WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

В нашому прикладі відкриття акредитиву здійснюється "Індустіальним банком Азії", (ІБА, Токіо), за дорученням "Електрисіті Сапплай Лтд. (ЕСЛ, Осака)", після того, як продавець і покупець прийшли до згоди про умови поставки і оплати. По отриманні від покупця форми доручення на відкриття акредитиву ІБА перевіряє, чи володіє його клієнт необхідним покриттям у формі авуарів або кредитних ліній (домовленість між фірмою і банком про надання позики).

Банк також по домовленості з клієнтом проводить перевірку доручення про відкриття акредитиву, щоб переконатись, що всі пункти доручення сформульовані ясно і чітко. Потім банк-емітент посилає по пошті, телексом або телеграмою банку продавця (ЮБС) повідомлення про відкриття (OPENING ADVICE) акредитиву з вимогою або дозволом підтвердити документарний акредитив. Одночасно покупець отримує повідомлення про виконання його доручення.

Банк продавця (ЮБС) перевіряє достовірність акредитиву, з"ясовує платоспроможність і репутацію банку-емітенту, а також можливі регіональні ризики в країні імпортера. Якщо результати перевірки виявляються задовільними, то банк підтверджує акредитив. Якщо ж банк відмовляється від підтвердження, він може зареєструвати документарний акредитив, але без зобов"язання зі своєї сторони, про що повинен повідомити банк-емітент (ІБА). Отримавши документарний акредитив, постачальник повинен перевірити його текст. Якщо останній розходиться з контрактом або містить умови, які не можуть бути виконаними для продавця, продавець має право вимагати від покупця проведення через банк і у можливо найкоротший термін необхідних виправлень.

Після отримання повідомлення про відкриття акредитиву продавець ("Дженерейтер С.А.", Женева) оформляє у певні терміни документи, необхідні для використовування акредитиву. Представлення документів (звичайно вони включають транспортні документи) проходить, таким чином, тільки після відправки товарів. Покупець в цьому випадку отримає документальне свідоцтво того, що продавець відправив товар у відповідності з домовленістю і за вказаною адресою.

Платіж проходить тільки по представленні продавцем у встановлені терміни відповідної повної документації в банк, який підтверджує платіж (ЮБС). Останній перевіряє документи, а потім кредитує рахунок бенефіціара (продавця). Банк, який підтверджує платіж (CONFIRMING BANK), в свою чергу, передає документи банку-емітенту (ІБА). Одночасно він дебетує рахунок банку-емітенту або отримує відшкодування за допомогою третього, попередньо обраного банку (REIMBURMING BANK - відшкодовуючий банк). Тобто банк, який підтверджує платіж, просить відшкодовуючий банк оплатити йому товар по документах або видати кредит під їх забезпечення. Відшкодовуючим банком є, як правило, банк-кореспондент банку-емітенту і банку, який підтверджує платіж.

Якщо, напротивагу банку, який підтверджує платіж (ЮБС), банк-емітент (ІБА) після вивчення документів встановлює, що вони не відповідають умовам кредиту, банк-емітент повинен негайно повідомити по це ЮБС телеграмою, телексом чи іншим засобом термінового зв"язку. В той же час банк повинен повідомити, чи повертає він документи собі, чи залишає їх в розпорядженні ЮБС. Проте, як правило, банк-емітент зв"язується з покупцем і дізнається, чи погоджується той прийняти документи, не дивлячись на виявлені невідповідності. Банк має в розпорядженні достатній термін для того, щоб здійснити перевірку документів.

Детальний аналіз проведення акредитивних форм розрахунків українськими банками.

Розглянемо практичний приклад документарного акредитиву українського резидента підприємства "Веда", м. Київ, Україна та його партнера Е. Маркетинг Лімітед, Сінгапур.

