WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Банківська справа. Кредитні спілки та перспективи їх розвитку в Україні - Дипломна робота

Банківська справа. Кредитні спілки та перспективи їх розвитку в Україні - Дипломна робота

У Вініпегу існують ще дві інші кредитівки: "Кредитова кооператива Північного Вініпегу", заснована 1943 року, і об'єднані разом кредитні спілки "Поступ" (з 1958 року) і "Віра" (з 1950 року).

Щодо Східної Канади, то пальму першості під оглядом кількості кредитних кооперативів має провінція Онтаріо, особливо її столиця Торонто. В Торонто є сім кредитних спілок, а п'ять років назад було 11. З них, за винятком однієї – Української кредитної спілки при УНО, заснованої 1944 року, - всі інші постали і почали свій розвиток з прибуттям нової еміграції.

Другою найбільшою щодо активів і членського стану українською кооперативною спілкою в Торонто є спілка "Будучність", заснована 1952 року.

Кредитна спілка "Союз" – це третя найбільша спілка в Торонто. Чотири інших кредитних кооперативи існують при католицьких парафіях. Найбагатша з них Кредитна спілка парафії Матері Божої – св. Покрови, заснована в січні 1950 року.

Три кредитних кооперативи існує в провінції Квебек, з осідком у Монреалі, де зосереджується найбільше скупчення українського населення. Однією з перших спілок в Монреалі є Українська Національно-Кредитова Спілка (УНКС), заснована на загальних зборах, що відбулися в червні 1944 року. Засновниками кооперативу були члени місцевої філії УНО.

Цікаво відмітити, як згадано в квартальнику "Самодопомога" за вересень 1960 року, що друкувався у Вініпезі, на кінець 1959 р. в Канаді було 56 українських кредитних кооперативів, під кінець 1982 р. вже було 35 кредитних кооперавтивів. На кінець 1992 р. залишилось діючих тільки 22 кредитівки.

На сторінках історії поселення українців у США є згадки про спроби заснувати кредитові і споживчі кооперативи. 19-го травня 1951 року в Чікаго заснували кредитну спілку "Самопоміч". При кінці грудня 1960 р. ця кредитна спілка займала перше місце між 14-ма кредитівками в ЗСА(США). Восени 1952 року засновано ще одну, Федеральну кредитову кооперативу "Самопоміч" у Філадельфії. Український кредитний кооператив в Роджестері (шт. Н.-Й.) заснована 1-го жовтня 1953 року. Свою діяльність вона розпочала з 28-ми членами-засновниками.

Українські кредитні спілки в ЗСА – це велика фінансова сила. Вони за відносно короткий час достатньо вплинули на господарське і культурне піднесення місцевого українського населення.

Добре розвивається українська кооперація в Австралії. На сьогодні там діє сім кооператив : в Мельбурні – дві : одна спілка "Дністер", а друга торговельна "Поступ" ; в Сіднеї – дві кредитові кооперативи : "Карпати" і "Дніпро" ; в Аделаїді – "Говерла" ; в Перті – одна спілка "Калина" і в Брізбейні – недавно основана кредитова кооператива "Єдність".

В Англії, колисці світового кооперативного руху, українські емігранти таборів ДіПі в Німеччині, колишні вояки "Української дивізії" заснували в Лондоні 17-го березня 1957 р. кооперативну спілку з обмеженою порукою під назвою "Нова фортуна", яка й сьогодні успішно діє.

Узагальнюючи вище згадані факти, слід відмітити, що за період радянської влади українські кредитні кооперативи набули досить широкого розповсюдження в більшості країн світу. Проте, безпосередньо в Україні кредитного руху практично не існувало. Деякі елементи кооперації можна було побачити в профспілкових організаціях , в певних формах самодопомоги населення у вигляді "кас взаємодопомоги" та "чорних кас". Тобто кооперація існувала весь час неофіційно, на побутовому рівні. Але всі ці форми мали настільки викривлений характер, з домінуючим принципом зрівнялівки, з певною відсутністю ринкових механізмів функціонування, що говорити про кооперацію як таку до 90-х років взагалі недоцільно.

Розвиток кооперації наприкінці 80-х років, пов'язаний з горбачовською перебудовою, був настільки викривленим, настільки не відповідав самому духові філософії кооперації, що й сьогодні відчуваються негативні наслідки ставлення населення до кооперативів.

Отже, минуле трансформується в сучасність.

РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ОЩАДНО-ПОЗИЧКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КРЕДИТНИХ СПІЛОК.

