WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

Банківська справа. Фінансування зовнішньоторгових операцій в Україні - Дипломна робота

Проте, до цього способу можна звертатись лише при наявності однієї обов"язкової умови: партнери, які укладають контракт, повинні досить добре знати один одного, і продавець повинен достатньо довіряти імпортеру. В інших випадках краще використовувати безвідзивний або навіть підтверджений акредитив. Важливо також знати, що якщо спеціально не підкреслено, що документарний акредитив є безвідзивним, він автоматично розглядається як відзивний. Тому необхідно приділяти особливу увагу цьому питанню при оформлені платежу.

Коли мова йде про непідтверджений акредитив, бенефіціару важливо знати, де (в якому місці) даний акредитив може бути відкритий і оплачений. Якщо акредитив відкривається за місцем знаходження банку-емітенту, то ризик, пов"язаний з поштовою пересилкою документів, лягає на бенефіціара. Крім того, бенефіціар повинен враховувати, що якщо нема спеціальних обмовок, то під крайнім терміном вручення документів розуміється їх представлення в банк-емітент.

В іншому випадку банк-емітент дає доручення банку-кореспонденту прийняти і сплатити документи за його рахунок. Тоді банк бенефіціара може приймати документи і здійснювати оплату по представленні документів або гарантувати відстрочений платіж. Проте він не зобов"язаний цього робити, і прийняття документів не означає для нього зобов"язання здійснити платіж. Необхідно знати (особливо при акредитиві з відсроченим платежом), що банк-кореспондент може відмовитись здійснювати платіж по настанні строку платежу навіть після перевірки документів і їх пересилки в банк-емітент. Крім того, більшість платежів, які здійснює банк, що проводить виплату по акредитиву, відбувається тільки при отриманні безумовного покриття (від банку-емітенту).

Місце відкриття і місце виконання (оплати) акредитиву можуть відрізнятися. При цьому слід враховувати наступне: в будь-якій акредитивній операції необхідно вказати "призначений" банк (NOMINATED BANK), який уповноважений здійснювати платіж (банк-платник - PAYING BANK), акцептувати трати (акцептуючий банк - ACCEPTED BANK) або виступати в якості банку-платника, у випадку, коли умови акредитиву дозволяють провести виплату по траті любому банкові (NEGOTIATING BANK).

Завдяки безвідзивному підтвердженому акредитиву його користувач отримує два незалежних платіжних зобов"язання: зобов"язання банку-емітенту і зобов"язання банку, який підтверджує платіж. Для того, щоб останній банк погодився взяти на себе таке зобов"язання, потрібно, щоб були дотримані наступні умови:

а). Акредитив повинен бути безвідзивним або, іншими словами, в ньому повинно бути вказано, що скасувати перше зобов"язання банку покупця не можна.

б). В умовах акредитиву повинно бути ясно сформульовано доручення або дозвіл банка-емітента банку-кореспонденту додати своє підтвердження (формуліровки типу: "Ми відкриваємо безвідзивний підтверджений акредитив" не достатньо).

в). Повинно бути встановлено, що акредитив може бути використаний і оплачений в банку, який підтверджує платіж.

г). Текст повинен мати однозначне тлумачення і не містити ніяких обмовок, які дозволили б покупцю завадити використанню акредитиву продавцем (обмовка, яка дає право порушення умов договору).

Поряд з цими чисто технічними правилами необхідно враховувати ряд спеціальних вимог до самої кредитної політики. Кожен банк буде ретельно вивчати ризик неплатоспроможності і регіональний ризик, перш ніж підтвердити документарний акредитив. При відмові від підтвердження акредитиву банк буде здійснювати виплату по акредитиву бенефіціару, але без зобов"язання зі своєї сторони, про що він повинен інформувати банк-емітент. Отримавши підтверджений акредитив, бенефіціар може вести справи лише з банком, який здійснює оплату по акредитиву (це не обов"язкова вимога). Якщо цей банк являється першокласним фінансовим закладом своєї країни, то бенефіціар може уникнути можливих регіональних ризиків (політичні ризики і ризики при переказі грошей) і ризику, пов"язаного з поштовою пересилкою документів.

Підтверджений документарний акредитив окрім безпечності дає експортерові і інші переваги. У випадку необхідності він може також використовуватись як кредитний інструмент в операціях, пов"язаних з трансфертом (переказом) акредитиву. Якщо мова йде про підтверджений акредитив, то банк по бажанню експортера додатково може провести перевірку можливостей здійснення обліку фінансових вимог і надання авансу.

