WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Валютнi операцiї комерцiйних банкiв - Курсова робота

Валютнi операцiї комерцiйних банкiв - Курсова робота

Зважаючи, що економіка України є відкритою (експорт становить більше 40% від ВВП), зростання впливу зовнішніх факторів робить вибір адекватного курсового режиму особливо актуальним. Курсова політика є невід'ємною складовою урядової програми економічного розвитку держави і має враховувати весь комплекс інструментів впливу та реальні можливості для її реалізації.

Курсовий режим сам по собі впливати на фактори, що визначають динаміку курсу, не може (визначальними є ефективність і адекватність економічної та валютної політики). Однак чим більш гнучкий курс, тим більше він сприяє амортизації потрясінь, які обумовлюють накопичені в економіці дисбаланси.

Основними факторами негативного впливу на динаміку валютного курсу в Україні є:

  • падіння ВВП;

  • дефіцит торгового балансу;

  • значні обсяги бюджетного дефіциту та проблеми, пов'язані з ефективністю бюджетних витрат;

  • зростання заборгованості уряду, зокрема зовнішня криза ринку ОВДП;

  • світова фінансова криза (особливо в Росії);

  • відсутність структурної перебудови економіки.

Загалом фактори, що впливають на зміну валютного курсу зображені в додатку 5.

Проблеми обслуговування зовнішнього боргу (Україна повинна була сплатити понад 3млрд. доларів) та поповнення валютних резервів НБУ зробили політику валютного коридору неможливою. На сьогоднішній день НБУ впроваджено практику плаваючого курсу національної валюти. Ідея дуже смілива за нинішніх умов, бо неважко передбачити, що станеться з курсом гривні, коли НБУ перестане його контролювати і дозволить банкам вільно купувати валюту за рахунок власних коштів. Щось подібне вже було в українській економіці — у 1992-1995 роках. Ймовірність впровадження плаваючого курсу активно обговорювалась впродовж останніх декількох місяців. Своє рішення впровадити плаваючий коридор виконавча влада пояснює тим, що це стало найбільш реалістичною валютною політикою за теперішніх умов: такий режим відповідає стану інтеграції України в світову економіку, сприяє рівновазі попиту на іноземну валюту з пропозицією, забезпечує компенсацію внутрішньої інфляції. Як засвідчив В.А.Ющенко, перебування курсової політики в чітких керованих параметрах засвідчує "практичну стабільність грошей". Це сталося завдяки тому, що уряд зумів виключити два чинники, що найбільше впливали на девальвацію гривні: обслуговування боргу та запозичення в НБУ. Міністр економіки України Сергій Тигипко вважає, що перехід до гнучкою курсоутворення не повинен викликати перекосів на валютному ринку [11; с.5].

Однією з найбільших переваг політики плаваючого курсу є, передусім, те, що вона, як передбачається, зуміє на тлі цьогорічних зовнішніх виплат створити умови для утримання відносної стабільності гривні. Вона (порівняно з валютним коридором чи прив'язкою гривні до однієї з іноземних валют) зуміє пом'якшити "удар" по економіці, ймовірність якого не виключається навіть після доволі успішної презентації урядових пропозицій щодо реструктуризації частини зовнішніх боргів.

За такої політики уряд ніби знімає з себе відповідальність за подальше формування курсу гривні. Йому не доведеться витрачати додаткові валютні резерви на утримання національної валюти у встановлених межах валютного коридору. До того ж за сприятливих умов НБУ зможе поповнювати свої не надто великі резерви, скуповуючи на міжбанківському валютному ринку. Практика валютного коридору такої можливості не надавала, навпаки вимагала час від часу доларових інтервенцій для утримання гривні у валютному коридорі.

Однак плаваючий курс не означає, що ситуація повністю позбавлена контролю. НБУ і надалі керуватиме "вільним плаванням" гривні. Причому, як заявив прем'єр-міністр, утримання курсу буде виключно справою Національного банку.

У найкритичніших ситуаціях НБУ використовуватиме традиційні для валютного коридору інтервенції. Критичних ситуацій вистачатиме вже хоча б тому, що вони "закладені" в самому бюджеті: макроекономічні показники розраховані на середньому курсі 5,78грн. за один долар. Експерти вже сьогодні вважають такий курс малореальним, а тим більше те, що на кінець року він планується близько 6,02грн./дол .

