WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Кредитна політика комерційних банків та механізм її реалізації в умовах перехідної економіки - Курсова робота

Кредитна політика комерційних банків та механізм її реалізації в умовах перехідної економіки - Курсова робота

4. Показники ділової активності ( activity ratios ) дозволяють оцінити ефективність використання керівництвом компанії її активів. Звичайно застосовується три вигляду коефіцієнтів вказаного типу, які представляють співвідносини дебіторської заборгованості, рахунків до оплати (аccounts payable ) і запасів до показника продажу. Мета коефіцієнтів полягає в тому, щоб визначити швидкість оборотності заборгованості і запасів.

Перший показник – коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості (ассоunts receivable turnover ratio ):

Середня сума дебіторських рахунків х 365

К-т оборотності дебіторських рахунків = ------------------------------------------------------------

Сума продажу в кредит

Він дозволяє визначити середній термін в днях інкасації коштів по поставках продукції покупцям з наданням відстрочки платежу. Середня сума дебіторських рахунків розраховується шляхом підсумовування їх на початок і кінець періоду і розподілу на два. Замість продажу в кредит часто використовують загальну суму продажу, оскільки касові операції, як правило, незначні.

Зрозуміло, значення вказаного показника мають сенс тільки в порівнянні з аналогічними коефіцієнтами інших підприємств галузі. Якщо показник відносно високий, то це може вказувати на затримки в оплаті рахунків покупцями або на надто пільгові умови кредитування, щоб стимулювати збут продукції.

У "Нешнл бук" показник оборотності в 1989 р. був рівний 54,99 (629,6 х 365): 4178,2, тобто оплата рахунків в середньому становила 55 днів.

Наступний показник – коефіцієнт оборотності запасів ( inventory turnover ratio ):

Запаси х 365

К-т оборотності запасів = --------------------------------------------------------------

Собівартість проданих товарів

У знаменнику вказуються витрати на виробництво проданих товарів ( продаж -- прибуток та накладні витрати ). У компанії показник рівний 27.23 (222.1 х 365 ): 2976.6. Цю цифру потрібно порівняти із середнім показником по галузі. Висока швидкість оборотності запасів говорить про ефективність використання ресурсів, але може бути сигналом швидкого виснаження ресурсів.

Третій коефіцієнт – коефіцієнт оборотності кредиторської зиборгованості (accounts payable turnover ratio ):

Рахунки до оплати х 365

К-т оборотності кредиторської заборгованості = ----------------------------------------------

Собівартість продукції

Коефіцієнт дозволяє визначити, наскільки швидко компанія сплачує рахунки постачальників. Різке підвищення показника може вказувати на проблеми з притоком грошової готівки, а зниження – на дострокову оплату рахівниць з метою отримання знижки.

У "Нешнл бук" показник становив 21,47 (175,1 х 365): 2976,6. Його знов-таки потрібно порівняти із середніми показниками в галузі.

5. Показники рентабельності ( profitability ratios ) свідчать про загальну ефективність роботи компанії, про успішну політику її керівництва і окремі служби. При розрахунку показників рентабельності чистий прибуток порівнюється з такими параметрами, як сума продажу, активи і акціонерний капітал компанії.

Почнемо з коефіцієнта, що характеризує співвідношення прибутку до суми продажу ( return on salea ratio):

Чистий прибуток х 100

Прибуток на одиницю продажу = ---------------------------------------------------

Продаж

Цей коефіцієнт не має стандартів, він пов'язаний з галуззю виробничої діяльності і з багатьма іншими чинниками. У "Нешнл бук" він був рівний 5,6 центів на 1 дол. продажу (232,6: 4178,9) х 100.

Другий показник - прибуток на одиницю активів ( return on asset ratio ):

Чистий прибуток х100

Прибуток на одиницю активів= --------------------------------------------

Активи

Коефіцієнт характеризує прибутковість виробництва з точки зору використання активів компанії. У "Нешнл бук" цей показник в 1989 р. становив 10,9 цента на одиницю активів (232: 2124,9)х100.

Нарешті, показник прибутку, отриманого на одиницю акціонерного капіталу , свідчить про те, наскільки ефективно і прибутково використовувалися кошти акціонерів:

Чистий прибуток х 100

Прибуток на одиницю акціонерного капіталу = ---------------------------------

Акціонернии капітал

При оцінці значень цього показника необхідно враховувати ризик, пов'язаний з інвестуванням коштів в дане підприємство. У "Нешнл бук" прибуток на одиницю капіталу була рівна 30,7 (232,6: 756,6)х100. Очевидно, 30,7 цента на 1 вкладений долар – це непоганий кінцевий результат.

Великий інтерес для банківського працівника представляє зміни коефіцієнтів на протязі ряда років. Динаміка показників за 1987-89 рр. дозволяє зробити деякі висновки.

Динаміка фінансових коефіцієнтів компанії за 1987-89 рр.

Коефіцієнт

1987

1988

1989

К-т ліквідності

1.58

1.67

1.63

К-т покриття основних коштів

0.62

0.59

1.56

Ккороткострокової заборгованості

0.49

0.68

0.73

К-т покриття загальної заборгованості

0.49

0.83

1.8

К-т оборотності дебіторських рахунків

40

52

55

К-т оборотності запасів

17

22

27

Прибуток на одиницю акціонерно- го капіталу

10

14.7

30.6

Аналіз динаміки основних коефіцієнтів показує:

1. Коефіцієнт ліквідності був стабільний і свідчить про здібності компанії гаситикороткострокові зобов'язання.

2. Коефіцієнт покриття основних коштів і коефіцієнт загальної заборгованості різко виросли за останній рік. Це може говорити про те, що компанія заморожує частину оборотного капіталу в основних коштах і використовує для цього кредити. Разом з тим, короткострокова ліквідність компанії, хоч і погіршувалась, але в даний момент не досягла небезпечної межі.

2. Оборотність дебіторських рахунків сповільнилася – з 40 до 55 днів. Це могло бути пов'язане із зростанням продажу і з розширенням нової клієнтури. У той же час необхідно з'ясувати, в якій мірі уповільнення інкасації було пов'язане з більш пільговими умовами надання кредиту клієнтам.

3. Оборотність запасів також дещо сповільнилася – з 18 до 22 днів. Чи було це пов'язано з накопиченням запасів компаній в передбаченні зростання обсягу виробництва? Або зіграли роль інші причини?

4. Прибутковість компанії різко зросла в 1989 р.: показники прибутку на акціонерний капітал і на одиницю продажу подвоїлися. Які перспективи зміни прибутковості в майбутньому?

Оцінюючи кредитну заявку, банк повинен брати до уваги всі ці чинники. Таким чином, вивчення фінансових звітів – балансу, рахунку прибутків і збитків, розрахунок різних коефіцієнтів на базі цих звітів – дозволяє глибше зрозуміти істинне положення справ компанії, оцінити перспективи її розвитку і її здатність виплатити борг по кредиту.


 
 

Цікаве

Загрузка...