WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Банківська справа. Фондовий ринок - Дипломна робота

Банківська справа. Фондовий ринок - Дипломна робота

Поряд з фондовою біржею широкого розвитку набуває позабіржовий ринок цінних паперів, на якому основою його діяльності є система міжбанківських зв'язків, робота посередницьких контор, котрі представляють інтереси акціонерних товариств, банків, фізичних та юридичних осіб. Цей ринок більш мобільний, на ньому сильніше проявляються спекулятивні угоди, ризики, коливання курсів, пропонується більше цінних паперів сумнівних емітентів.

У нас останнім часом склалась цікава ситуація. При значній кількості фондових відділів на товарних біржах усе активніше працюють контори торгівців цінними паперами, які пропонують дедалі більшу кількість акцій та облігацій.

В усьому світі діє закономірність: якщо господарська кон'юнктура слабне, падає виробництво і зростає інфляція, то різке знецінення цінних паперів пояснюється: а) падінням дивідендів за акціями; б) підвищенням норми процента в банках; в) перевищенням пропозиції цінних паперів над їх попитом. В Україні в 1994—1996 рр. відмічено іншу особливість при загальному рівні падіння виробництва, при інфляційних процесах, щодосягли іноді 70% на місяць: курси акцій зростають. Це пояснюється:

1) формальним зростанням дивідендів, виражених у знеціненій валюті країни. Реально одержані суми за купівельною здатністю були нижчі порівняно з аналогічним періодом попереднього року;

2) процентні ставки банків відігравали тільки стимулюючу роль у кредитних операціях для залучення маси вільних грошових коштів, але не впливали в масі на рівень дивідендів, оскільки змінювались значно швидше (зростання чи падіння), ніж господарська діяльність окремого підприємства і кон'юнктура ринку в цілому;

3) котирування цінних паперів, акцій, оскільки облігацій в обігу немає, відбувається не на реальній основі, а за принципами самокотирування, тобто за довільним встановленням ціни продавцем вище від номіналу, коли повністю немає конкуренції між акціонерними товариствами, з одного боку, та акціонерними товариствами й банками — з другого;

4) при котируванні акцій на біржі, по суті, немає ніяких даних у відкритій пресі про господарські досягнення тієї чи іншої акціонерної компанії. Тому котирувальні ціни не відображають реальної господарської кон'юнктури, а біржа не відіграє ролі економічного барометра:

5) реального розвитку набули трастові компанії та дрібні акціонерні підприємства, діяльність котрих на позабіржовому ринку цінних паперів підірвала довіру до подібних організацій на ФБ, оскільки вони в більшості виявились "дутими" і переслідували одну мету - вилучення грошей довірливих клієнтів:

6) офіційний ринок цінних паперів на УФБ зорієнтований тільки на юридичних осіб, не залучає в обіг коштів мільйонів фізичних осїб, у яких, за даними НБУ, на квітень 1996 р. накопичилось до 270 трильйонів нічим не забезпечених карбованців, а на травень цього ж року - 305 трлн. крб.

7) на УФБ котируються акції організацій, котрі не визначають основних напрямків, рівень господарського розвитку та кон'юнктуру економічного життя країни.

Аналіз структури ринку цінних паперів України показує: більше 95% акцій належить банкам, фондам, інвестиційним компаніям і лише 3% - промисловим об'єднанням, таким як концерн "Електрон", Укррічфлот, Укрзакордонбуд, цегельний завод. Фактично виробника, який визначає господарське життя країни, в цьому переліку немає. Основні сфери виробництва ще не вийшли на ринок, а фондова біржа не стала ринком позичкового капіталу і полем діяльності українських інвесторів.

Особливість українських продавців цінних паперів порівняно із західними колегами полягає в тому, що вони завжди прагнуть тримати максимально високу ціну з розрахунку на максимальний прибуток, забуваючи закони ринку: маса прибутку залежить від швидкості обігу капіталу. У зв'язку з цим на УФБ фактично не спостерігається зниження курсів акцій для їх подальшої швидкої реалізації. Ця купецька психологія негативно позначається на ринкових відносинах. На біржовому і позабіржовому ринках цінних паперів виникає серйозна розбіжність у визначенні курсу акцій, тобто він залежить від облікової ставки Національного банку України, розміру дивіденду, номінальної і реальної курсової вартості та рівня інфляції.