Є декілька й інших недоліків плаваючого курсу, на які звертають увагу представники деяких українських комерційних банків. Зокрема, вони називають повну відсутність курсових орієнтирів для підприємців. На противагу їм представники МВФ надають перевагу саме режиму вільного курсоутворення. Схвалюють нову політику й представники іншого банку — Світового. На думку радника з економічних питань регіонального представництва цього банку в Україні Джона Дансена, утворення курсу на основі реального попиту і пропозиції валюти зробить конкурентоспроможною українську продукцію і на внутрішньому і на зовнішньому ринках.

Вже майже рік "вільного плавання" гривні доводить, що відтепер офіційно оголошена політика спроможна діяти доволі успішно, задовольняючи і НБУ, і комерційні банки, і економіку в цілому, і, що також важливо, міжнародні фінансові організації .

Діяльність банків на міжбанківському валютному ринку.

Міжбанківський валютний ринок поділяється на прямий та брокерський. Тому складовою ланкою в інституціональній структурі валютного ринку є брокерські фірми, які здійснюють майже 30% загального обсягу валютних операцій.

Операції на міжбанківському валютному ринку України дозволяється здійснювати лише суб'єктами цією ринку, перерахованим раніше.

Суб'єкти міжбанківського валютного ринку України купують іноземну валюту для власних потреб та за дорученням клієнтів (резидентів і нерезидентів) з метою перерахування іноземної валюти за межі України.

Уповноважені банки мають право здійснювати операції з купівлі-продажу іноземної валюти за власні кошти тільки в межах ліміту відкритої валютної позиції відповідно до нормативних актів НБУ.

У зв'язку з фінансовою кризою у серпні 1998 року та введенням в дію обмежувальних нормативних вказівок НБУ, кількість угод, що укладались на міжбанківському валютному ринку України, різко зменшилась. За даних умов головним компонентом валютного ризику є відкрита валютна позиція.

У національному банку вважають, що новий порядок роботи міжбанківського валютного ринку дасть змогу підвищити ефективність інтервенції НБУ в період надмірних курсових коливань.

НБУ покладає великі надії на роботу міжбанківського ринку в новому режимі, особливо на систему курсоутворення. За словами виконуючого обов'язки Голови НБУ на прес-конференції 30 грудня 1999 року, "НБУ задоволений новим порядком роботи міжбанківського валютного ринку України і вважає, що він дасть змогу підвищити ефективність інтервенцій Національного банку в період надмірних курсових коливань".

З огляду на те, що з обороту ринку буде вилучено спекулятивні угоди, а держбюджет виконуватиметься у прийнятих Кабінетом Міністрів параметрах,

уряд і керівництво Національного банку вважають реальним середньорічний курс 5 гривень за долар .

Слід зазначити, що, як показала практика роботи банків на міжбанківському валютному ринку, девальвація курсу гривні, яка була характерною для даного ринку, була корисною для всіх суб'єктів валютного ринку. Експортери збільшили обсяги продажу валюти, що зумовило зростання її пропозиції і дало НБУ змогу суттєво поповнити валютні резерви. Банки також виграли, — із зростанням обсягів продажу валюти збільшилися їхні доходи..

Однак, якщо не будуть створені передумови для лібералізації режиму обміну валют та переходу до більш гнучкої організації системи курсових відносин, збереження існуючого порядку курсоутворення, який передбачає більш упорядкований доступ суб'єктів господарювання на валютний ринок, в подальшому може призвести до:

  • відриву офіційно встановленого обмінного курсу від реального значення, що призведе до подальшого накопичення диспропорції в економіці та позбавить монетарну політику адекватного показника стану грошово-кредитної сфери;

  • проблем з національним використанням валютних ресурсів та недофінансування фінансування дійсно пріоритетних галузей економіки;

  • ускладнення розрахунків урівноваженого валютного курсу;

  • введення додаткових обмежень для підтримання status quo, що, в свою чергу, призведе до звуження валютного ринку та поставить під загрозу виконання VIIIст. Статуту МВФ тощо.

Тому з метою підтримання процесу відновлення МВРУ, а також перегляду НБУ введених обмежень на проведення торгів іноземною валютою та введення більш гнучкого режиму курсоутворення першопочаткового значення набуває:


 
 

Цікаве

Загрузка...