжбанкiвськi розрахунки - Курсова робота

Мiжбанкiвськi розрахунки - Курсова робота

Рахунок "Ностро" – рахунок даного комерційного банку в банку-кореспонденту.

Рахунок "Ностро" одного комерційного банку є рахунком "Лоро" для банку кореспонденту.

Встановлення між комерційними банками прямих кореспондентських відносин здійснюється з метою прискорення розрахунків.

Враховуючи, що на території України введено систему електронних платежів, яка дає можливість здійснювати розрахунки протягом одного робочого дня і її учасниками є всі комерційні банки, прямі кореспондентські відносини між комерційними банками встановлюються в окремих випадках.

Прямі кореспондентські відносини встановлюються у випадках повязаних із специфікою проведення деяких банківських операцій, що мають постійний характер, наприклад:

 • при здійсненні операцій, повязаних із купівлею та продажем валютних коштів на міжбанківській валютній біржі;

 • при розрахунках, (повязаних із купівлею та продажем) між клієнтами банків за операціями, що мають постійний характер.

В усіх випадках дозвіл на встановлення прямих кореспондентських відносин надає регіональне управління Національного банку. Цей дозвіл може бути відкликано.

Для отримання дозволу комерційний банк повинен надати регіональному управлінню Національного банку, за місцем відкриття рахунку, лист з проханням встановлення прямих кореспондентських відносин з обґрунтуванням доцільності їх здійснення.

Відкликання дозволу здійснюється регіональний управлінням Національного банку у разі порушення комерційним банком чинного законодавства при проведенні розрахунків, а також у звязку з погіршенням його фінансового стану. Відкликання дозволу є підставою для припинення дії і наступного договору на встановлення прямих кореспондентських відносин.

Порядок відкриття та режим функціонування кореспондентського рахунку одного банку в іншому визначається угодою між ними.

Для відкриття рахунку банк-кореспондент надає такі документи:

 • дозвіл регіонального управління Національного банку на встановлення прямих корвідносин;

 • заяву на відкриття рахунку;

 • нотаріально завірені копії статуту та банківської ліцензії;

 • кортку із зразками підписів та відбитком печатки;

 • баланс і довідку про дотримання економічних нормативів на останню звітну дату.

Операції за кореспондентськими рахунками комерційних банків можуть виконуватися в межах наявних коштів, а за взаємною домовленістю можливий овердрафт.

Вид звязку для передачі інформації банки-кореспонденти вибирають самі. обовязковим при цьому є кодування інформації з метою забезпечення конфіденційності.

Для проведення операцій через прямі кореспондентські відносини комерційному банку в банку-кореспонденті відкривається рахунок "Лоро" на балансовому рахунку. Для комерційного банку зазначений рахунок є рахунком "Ностро".

Для відображення операцій проведених за рахунком "Ностро", в балансі комерційного банку відкривається рахунок, на якому здійснюються після одержання виписки за кореспондентським рахунком від банку-кореспонденту.

Для перевірки правильності відображення таких операцій, щомісячно має здійснюватись звірення залишку кореспондентського рахунку, яке оформляється відповідним актом, не пізніше 5 числа наступного за звітним місяця.

Установи комерційного банку встановлюють кореспондентські відносини з іншими комерційними банками чи їх установами, згідно із вищезазначеним порядком, у разі, якщо такі повноваження надані їм комерційним банком.

У разі погіршення фінансового стану комерційного банку, у звязку з чим до його кореспондентського рахунку в регіональному управлінні Національного банку утворилася картотека, регіональне управління Національного банку відкликає дозвіл на встановлення прямих кореспондентських відносин і повідомляє банки-кореспонденти про необхідність закриття рахунку та перерахування його залишку не пізніше наступного операційного дня після одержання повідомлення на кореспондентський рахунок комерційного банку, відкритий в регіональному управлінні Національного банку.

Комерційним банком, до кореспондентських рахунків яких у регіональних управліннях Національного банку значиться картотека, відкривати кореспондентські рахунки в інших комерційних банках не дозволяється.

