WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

Акцептно-рамбурсний кредит найбільш забезпечений, коли він пов"язаний із зовнішньоторговими операціями і застосовується при розрахунках між експортером і імпортером. Технічно при цьому використовується акредитив і перевідний вексель. Умови акцептно-рамбурсного кредиту - ліміт, термін кредиту, процентна ставка, порядок оформлення, використання, погашення - визначаються на підставі попередньої міжбанківськой домовленості. Забезпеченість його обумовлена реалізацією товару. Якщо цей кредит не пов"язаний з товарними поставками, він набуває чисто фінансового характеру.

Кредит постачальника.

Основа кредиту постачальника - договірне зобов"язання про купівлю товару. Практично постачальник постачає покупцю комерційний кредит: кредитором виступає постачальник, а позичальником - покупець. Велике значення набуває договірне регулювання умов платежу по кредиту постачальника (спосіб, термін, місце, валюта цени та валюта платежу, умови платежу).

Існує декілька способів платежу, а саме, можливо застосування цільового акредитиву, який має свої особливості. Як і при звичайному товарному акредитиві, при укладенні договору купівлі-продажу сторони домовляються про відкриття акредитиву банком продавця. Однак виплата по цьому акредитиву проводиться не при наданні документів і передачі товару покупцю, а пізніше, при погашенні кредиту постачальника, тобто кредиту постачальника надається більша гарантія.

В більшості випадків промислове обладнання може бути поставлено лише окремими партіями, що занадто ускладнює облік. Тому в подібних угодах здійснюється поетапні платежі. Встановлюється домовленість про кінцеві терміни платежу. Певну роль тут грають проміжні процентні платежі. Використовуються два способи сплати процентів: за фіксованою ставкою і за перемінною ставкою (на базі ролловеру).

Взагалі кредит постачальника ділиться на 2 етапи. На першому етапі це чисто комерційний кредит експортера імпортеру. Другий етап - трансформація комерційного кредиту в банківський шляхом обліку векселів, застосування лізингу, факторінгу.

Уряди західноєвропейських країн всемірно заохочували таку практику, оскільки в цьому випадку в максимальній мірі використовувався приватний (і промисловий, і банківський) капітал, досягалась стопроцентна "зв"язаність" вивозу капіталу з товарними поставками, і термін вивозу капіталу у такій формі був порівняно невеликим.

Розглянемо детальніше механізм кредиту постачальника. На першому етапі - це, по суті, надання постачальниками покупцям права оплачувати товари в росстрочку, тобто експортер від свого імені фінансує покупця. Всі розрахунки, зв"язані з наданням і погашенням таких кредитів, здійснюються безпосередньо постачальниками і покупцями. Кредит на цьому етапі відрізняється лише тим, що в експортера попередньо підготований механізм рефінансування.

Другий етап - безпосередньо рефінансування. Надання кредитів іноземним покупцям ставило фірми-експортери перед необхідністю в свою чергу самостійно шукати кошти для здійснення подібних операцій. В більшості випадків розміри коштів фірм-експортерів недостатні для того, щоб вони могли всі свої операції фінансувати з власних ресурсів. Кредитування експорту за рахунок власних коштів доступно найбільш крупним корпораціям, але й в них така практика може розповсюджуватись лише на окремі контракти.

Однією з форм кредиту постачальника є факторингові операції.

Кредити брокерів і комісіонерів.

В деяких країнах (особливо у Великобританії) значну роль у зовнішній торгівлі рядом сировинних і промислових товарів відіграють брокери і комісіонери. В деяких галузях торгівлі зовнішньоторгові угоди здійснюються майже завжди за їх участю. Різниця між брокерами і комісіонерами полягає в тому, що брокер-посередник виступає інколи як комісіонер, тобто від свого імені, але за рахунок свого клієнта, а інколи як агент, тобто угода укладається між експортером і імпортером безпосередньо, але за участю брокера в якості посередника.