Не вдаючись до деталей правил проведення біржових торгів на основі маклерського та біржового права, зазначимо, що біржова статистика та статистика позабіржового ринку цінних паперів - дуже точний інструмент ділової активності економіки країни. На її основі можна простежити, які галузі виробництва розвиваються найбільш динамічно, де спостерігається застій, які підприємства перебувають на межі банкрутства. Це дає можливість на державному рівні вжити необхідні регулюючі заходи. Тому, опираючись на раніше зроблені теоретичні висновки, можна стверджувати, що зниження облікової ставки Національного банку України в квітні 1996 р. до 70% вступає у суперечність з акціонерним капіталом, процесом визначення курсової вартості акцій і їх прибутковістю. Почнеться пошук шляхів більш вигідних вкладень капіталу, перш за все в комерційні банки, в котрих облікові ставки вищі, ніж прибутковість акцій. Звідси, відплив капіталу із сфери виробництва і заміщення його іноземними інвестиціями під державні гарантії з наступним контролем над українською економікою з боку зарубіжних інвесторів. А все це стримуватиме розвиток ринку цінних паперів, поки на нього не буде допущено фізичних осіб, які прагнуть до швидкого отримання прибутку і збільшення частки своєї власності в суспільній та приватній власності. Такий процес можна спостерігати на основі створення закритих АТ, у котрих було занижено вартість підприємства, що успішно працювало в найбільш вигідних умовах і куди власники-акціонери не хочуть допускати сторонніх конкурентів з їхніми капіталами. Тому необхідно в кожному конкретному випадку розібратися із закритими АТ і, можливо, деякі з них перевес ти до розряду відкритих з додатковою емісією акцій.

Аналіз статистики руху курсових цін на позабіржовому ринку показує: як правило, курсова вартість багатьох цінних паперів у 10-15 разів вища за вартість номіналу. Акції "Українських пухових виробів" на деяких аукціонах продавались за ціною, що в 37,7 і 40,5 раза перевищували номінальну. Ринкова вартість акцій Київського ЦУМу, Укрліфту, Чортківської кондитерської фабрики, Спецтехніки перевищувала і номінальну відповідно в 29,5—8,2 раза. А от промислові підприємства типу Малокаховського гранітного кар'єру, Чернігівського заводу металоконструкцій, Кривбасбудіндустрії і т.п. продавались в 1,4—1.6 раза вище за номінал.* Інакше кажучи, є тенденція: акції підприємств, які виробляють споживчі товари підвищеного попиту, мають особливу увагу, промпідприємств — практично ні.

*
Киевские ведомости. – 1996. – 20 апреля.

При цьому ми не знаємо мети інвесторів в акціях "Пухвироби". Однак, на торги не було виставлено передбачених Указом Президента про участь УФБ в приватизаційних процесах 30% акцій 100 великих підприємств.

Якщо ж проаналізувати обсяг угод з обігу цінних паперів на УФБ, то в 1992р. їх (цінних паперів) було 68 на суму 33,56 млн. крб., а в 1995 р.- 17,3 млн. на суму 539214,4 млн. крб., у тому числі акцій приватизованих підприємств 14,25. При цьому нагадаємо розміри інфляції, для оцінки реального обігу, і те, що на УФБ котируються офіційно 2 організації, а решта — це позабіржовий обіг.

Торги на всіляких позабіржових ринках України 31/V-1996 р. свідчать: акції невеликих промислових підприємств залишаються незатребуваними в основному через складний фінансовий стан, а ось акції перспективних малих підприємств стали привабливими, оскільки певні групи розраховують одержати контрольні пакети акцій.

Водночас економічні оглядачі одностайні в одному: поки немає інституту реєстраторів, котрі реєструють угоди з акціями і переєстровують їх, вторинного ринку не буде. З одного боку, це результат інфляції, а з іншого - це несумлінна реклама, котра обіцяє дивіденди, і як наслідок - ажіотажний попит, що немає нічого спільного з реальною економічною діяльністю.


 
 

Цікаве

Загрузка...