Після укладення контракту і узгодження форми оплати та поставки товару (мова йде про поставку оргтехніки на Україну (умови поставки FOB, сума контракту 500000 доларів США)), український резидент звертається до банку "Український капітал",м. Київ із заявою про відкриття безвідзивного, переказного, оплаченого та підтвердженого акредитиву (Див. Додаток № 4). Банк "Український капітал" переконується в наявності коштів на рахунку клієнта і виконує доручення на відкриття акредитиву. Але при аналізі ситуації виявилось, що між банком імпортера і банком бенефіціара відсутні пря мі кореспондентські відносини, тому в схемі приймають участь ще два банки : Amtrican Bank in Poland і Commerz Bank, Frankfurt Mine.Як показано на схемі 1(Див. Додаток № 5) Сінгапурський партнер виконав поставку в Київ, підготовив необхідні документи, що згідно вимогам акредитиву засвідчують факт виконання умов контракту, і передав в HKSBC. Банк бенефіціара звернувся за покриттям до підтверджуючого банку проти документів, які свідчили про виконання умов акредитиву. Комерцбанк кредитував коррахунок банку бенефіціара через 90 днів з дати відвантаження після отримання документів напротязі одного дня і сповістив про це Амербанк, який, в свою чергу, виконав платіж проти документів і дебетував коррахунок банку "Український капітал", що і було завершенням першого етапу документарної операції. Заключний платіж по цій поставці був проведений через 180 днів з дня поставки товару на FOB м. Київ. Відповідальність за проведення другої половини платежу була покладена на Амербанк.

В здійсненні цієї операції виникли слідуючі проблеми:розбіжності в замовленні документів, а також, в кількості копій поданих документів. Ці питання були оперативно вирішенні шляхом узгодження розбіжностей через банк імпортера і банк бенефіціара.

Перевагою є те, що в схемі проходження приймають участь Амербанк - першокласний банк та Комерцбанк - прайм банк, що гарантували виконання взятих на себе зобов'язань. Імпортер був впевнений, що кошти будуть виплачені проти узгодженої поставки, а експортер - в отриманні коштів за поставку товарів в об'ємі та в термін обумовлений в контракті.

Порівняльна характеристика за підсумками аналізу результатів діяльності зарубіжних і вітчизняних фінансових інститутів при здійсненні фінансування зовнішньо-торгових операцій за допомогою акредитивної форми розрахунків.

В процесі досдідження практики роботи іноземних банків та банків України з документарними акредитивами виявилося, що іноземні банки при здійсненні документарних операцій з нерезидентами, в тому числі з українськими, в першу чергу вдаються до аналізу економічної, політичної та законодавчої ситуації в країні бенефіціара. Визначають ступень ризику неплатежу або непоставки, і використовують цю інформацію в роботі з клієнтом та при забезпеченні максимальних гарантій в цілому по документарних операціях будь-яких форм і видів.

При здійсненні операцій такого типу між країнами, що входять до певних економічних та політичних спільнот, цей процес набуває нового, більш демократичного характеру і визначається в основному в нормативних документах, які всобі включають основні юридичні та процесуальні дії в момент виникнення експортно-імпортних операцій.

Банки, в свою чергу, (мова йде про банки країн, які в основному забезпечують, або на них покладена урядом країни функція фінансування зовнішньої торгівлі) самостійно виступають гарантом в проведенні будь-яких документарних операцій. В зв"язку з цим, не буде помилкою, стверджувати, що процентне співвідношення прямих попередніх оплат значно менше від загальної кількості акредитивних форм розрахунків і гарантій. Цей факт підтверджує можливість отримання короткострокових кредитів в валюті акредитиву, що позитивно впливає на здатність експортера виконувати зобов"язання по контракту. Ця практика кредитування набула широкого масштабу в розвинутих країнах і майже відсутня в Україні.

Українські резиденти, що укладають експортно-імпортні контракти з нерезидентами, використовують, здебільшого, банківський сервіс обмеженого характеру, що є наслідком недосконалості законодавчих нормативних актів. Присутні факти неузгодженості митного законодавства з банківським і податковим, що обмежує можливості українських експортерів та імпортерів в здійсненні операцій в формі документарних акредитивів.

Жорстке ліцинзування операцій комерційних банків, інструктивний вплив на їх діяльність призводить до відмови клієнтам в наданні послуг документарного характеру.

Проведений мною аналіз свідчить, перевага залишається за прямою оплатою, навіть тоді, коли ці операції несуть в собі елементи ризику. Відсутність можливості кредитування під заставу валюти зовсім обмежує надання короткострокових кредитів, а при їх видачі вони носять, в основному, характер бланкових кредитів.

Негативним є і той факт, що комерційні банки змушені звертатись по всіх видах і формах документарних операцій за підтвердженнями до банків кореспондентів і здебільшого до першокласних банків, гарантії та підтвердження яких приймають будь-які банки світу.


 
 

Цікаве

Загрузка...