У разі встановлення прямих корвідносин без дозволу регіонального управління Національного банку чи здійснення їх після відкликання дозволу, до банків-кореспондентів застосовуються санкції, передбачені ст. 48 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

4. Учасники та компоненти системи електронних міжбанківських розрахунків.

Учасниками системи електронних платежів можуть бути:

 • на рівні регіональних розрахункових палат:

  • регіональні управління Національного банку;

  • комерційні банки та їх установи.

 • На рівні центральної розрахункової палати:

  • регіональні розрахункові палати;

  • управління Національного банку по м. Києву та Київській області;

  • операційне управління Національного банку;

  • центр міждержавних розрахунків Національного банку, згідно зміни і доповнення до положення про міжбанківські розрахунки замінюються словами "Головне управління Національного банку України";

  • комерційні банки м. Києва і Київської області та їх установи.

  Учасниками СЕП можуть бути ті комерційні банки та їх установи, які мають кореспондентські (субкореспондентські) рахунки у регіональному управлінні Національного банку, задовольняють технічним і технологічним вимогам роботи у СЕП.

  Національний банк регламентує і забезпечує функціонування СЕП шляхом надання усім її учасникам відповідних програмно-технічних комплексів СЕП, захисту інформації та електронного звязку.

  Після відкриття комерційному банку (установі) кореспондентського (субкореспондентського) рахунку регіональне управління Національного банку України (департаменту інформатизації) надсилає електроною поштою повну інформацію про комерційний банк (установу): поштовий індекс, адресу банку, номер телетайпу, прізвища та телефони керівників, індентифікаційний код, повну та скорочену назву банку, номер кореспондентського (субкореспондентського) рахунку, за яким обчислюється номер за МФО, визначається адреса в електроній пошті Національного банку. Всі реквізити комерційного банку (установи) заносяться до бази даних "Довідник комерційних банків України".

  У разі відкриття кореспондентського (субкореспондентського) рахунку або зміни будь-якого з реквізитів комерційного банку (установи), а також у разі припинення їх діяльності регіональне управління Національного банку надсилає інформацію про комерційний банк Національному банку України (департаменту інформатизації). В останньому розділі окремо зазначається, чи потрібно вилучити банк з Довідника комерційних банків України, чи залишити його з певною позначкою для одержання статистичної звітності протягом якогось часу.

  Порядок виключення комерційного банку (установи) із учасників СЕП у звязку з його ліквідацією регламентує послідовність дій АРМ-1 Центральної розрахункової палати та АРМ-2 регіональної розрахункової палати у разі виключення банку з учасників СЕП і закриття його технічного кореспондентського рахунку.

  Регіональне управління Національного банку, в якому відкрито кореспондентський рахунок для банку, в день отримання повідомлення про прийняття Правління Національного банку України рішення про ліквідацію цього банку не пізніше 15 годин надсилає повідомлення в ЦРП про виключення банку із СЕП з посиланням на дату і номер постанови Правління Національного банку України та письмово повідомляє про це керівництво банку і зобовязує його забезпечити повноціну роботу банку в СЕП на період виключення.

  У РРП адміністратор АРМ-2 до виконання операції "Відкрити новий день" виконує блокування банку в частині здійснення ним активних операцій. Після виконання пункту "Початок дня" адміністратор включає в командний файл приймання електронної пошти – команду вилучення із вихідного каталогу. У ЦРП адміністратор АРМ-1 формує файл (зміни списку учасників СЕП) в якому має бути вказана операція вилучення банку із списку учасників СЕП.

  У РРП адміністратор АРМ-2 до виконання операції "Відкрити новий день" засобами АРМ-2 включає банк у свій "Довідник банків учасників СЕП". цей довідник відсилається із АРМ-2 на АРМ-3 банку, який виключається. Після виконання пункту "Початок дня" адміністратор АРМ-2 перевіряє присутність цього банку в довіднику адресатів даної РРП і знову блокує початкові операції від цього банку, а також включає в командний файл приймання електроної пошти таку команду вилучення із вихідного каталогу АРМ-2 файлу (протокольний звіт) від банку, що виключається. Після виконання пункту "Кінець дня" адміністратор АРМ-2 повинен впевнитись у тому, що всі файли платежів на даний банк сквитовані.


 •  
   

  Цікаве

  Загрузка...