WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

Банківська гарантія, яка використовується як інструмент надійності оплати, обмежується у зовнішній торговлі покриттям ризику неоплати у випадку застосування системи оплати проти простого пред"явлення фактури.

Банківська гарантія предствляє собою безвідзивне зобов"язання банку оплатити рахунок переказом або готівкою у випадку, якщо його клієнт не виконує свої зобов"язання по наданню послуги при оплаті. Гарантія представляє собою зобов"язання як таке, незалежно від контракту, укладеного між кредитором і дебітором. Надавши свою гарантію, банк зобов"язується оплатити по першій вимозі у випадку виконання всіх умов, передбачених в гарантії. Гарантії підпорядковані національному законодавству країни банку, що видає гарантію. До змісту і форми гарантії застосовується місцеве право.

Основні види гарантій у зовнішній торгівлі, їх переваги, недоліки та роль у фінансуванні зовнішньоторгових операцій.

- гарантія пропозиції (bid bond, tender bond).

Така гарантія може бути потрібна при об"явленні публічних торгів. Підприємство, яке робить пропозиції, повинно в ряді випадків представити гарантію, яка забезпечить оплату його зобов"язань як особи, бажаючої здійснити поставку на той випадок, якщо:

- пропозиція відзивається цим підприємством до торгів;

- замовлення відхиляється цим підприємством після торгів;

- гарантія пропозиції не замінена гарантією якісного виконання після торгів.

Розмір гарантій пропозиції може складати від 1 до 5 % від суми пропозиції.

Термін дії такої гарантії до підписання контракту або представлення гарантії якісного виконання, як правило, від 3 до 6 місяців.

- гарантія виконання (performance bond).( Див. Додаток № 7)

Надаючи таку гарантію на запит продавця, банк зобов"язується виплатити покупцеві, який поніс збиток, гарантовану суму у випадку, якщо постачальник не виконає своїх зобов"язань поставки за контрактом.

Термін дії гарантії виконання розповсюджується до повного виконання контракту. Цей термін в більшості випадків відповідає терміну дії контрактової гарантії на якісну роботу машини або обладнання. Він може досягати двох і більше років.

Розмір гарантії звичайно складає до 10 % від суми контракту.

- гарантія повернення авансових платежів (advance payment quarantee).(Див. Додаток № 8)

Часто умови оплати при крупних експортних поставках передбачають виплату покупцем авансу і виробничні витрати. Покупець при цьому повинен зробити авансові платежі, але тільки в тому випадку, якщо він отримає гарантію їх повернення, яка гарантує йому відшкодування збитків, якщо продавець не виконає своїх зобов"язань за контрактом.

Розмір гарантії звичайно відповідає сумі авансу.

Зменшення суми гарантії: на відміну від гарантії якісного виконання, гарантія повернення авансових платежів може передбачати зменшення суми гарантії пропорційно вартості вже здійснених поставок. Доказом здійснених поставок може служити правильне використання документарного акредитиву.

Термін дії гарантії обмежується моментом поставки предмету контракту. Оскільки ця гарантія оформлюється звичайно до отримання авансу, вона набирає чинності тільки після внесення авансу по місцю оплати, призначеному продавцем.

- гарантія на випадок неплатежу (payment quarantee). (Див. Додаток № 9)

Ця форма гарантії застосовується, в основному, для того, щоб гарантувати оплату проти простого представлення фактури. Є декілька варіантів такої гарантії. Гарантія може торкатись повної оплати поставки товару або надання послуги. Постачальник посилається, як правило, на гарантію, заявляючи у письмовій формі про те, що він поставив товар, але не отримав оплату у встановлений термін.

Другий варіант заключається у частковому гарантуванні контракту терміном на один рік, укладеного між покупцем і продавцем на поставку споживчих товарів і послуг. Партнери домовляються, наприклад, що поставка буде здіснюватись і оплачуватись щомісячно шляхом банківського переказу по пред"явленні фактури на протязі 10 днів після її отримання. Замість того, щоб мати документарний акредитив на всю суму, сторони можуть прийняти рішення скласти гарантію на випадок неоплати, яка забезпечить гарантію поставок на протязі 1-3 місяців.

Зобов"язання банку діє до повного виконання контракту. Однак гарантію можна задіяти, якщо покупець не виконав зобов"язання по оплаті за одну місячну поставку.

