WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Банківська система - Реферат

Банківська система - Реферат


Реферат на тему
Банківська система
План
1. Банківська справа в Україні
2. Національний банк України - гарант стабільної урядової грошової політики
3. Універсальні і спеціалізовані банки України
4. Мета державної банківської політики
Література
Банківська справа в Україні
Банківська система в Україні започаткована 20 березня 1991 року з прийняттям Закону України "Про банки та банківську діяльність", який став законодавчою основою створення Національного банку України (НБУ). Національний банк України - юридично і фактично центральний банк держави. Цим Законом були закладені основи класичної дворівневої банківської системи України.
За останні дев'ять років в Україні проведена конкретна практична робота щодо створення національної грошової кредитно-дебетової системи: впроваджена дворівнева банківська система; введена в обіг національна грошова одиниця; побудована національна база для емісії паперових грошей і карбування монет; запроваджена система електронних рахунків; удосконалена система бухгалтерського обліку на основі міжнародних стандартів; створено національну біржу тощо.
Але банківська система України на сучасному етапі ще не є ефективною. Велика кількість банків є прихованими банкрутами. Вони функціонують у нестабільному інфляційному середовищі з нерозвиненим податковим і фінансовим законодавством.
Банківська система України сьогодні має високу вартість фінансового посередництва, спостерігається відсутність національної мотивації для збереження коштів і розміщення кредитів, ускладненість питань діяльності небанківських комерційних посередників тощо. Складними для реалізації залишаються питання, що стосуються банківської таємниці.
Тобто існує безліч проблем, які найближчим часом необхідно розв'язати у межах сучасних інформаційних технологій розвитку банківської системи України з метою: покращання залучення заощаджень населення України і сприяння росту національної економіки; удосконалення розвитку фінансових механізмів; підвищення ефективності розподілу грошових ресурсів між українськими підприємствами; здійснення контролю за фінансовим станом підприємства на національному ринку під наглядом банків; автоматизації проблеми неплатежів та розробки інструментарію її подолання; вдосконалення і підвищення ефективності платіжної системи на національному та міжнародному рівнях.
Потрібно створити фінансову інфраструктуру, яка буде базуватися на сучасних інформаційних технологіях, національній правовій системі, системі банківського аудиту тощо.
Національний банк України - гарант стабільної урядової грошової політики
Відомо, що НБУ є юридичною особою з державною формою власності, його статутний фонд формується винятково на основі засобів держави. Розмір фонду затверджується рішенням Верховної Ради України, а статут - Президією Верховної Ради [18, 27]. Незалежність НБУ означає, що йому надається можливість досягати мети монетарної політики без втручання інших організацій. Засади незалежності не виключають того, що НБУ періодично звітує перед Верховною Радою України про свою діяльність. Остання призначає Правління НБУ, регулярно розглядає звіти та аудиторські висновки про діяльність НБУ.
У систему НБУ входить центральний апарат, регіональні управління, розрахункові палати, центральне сховище, спеціалізовані підприємства, банківські вищі та середні навчальні заклади та інші організації, які необхідні для успішної діяльності банку. Керує НБУ Правління банку. Правління НБУ приймає нормативні постанови, що є обов'язковими для виконання всіма структурами державної влади, а також юридичними та фізичними особами на території України.
Визначимо основні функції НБУ: визначення та здійснення єдиної державної грошово-кредитної політики; здійснення емісії валюти України та організація її обертання; кредитування комерційних банків, організація системи рефінансування; встановлення правил проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку та звітності; визначення системи, порядку і форми розрахунків; проведення державної реєстрації банків і кредитних установ та ліцензування банківських операцій; здійснення всіх необхідних видів банківських операцій; розробка прогнозу платіжного балансу України, укладання звітного платіжного балансу України; проведення валютного регулювання, визначення порядку здійснення розрахунків з іноземними державами, організація і здійснення валютного контролю; забезпечення накопичення, зберігання і проведення операцій із золотовалютними запасами і резервами; здійснення банківського нагляду за діяльністю банків і кредитних установ; аналіз та прогнозування стану грошово-кредитних, фінансових, цінових і валютних відносин; організація інкасації і перевезення грошових знаків та інших коштовностей; реалізація державної політики з питань захисту державних секретів у системі НБУ; підготовка кадрів для банківської системи України тощо.
НБУ може використовувати спеціальні засоби, що за технологією поділяються на прямі і непрямі.
До прямих засобів належать обмеження на розмір відсоткових ставок, колективні та індивідуальні кредитні межі, резервні вимоги.
Непрямі засоби побічно впливають на функціонування всієї банківської системи. Ось деякі з них - операції на ринку, договори про викуп цінних паперів, вільні кредитні аукціони, переговори і попередження тощо.
Вважається, що основними інструментами і методами грошово-кредитної політики НБУ є: визначення меж відсоткових ставок за кредитами і депозитами НБУ; визначення норм обов'язкових резервів, що депонуються в НБУ; операції на відкритому ринку; встановлення для банків і фінансово-кредитних установ прямих кількісних обмежень; рефінансування банків і надання кредитів уряду України; регулювання об'єму грошової маси в обігу; валютне регулювання.
Універсальні і спеціалізовані банки України
Відомо, що універсальні і спеціалізовані або комерційні банки є базовою ланкою дворівневої банківської системи України [1, 18]. Їх головна характерна особливість - відсутність права емісії банкнот. Універсальні банки здійснюють усі види банківських операцій, а спеціалізовані мають обмежені функції і здійснюють один або декілька видів банківських послуг.
Комерційний банк - це сучасна фінансова організація, що займається широким спектром послуг кредитного, страхового і платіжного напрямів та виконує різноманітні фінансові операції щодо будь-якого економічного об'єкта.
Вважається, що питаннями діяльності українських комерційних банків є: прийом заощаджень та інших коштів; надання кредитів; здійснення інвестицій; переміщення коштів тощо.
Але комерційним банкам забороняється діяльність у сферах матеріального виробництва і торгівлі та у всіх видах страхування.
Сучасну систему комерційних банків в Україні інколи умовно поділяють на три групи: системні банки; нові комерційні банки; банки з 100 % іноземного капіталу.
Перша група складається з колишніх державних спеціалізованих банків:"Промінвестбанк", "Ощадбанк", АПБ "Україна", "Укрсоцбанк". Друга група - це нові універсальні і спеціалізовані банки, створені за останні роки. Третя група - це філії великих міжнародних банків і фінансових груп.
За статистичними даними на 1 липня 1998 року, в Книзі реєстрації банків, валютних бірж і фінансово-кредитних установ зареєстровано 221 банк. При чому у формі відкритих акціонерних товариств - 131, у формі закритих акціонерних товариств - 54 та у формі товариств з обмеженою відповідальністю - 36. За формою власності виділяються 2 державних банки ("Ощадбанк", "Укрексімбанк") [18].
Реєстрації і ліцензуванню нових банків в Україні приділяється велике значення, тому що вони у перші роки існування схильні до банкрутства. Для запобігання зловживань у цьому питанні їх реєстрація здійснюється НБУ на основі спеціальних критеріїв і вимог. Головною вимогою для реєстрації банку

 
 

Цікаве

Загрузка...