WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Кредитна політика комерційних банків та механізм її реалізації в умовах перехідної економіки - Курсова робота

Кредитна політика комерційних банків та механізм її реалізації в умовах перехідної економіки - Курсова робота

У кредитній практиці застосовується ще один показник ліквідності, який називається "кислотний тест" ( acid test ) або коефіцієнт "лакмусового папірця":

Каса + Цінні папери + Дебіторські рахунки

К-т "лакмусового папірця" = --------------------------------------------------------------------

Короткострокові зобов'язання

При його розрахунку враховуються тільки ті види активів, які можуть бути легко і швидко перетворені в готівку.

Показник, рівний 1, звичайно свідчить про стійке положення фірми. У "(Нешнл бук" цей коефіцієнт рівний 1,21 (677,2: 558,0), тобто на 1 дол. короткострокових зобов'язань доводиться 1,21 дол. швидкореализуємих активів. Однак для оцінки достатності цієї цифри треба порівняти її зі середніми значеннями показника в галузі. Крім того, необхідно перевірити якість дебіторських рахунків, що становлять понад 90% чисельника формули.

2. Показники заборгованості ( leverage ratios ) показують, як розподіляється ризик між власниками компанії (акціонерами) і її кредиторами. Активи можуть бути профінансовані або за рахунок власних коштів (акціонерний капітал), або за рахунокзапозичених (борг). Чим вище співвідношення позикових коштів до власності акціонерів, тим вище ризик кредиторів і тим обережніше повинен відноситися банк до видачі нових кредитів. У разі банкрутства компанії з високою заборгованістю шанси на повернення кредиторам вкладених ними коштів будуть вельми низки. Для оцінки заборгованості розраховується передусім коефіцієнт покриття основних коштів ( fixed assets-to-net worth ratio ), який виражається наступною формулою:

Основні кошти

К-т покриття основних коштів = --------------------------------------

Власний капітал

Він показує, яка частина основних коштів профінансована за рахунок власного капіталу. У принципі будівлі, обладнання та інші довгострокові активи повинні покриватися або за рахунок коштів акціонерів, або за допомогою довгострокових позик. Нормальним вважається відношення 0,75 – 1, оскільки більш висока цифра може означати, що в основні кошти вкладена частина оборотного капіталу, і це може негативно позначитися на виробничій діяльності фірми. У "Нешнл бук" коефіцієнт рівний 1,56 (1184,3: 756,6), тобто на кожний долар власних коштів в основний капітал вкладене 1,56 дол. Потрібно перевірити, чи не приведе прагнення компанії здійснити значну програму модернізації виробництва до заморожування частини оборотного капіталу в основних коштах.

Другий показник цієї групи – коефіцієнт короткострокової заборгованості ( current debt-to-het worth ratio ):

Короткострокові зобов'язання

К-т довгострокової заборгованості = ------------------------------------------------------

Власний капітал

він дає можливість порівняти майбутні платежі компанії по боргах в межах найближчого року з сумою коштів, вкладених акціонерами. У "Нешнл бук" цей показник в 1989 р. становив 0,73 (558,0: 756,6); інакше говорячи власники компанії приймають на себе більшу частку фінансового ризику, ніж кредитори. Для банку це показник надійності ситуації.

Ще один показник у вказаній групі – коефіцієнт покриття загальної заборгованості ( total debt-to-net worth ratio ):

Загальна сума зобов'язань загальної заборгованості

Коефіцієнт покриття = ---------------------------------------------------------------------

Власний капітал

Він показує, яка частина всіх активів компанії покрита за рахунок коштів кредиторів, а яка за рахунок акціонерів. Якщо показник перевищує 1, частка кредиторів вище. Практика показує, що оптимальна величина коефіцієнта не повинна перевищувати 2. У "Нешнл бук" показник на 1989 р. становив 1,80 (1368,5: 756,6). Інакше говорячи, кредитори вклали в справу 1,80 дол. на 1 долар, вкладений акціонерами. У принципі це непогане співвідношення, але його необхідно зіставити із середніми цифрами в галузі. Мабуть, показник буде трохи вище, ніж у інших фірм, оскільки "Нешнл бук" взяла в 1989 р. великіпозики для оновлення виробничого обладнання. Тому необхідно встановити, чи була ця інвестиційна програма продиктована необхідністю і наскільки вона ефективна.

3. Показники погашення боргу дозволяють оцінити здатність компанії сплатити поточну заборгованість шляхом генерування готівки грошових коштів в процесі операційної діяльності. Головний показник фінансової стійкості підприємства – його здатність виплатити відсотки і основний борг по отриманих кредитах. Для детального аналізу необхідно скласти таблицю грошових потоків ( cash flow statment ). Але більш простим і оперативним є метод розрахунку коефіцієнтів погашення боргу. Це передусім коефіцієнт грошового потоку ( cash flow-to-current maturities ratio ):

Прибуток післясплати податків + Амортизація - Дивіденди

К-т грошового потоку = --------------------------------------------------------------------------------

Довгострокові позикиз терміном погашення в межах року

Показник показує, яка частина грошових надходжень компанії від операцій буде необхідна для покриття основного боргу і відсотків по позикахз терміном погашення протягом найближчого року. Чим нижче коефіцієнт, тим менше "маржа безпеки" при погашенні боргів. Теоретично коефіцієнт, рівний 1, забезпечує компанії фінансову стабільність.

У "Нешнл бук" показник рівний 6,81 (232,64+271,6-0,0): 74,0. Він означає, що притока касової готівки може поменшати в 6 раз, перш ніж виникнуть ускладнення з погашенням поточної заборгованості. Необхідно разом з тим додатково проаналізувати конкретні терміни грошових надходжень компанії, зіставивши їх з терміном чергових платежів.

Ще один показник – коефіцієнт процентних виплат ( times interest earned ratio )

Прибуток до сплати податків + Процентні платежі

Коефіцієнт процентних виплат = --------------------------------------------------------------------

Процентні платежі

Коефіцієнт показує, у скільки разів прибутки компанії перевищують суму процентних платежів по позиках. Показник, природно, не повинен бути менше за 1, інакше здатність компанії гасити свої зобов'язання буде поставлена під загрозу. У "Нешнл бук" коефіцієнт процентних виплат був рівний в 1989 р. 4.59 (266,1+74): 74. Це говорить про пристойне фінансовому становищі фірми: платежі по відсотках можуть зрости в 4.59 раз, перш ніж виникне загроза невиконання фірмою її зобов'язань.


 
 

Цікаве

Загрузка...