Користувачу акредитиву гроші виплачуються після того, як він вручає документи і відбувається їх перевірка. Операція відбувається по принципу "даю, одночасно отримуючи взамін" (платіж проти документів). В розпорядженні банку є певна кількість часу, достатня для перевірки документів. Проте навіть по акредитиву на пред"явника дата платежу може бути відсрочена на декілька днів. Це трапляється тоді, коли банк-платник повинен забезпечити відповідне покриття за допомогою третіх банків.

При використанні акцептного документарного акредитиву, або акредитиву з терміновою тратою (Див. Текстовий додаток), тобто коли трати повинні бути акцептовані третьою особою (наприклад, покупцем), банк-емітент і банк, який підтверджує платіж, гарантує акцептування і оплату виписаної трати по настанні терміну платежу на основі безвідзивного документарного акредитиву. Якщо умови акредитиву передбачають, що виплату по траті може здійснювати любий банк чи певне коло банків, банк-емітент і банк, що підтверджує платіж, приймають на себе відповідальність за здійснення оплати всіх термінових трат (здійснення платежу чи примус до здійснення платежу).

З точки зору комісійних акредитив з відстроченим платежем (Див. Текстовий додаток) більш вигідний, ніж акредитив з терміновою тратою. Але недоліком цього виду акредитиву є те, що він, як правило, дозволяє виплату авансу лише банком-емітентом чи банком, який підтверджує платіж, в той же час облік перевідного векселя дає більш широкі можливості.

Терміновий документарний акредитив (тобто акредитив з акцептом трат і акредитив з відстроченим платежем) - це фактично інструмент фінансування покупця. Останній може перепродати товар до настання терміну платежу і за рахунок отриманих засобів оплатити вартість документарного акредитиву.

Виплата авансу при наданні документарного акредитиву може здійснюватися різними шляхами. Однак доцільно відрізняти гарантований аванс від негарантованого. Коли видається гарантований аванс, банк бенефіциара повинен дати відповідну гарантію, термін дії якої в більшості випадків скорочується пропорційно здійсненим поставкам (гарантія повернення авансу). Негарантований аванс не дає імпортеру захисту, якщо аванс використаний неправомірно.

У випадку, якщо передбачена поставка товару партіями, то доцільно використовувати револьверний акредитив (Див. Текстовий додаток). Ця форма акредитиву є більш вигідною для імпортера, оскільки в нього не виникає необхідність резервувати 100% коштів на оплату документарного акредитиву, а для експортера достатньо гарантій на кожну із партій. Проте для експортера виникає ризик неплатежу у випадку відмови імпортера оплатити наступну партію товару.

У разі, якщо імпортер приймає зобов'язання, підкріплене банком, платити проти документів (товаросупровідних документів, складських свідотств та ін.), то ця форма є товарним акредитивом (Див. Текстовий додаток).

При експорті сировинних товарів (наприклад, рису, бавовни, шерсті)використовується акредитив для оплати невідвантажених товарів(Див. Текстовий додаток).

Компенсаційний акредитив (Див. Текстовий додаток) застосовується при реекспортних операціях і по компенсаційним угодам. Практичне використання компенсаційного акредитиву як засобу фінансування угод на поставку товару обмежується випадком, коли обидва учасники компенсаційної угоди виставляють один одному акредитиви в одному і тому ж банку. Умови обох акредитивів повинні буквально співпадати, за виключенням цін і рахунків-фактур.

В документарного акредитиву можуть бути різні форми. Рішення про форму акредитиву приймається, як звичайно, під час переговорів між покупцем і продавцем при укладенні контракту. Визначення умов акредитиву проходить в той час, коли покупець дає доручення своєму банку відкрити документарний акредитив. На цій стадії продавець, якого банк інформує про умови кредиту, повинен отримати відомості про уточнення або зміни, якщо такі є. В інтересах обох ділових партнерів кожна умова повинна бути ясно і точно сформульована (надалі це також полегшить і перевірку документів).

Зарубіжний досвід в проведенні операцій з обслуговуванням акредитивів.

Для ілюстрації всього вищесказаного приведемо приклад безвідзивного підтвердженого акредитива. Здійснюється поставка Швейцарських генераторів у Японію. Два банки приймають участь в операції: японський банк імпортера і швейцарський банк експортера. Операція складається з декількох стадій, що відображено на мал.1,2,3.(Див.Додатки №1,2,3.)


 
 

Цікаве

Загрузка...