Переваги гарантій:

- помірні витрати покупця і продавця на банківські послуги;

- гарантія оплати для продавця, по меншій мірі, за вже поставлений товар або послугу;

- переваги для покупця, що випливають з того, що банківська гарантія покриває тільки суму, нараховану за місячну поставку.

Недоліки гарантій:

- гарантія забезпечує оплату тільки за здійснену часткову поставку;

- гарантія звичайно торкається тільки оплати поставок декотрих видів послуг та високоліквидних товарів, які, при необхідності, можуть бути легко продані третій особі, якщо покупець не взмозі виконати своє зобов"язання про прийом товару.

Є два способи видачі банківських гарантій:

- прямий: гарантія банку на користь іноземного покупця;

- непрямий: банк доручає іноземному банку видати гарантію на користь покупця.

Обрання того або іншого варіанту залежить від вказівок країни покупця.

Основна різниця між цими двома варіантами полягає у формуліровках. Пряма гарантія формулюється індивідуально в залежності від особливостей кожного конкретного випадку. Непряма гарантія, яка видається банком країни покупця, використовує стандартні формуліровки, прийняті в цій країні, і покривається безумовною контр-гарантією, яка підлягає оплаті по першій вимозі. Право, яке застосовується при цьому, є право країни знаходження банку, який видає гарантію.

Порівняльна характеристика зарубіжного та українського досвіду.

Зробимо невелику порівняльну характеристику роботи по наданню гарантій російськими та українськими банками.

Оскільки сьогодні є факт лібералізації банківської системи Росії (вона практично дублює системи західних країн), то провідні російські банки мають можливість надавати власні гарантії, підтвердження яких приймаються закордонними банками кореспондентами та некориспондентами.

На відміну від російських банків українські банки такої змоги не мають. Навіть гарантії таких банків як Нацбанк, Ощадбанк, Промінвестбанк, Аваль, Укрексімбанк практично не приймають за кордоном. Вони вимушені при проведенні фінансування зовнішньої торгівлі звертатись до першокласних або прайм банків за додатковим підтвердженням з їх боку. Причини цього різні, але основна полягає у відсутності позитивного іміджу українських банків та їх порівняно незначні статутні фонди, а також загальне фінансове становище на Україні.

При порівнянні роботи українських та росій ських банків можна прийти до висновку, що гарантії як фінансовий інструмент частіше застосовується в практиці російських банків, а ніж українських. Російські провідні банки при здійсненні резидентами Росії експортно-іипортних операцій без вітчутних ускладнень спроможні надоати сервіс по обслуговуванню гарантій. Позитив но цьому сприяє політична, економічна і податкова системи.

Що ж стосується України, то ситуація ускладнюється, оскільки всі індикатори, які характеризують стабільність в державі знаходяться на граничній кризовій межі.В зв'язку з тим, що ні один український банк не являється першокласним банком,їм при видачі гарантії експортерам та імпортерам приходиться звертатись в закордонні першокласні банки, а це не так легко. Це в свою чергу практично виключає застосування гарантій як способу фінансування зовнішньоторгових операцій для українських резидентів.

 • Види, механізм кредитування і кредитні інструменти при зійсненні зовнішньої торгівлі

  1. Кредитування зовнішньоторгових операцій та його вплив на експортні можливості українських підприємств.

  В XIX і на початку XX століття в розвинутих країнах у сфері міжнародної торгівлі панував традиційний вексельний кредит, з наданням експортером імпортеру права погашати по частинам і напротязі певного часу платежі в рахунок вартості отриманих в кредит товарів і послуг. Починаючи з 40-50-х років ХХ століття, традиційний комерційний кредит почав все ширше витіснятися кредитом, який надавався експортерами імпортерам шляхом простого вартості проданих в кредит товарів по відкритому рахунку.

  В даний час в розвинутих країнах саме кредитування по відкритому рахунку є основним фінансовим інструментом збуту продукції в міжнародній торгівлі. Так, у Великобританії більшість розрахунків при експортних поставках проводяться саме по відкритому рахунку. Цей рахунок, як одна з форм розрахунково-кредитних відносин між продавцем та покупцем, також широко використовується в зовнішній торгівлі Німеччини, Франції та інших розвинутих країнах.


 •  
   

  Цікаве

  Загрузка...