WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Мiжбанкiвськi розрахунки - Курсова робота

Мiжбанкiвськi розрахунки - Курсова робота

Тема: "Міжбанківські розрахунки"

ПЛАН.

ВСТУП.

 • Місце і значення міжбанківських розрахунків в діяльності комерційного банку.

 • Порядок відкриття кореспондентських рахунків та моделі обслуговування кореспондентського рахунку комерційного банку в системі електронних платежів.

 • Здійснення міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини.

 • Учасники та компоненти системи електронних міжбанківських розрахунків.

 • Механізм міжбанківських розрахунків в системі електронних платежів.

 • Безпека електронних міжбанківських розрахунків та захист банківської інформації в системі електронних платежів.

 • Шляхи вдосконалення міжбанківських розрахунків.

  ВИСНОВОК.

  ЗМІСТ.

  ВСТУП..................................................................................................................

 • Місце і значення міжбанківських розрахунків в діяльності комерційного банку.....................................................................................

 • Порядок відкриття кореспондентських рахунків та моделі обслуговування кореспондентського рахунку комерційного банку в системі електронних платежів...................................................................

 • Здійснення міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини......................................................................

 • Учасники та компоненти системи електронних міжбанківських розрахунків...................................................................................................

 • Механізм міжбанківських розрахунків в системі електронних платежів........................................................................................................

 • Безпека електронних міжбанківських розрахунків та захист банківської інформації в системі електронних платежів........................

 • Шляхи вдосконалення міжбанківських розрахунків..........................

 • ВИСНОВОК.........................................................................................................

  СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.....................................................

  ВСТУП.

  В умовах побудови нової економічної системи в Україні дедалі очевиднішою стає потреба широкого використання інформаційних ресурсів. Нині в країні триває цілеспрямована робота що до корінного реформування банківської сфери. Зокрема, перетворень зазнає така важлива її складова, як система міжбанківських електронних платежів Національного банку України, яка була впроваджена восени 1993 року. Як і в попередні роки, вона успішно виконує покладені на неї функції загальнодержавної системи міжбанківських розрахунків.

  З точки зору таких параметрів, як пропускна спроможність, швидкість розрахунків, рівень безпеки і надійності, тощо, система в цілому задовольняє потреби банків України. Зокрема, високий рівень роботи СЕП підтверджено під час грошової реформи в серпні-вересні 1996 року. Тоді банківська система оперативно змінювала грошові знаки з відповідним відображенням на рахунках комерційних банків, що було однією з необхідних умов проведення реформи в стислі строки.

  Так, лише за 30 серпня 1996 року засобами СЕП було виконано міжбанківські розрахунки на суму понад 500 трильйонів карбованців.

  Основні кількісні показники системи електронних міжбанківських платежів України за станом на середину 1997 року такі:

  • навантаження СЕП становить близько 250-300 тис. платіжних документів протягом банківського дня;

  • кількість банківських установ (абонентів) приблизно 2450;

  • термін проходження платіжних документів платника до одержувача – від 10 хвилин до 2 годин;

  • суми платежів не обмежені.

  Нині СЕП охоплює майже всю банківську систему. Тому число банків-учасників системи є показником, який уже два роки характеризує тенденції зміни кількості українських банків та їх установ в цілому.

  Впродовж останніх років розвиток СЕП мав переважно еволюційний характер. Темпи зростання кількісних показників в основному стабілізувалися. Стабільність системи міжбанківських розрахунків дала змогу банкам-учасникам СЕП приділити в галузі електронних платежів більше уваги проблемам внутрішньої автоматизації діяльності банку, вдосконаленню його програмних комплексів "операційний день банку" (ОДБ).

  Трансформувати СЕП у систему нового покоління, розширити її функціональні можливості, відповідно до зростаючих потреб, потрібно: проаналізувати явища та тенденції характерні для СЕП в останні роки; порівняти платіжну систему України з існуючими в інших країнах, подібних за економічним станом; спрогнозувати майбутні зміни, викликані зміною уподобань та потреб комерційних банків як учасників платіжної системи України.

  1. Місце і значення міжбанківських розрахунків в діяльності комерційного банку.

  Система розрахунків між різними контрагентами і господарюючими суб'єктами, забезпечення безперебійності і неперервності платежів є найважливішими умовами нормального функціонування економіки. В грошових розрахунках і платежах, що проводяться переважно банками, знаходять своє втілення практично всі види економічних відносин у суспільстві. Це, у свою чергу, не можливо без взаємних розрахунків між банками – міжбанківських розрахунків, що зумовлено широкою розгалуженістю господарських зв'язків, великою територіальною віддаленістю підприємств і деякими іншими факторами.

  Міжбанківські розрахунки являють собою систему безготівкових розрахунків між банківськими установами, засновану головним чином на прямих переказах грошових коштів і регулярних заліках їх взаємних фінансових вимог і зобов'язань.

  По суті, лише на основі розрахунків між різними банками і їх філіями можливо завершити розрахунки в народному господарстві, розрахунки один з одними підприємств з приводу купівлі-продажу товарів і послуг, з фінансовими органами по сплаті податків, з позабюджетними фондами по перерахуванню обов'язкових внесків, з банками по позиках, із страховими компаніями по страхуванню майна і комерційних ризиків, з власним персоналом по виплаті заробітної плати і прирівняних до неї платежів, а також інші грошові розрахунки.

  Окрема частина міжбанківських кореспондентських відносин служить для економічних звязків самих кредитних і фінансових інститутів, наприклад, при розміщенні грошових коштів в формі депозитів і кредитів, при переобліку векселів один у одного і в національному банку, купівлі і продажу цінних паперів, в тому числі і державних, тощо. Міжбанківські розрахунки супроводжують і різноманітні види зовнішньоекономічних звязків, що виникають в процесі експорту-імпорту товарів і послуг, капіталів і міграції робочої сили.

  Таким чином, платіжний механізм опосередковує "обмін речовин" в господарській системі, від його чіткої і неперервної роботи залежить загальна ефективність функціонування економічних інститутів. Особливо велика роль цього механізму для банків. Платіжно-розрахункова функція, разом з прийманням депозитів і видачею позик, відноситься до числа важливих банківських операцій. На здійснення розрахунків припадає не менш двох третин всього операційного часу банківського персоналу.

  Для проведення платежів розрахунково-касового обслуговування клієнтів та інших операцій банки за дорученням один одного встановлюють між собою відносини, на договірній основі, що отримали назву кореспондентських.

  Кореспондентські відносини можуть існувати між різними типами кредитних установ, в тому числі з банками різних країн: між різними незалежними комерційними банками; між комерційними банками і центральним банком даної країни або інших країн; між центральними банками інших держав. Вказані відносини можуть мати місце між комерційними банками і спеціальними міжбанківськими організаціями типу клірингових палат.

  Класичною формою кореспондентських відносин служать відносини між різними комерційними банками.

  Головною операцією великих банків-кореспондентів є кліринг (взаємний залік) чеків і інших розрахунково-платіжних документів. По мірі розвитку банківської системи і зростання значення депозитів банки-кореспонденти почали надавати один одному і інші послуги. Наприклад, великі банки надають дрібним банкам послуги по управлінню активами, надають їм кредити на поповнення резервів, консультують по інвестиційних і правових питаннях, тощо. Кінець кінцем, банки-кореспонденти можуть надавати один одному позики, а також співпрацювати в наданні великих кредитів цінним клієнтам.


 •  
   

  Цікаве

  Загрузка...