Брокери і комісіонери беруть участь у фінансуванні експортерів, але не своєї країни, а експортерів тих країн, які постачають сировину і продовольчі товари в країну брокера (комісіонера). Кредити брокерами надаються, як правило, під товари. При цьому вони самі користуються кредитом у банків. Банки віддають перевагу в кредитуванні не безпосередньо експортерам та імпортерам, а через брокерів. Проценти, які знімаються брокерами за кредити, як правило, дещо вищі, ніж по аналогічним банківським кредитам. Крім того, брокери при наданні кредиту часто назначають більш високу, ніж звичайна, ставку комісії, яка знімається ними за посередництво в торговій угоді. Брокерська комісія складає приблизно 1/50 - 1/32 суми угоди. Проте, експортери часто вимушені вдаватися до їх посередництва, оскільки отримання кредиту в своїй країні може обійтись не дешевше послуг брокера.

До послуг брокерів і посередників зовнішньоторгові організації нашої країни вдаються в тих випадках, коли ринок їм малознайомий або реалізація товару потребує особливої специфіки. В торгівлі деякими товарами посередники обов"язкові. В деяких країнах обов"язкова участь посередника - місцевої фірми в певних зовнішньоторгових угодах передбачена законом. При цьому розуміють, що участь посередників не викликає необхідності удаватися до їх послуг у фінансуванні зовнішньоторгової угоди. Дане питання вирішується в кожному окремому випадку, виходячи з комерційної доцільності. Також, крім здійснення кредитних операцій, брокери надають гарантії по платоспроможності покупців.

Аванс покупця.

В тих випадках, коли імпортер погоджується оплатити частину вартості товару до його фактичного відвантаження, має місце кредитування імпортером експортера, що називається за звичай авансом покупця. Аванси можуть призначатися як для заготівлі сировини експортером, так і для виробництва експортованого товару; авансові платежі можуть застосовуватись і для забезпечення інтересів експортера на випадок порушення договору імпортером.

Від авансу потрібно відрізняти завдаток і відступні. Завдаток, так як і аванс, видається в рахунок сум, які належать по договору; різниця між ними полягає в тому, що при невиконанні договору по вині особи, яка дала завдаток, ця особа втрачає повну суму завдатку, тоді як аванс підлягає поверненню. Якщо невиконання договору станеться по вині особи, яка отримала завдаток, то ця особа зобов"язана повернути його в двократному розмірі. Завдаток не звільняє сторону, яка допустила невиконання договору, від відшкодування збитків іншій стороні, але завдаток, як правило, зараховується в суму збитків. Відступні являють собою обумовлену в договорі суму, сплатою якої контрагенту надається право звільнитись від зобов"язань, прийнятих ним по договору, без відшкодування збитків іншій стороні. Аванс і завдаток, стимулюють контрагентів до належного і своєчасного виконання договору; відступні, навпаки, при певних обставинах можуть послабити стимули до виконання контракту.

Часто авансові платежі передбачаються при закупках обладнання, яке потребує індивідуального виконання, чи при здійсненні робіт по завданню замовника. Аванси видаються, як правило, в момент підписання угоди, переважно при крупному розмірі угоди (головним чином, при купівлі обладнання чи суден, будівельних роботах), аванс може виплачуватись частинами. У будь-якому випадку аванс потрібно повністю внести до відвантаження тієї партії товару, яку він покриває, так як в протилежному випадку елемент кредитування зникає і тим самим здійснюваний покупцем внесок вже не може розглядатись в якості авансового. Розмір авансу, як правило, визначається в процентному відношенні до контрактної вартості товару, коливаючись, головним чином, в залежності від виду проданого товару. Аванс найчастіше являє собою готівковий платіж (банківським переказом).

Виплата авансу частинами здійснюється шляхом послідовного ряду часткових платежів, приурочених до певних стадій процесу виконання замовлення. По позиках, наприклад, можуть оплачуватись 15 % вартості судна через 6 місяців після підписання контракту, 15 % - після закладки кіля, 15 % - після випробування корпусу судна на стійкість до води, 15 % - після установки головного двигуна, 15 % - після швартових випробувань і 25 % - після здачі судна замовнику. В наведеному прикладі авансовий платіж складе 15 % вартості судна, 60 % - проміжні платежі і 25 % - кінцевий розрахунок за куплений об"єкт. Такий самий порядок оплати нерідко застосовується при здійсненні будівельних і монтажних робіт.


 
 

Цікаве

Загрузка...