2.1. Види внесків членів кредитної спілки та надання їм ощадних послуг

Кредитні спілки в усіх країнах світу створюються людьми для самозабезпечення різноманітними фінансовими послугами. Головними фінансовими послугами кредитних спілок були і залишаються позички членам. Для того, щоб надавати кредитну послугу, спілка формує позичковий фонд. Він утворюється за рахунок вступних та членських внесків її членів, що передбачає ще один вид діяльності спілки – збереження заощаджень її членів. Розмір позичкового фонду затверджується загальними зборами членів спілки. Позичковий фонд складає суму коштів, за рахунок яких безпосередньо здійснюється видача позичок її членам. В тих випадках, коли попит на позички великий і обов'язкових та додаткових внесків пайового типу не вистачає, кредитна спілка залучає додаткові кошти (депозити) ,надаючи, таким чином, своїм членам ощадні послуги. В активно діючих спілках, ощадні вклади її членів є найважливішим джерелом коштів позичкового фонду.

Політика по залученню внесків членів кредитної спілки покликана впорядкувати діяльність кредитних спілок – членів НАКСУ по залученню внесків членів.

Класифікація внесків членів.

Внески членів кредитної спілки поділяються:

- за обов'язковістю - на обов'язкові і необов'язкові;

- за зворотністю – на зворотні і незворотні;

-за можливістю нарахування відсотків ( розподілу доходів ) – на внески, на які повинні нараховуватися відсотки ( розподілятися дохід ), внески, на які може розподілятися дохід, та внески, на які відсотки не нараховуються ( дохід не розподіляється );

- за економічною природою – внески, що відносяться до капіталу, та внески, що відносяться до зобов'язань спілки;

- за власністю – на внески, що є власністю членів, та внески, що є власністю кредитної спілки;

- за цільовим призначенням – на внески, що використовуються для надання позичок членам кредитної спілки, та внески, що формують власний капітал спілки.

Види внесків членів.

В кредитній спілці можуть застосовуватися наступні види внесків

членів.

а) вступний внесок – обов'язковий не зворотній внесок, що вноситься особою одноразово в момент її вступу в члени спілки в розмірі, передбаченому п. 12. 1. Статуту спілки (якщо даний розмір не був переглянутий Правлінням спілки згідно п. 12. 3. Типового Статуту (далі " Статут "). На вступний внесок відсотки не нараховуються (дохід не розподіляється). Вступний внесок повністю спрямовується на формування резервного фонду спілки. Вступний внесок є власністю кредитної спілки та поповнює її інституційний капітал;

б) обов'язковий внесок пайового типу – обов'язковий зворотній внесок, що вноситься особою в момент її вступу в члени спілки та в інших, передбачених Статутом випадках, в розмірі визначеному п. 12. 2 Статуту спілки ( якщо даний розмір не був переглянутий Правлінням спілки згідно п. 12. 3. її Статуту ). На обов'язковий внесок пайового типу може розподілятися дохід за результатами роботи кредитної спілки за певний період в розмірі та порядку, визначеному Правлінням спілки. Обов'язковий внесок пайового типу спрямовується на надання позичок членам кредитної спілки та формує її прирівняний до власного капіталу ( пайовий фонд ) . Обов'язковий внесок пайового типу є власністю члена і може бути повернутий за його бажанням, що тягне за собою припинення членства в спілці;

в) додатковий внесок пайового типу – необов'язковий зворотній внесок члена, максимальний розмір якого законодавством не регламентується і може бути обмежений лише рішенням Правління спілки. На додатковий внесок пайового типу може розподілятися дохід за результатами роботи кредитної спілки за певний період в розмірі та порядку, визначеному Правлінням спілки. Додатковий внесок пайового типу спрямовується на надання позичок членам кредитної спілки та формує її прирівняний до власного капітал ( пайовий фонд ). Додатковий внесок пайового типу є власністю члена і може бути повернутий за його бажанням;

г) внесок депозитного типу – необов'язковий зворотній внесок члена, розмір та термін знаходження в користуванні спілки якого визначено відповідними договорами. На внесок депозитного типу здійснюється нарахування відсотків згідно укладених договорів. Внесок депозитного типу спрямовується на надання позичок членам кредитної спілки та входить до складу її зобов'язань. Внесок депозитного типу є власністю члена та повертається йому згідно умов укладених договорів;

д) цільовий внесок члена – незворотній внесок, що спрямовується на формування спеціальних фондів спілки ( благодійний фонд, культурно-освітній фонд, фонд розвитку і т. ін. ). Обов'язковість внесення цільових внесків визначається Положеннями про відповідні спеціальні фонди та резерви. На цільовий внесок члена відсотки не нараховуються ( дохід не розподіляється ). Цільовий внесок члена є власністю кредитної спілки та формує її неінституційний капітал.


 
 

Цікаве

Загрузка...